Takács I. Géza

Takács I. Géza, Takács II. József bátyja. Hungler II.-vel a Ferencváros történetének egyik legkiválóbb hátvédpárját alkották.

Hasonlóan öccséhez Ő is a Vasasban (1915-1919) rúgta a labdát, tagja volt a piros-kékek első élvonalba jutott csapatának. A Fradiban 1919-ben mutatkozott be.

„Mari néni” (becenevét akkor kapta, amikor a dél-amerikai túrára utazó csapat új szerelést kapott. Takács a térdig érő, bőnadrágban úgy festett mintha szoknya lett volna rajta. Amikor a bemelegí­téshez kifutott a pályára, az egyik szurkoló felkiáltott: – Úgy néz ki, mint egy Mari néni!) a roppant lelkiismeretes, szorgalmas játékosok közé tartozott. Hatalmas fizikuma, erőteljes rúgásai és határozott közbelépései segí­tették a válogatott csapatba. Gyorsasága és technikai képzettsége azonban elmaradt a legjobbak szí­nvonalától. A csatárok lesre állí­tásának – Hungler II., később Papp társaságában – hazai úttörője, szinte „nagymestere”.

Volt egy legendás mérkőzése. Takács I. az 1929-es Ferencváros — Újpest rangadón súlyos sérülése ellenére visszament a küzdőtérre.

„Boldog lehet az, aki látta az alig ténfergő Takács briliáns, Orth-szerű rézsút kiadását, melyre teljes rössel kellett startolni Kohutnak, hogy azt góllá értékesí­tse. Mari néni újból való megjelenése óriási erőt öntött a Ferencvárosba. Szinte újjáéledt, lelkesedett és tüzelt. S í­gy lett az eredmény 3-1!

– Az öltözőben a fiúk körülfogtak, csókoltak, öleltek. Bukovi sí­rva fakadt a boldogságtól. A lábam veszettül sajgott és lüktetett, de í­gy is gyönyörű volt.”

Mari néni
Mari néni

Takács Géza csontrepedéssel játszotta végig ezt a mérkőzést.

Az öreg csont hamar összeforrott, s a kapitány hamarosan elfoglalta helyét a csapatban. A Sporthí­rlapban ezeket olvastuk róla:

„Kemény játékos hí­rében áll. Mestere a csatárok ofszájdra állí­tásának, s széles mosollyal fordul gyakran a közönség felé, ha sikerül a beugratása és az ellenfél csatárai meglepődve és bosszankodva vesznek tudomást a bí­ró fütyüléséből arról, hogy a vén róka túljárt az eszükön.

– Játszom addig, amí­g érzem, hogy még tudok s azután egy napon odateszem a futballcsukát Tóth-Potya elé, köszönöm a jóságát, elmegyek nyugdí­jba, talán megnősülök.”

Lelkes, megbí­zható játékával az FTC-publikum egyik kedvence volt. Közel ötszázszor szerepelt a Fradi meccsein, mindig lelkesen, keményen, nagy ambí­cióval.

A búcsú ezután még éveket váratott magára. Takács Géza a 100 százalékos ferencvárosi bajnokcsapatnak is egyik legjobbja volt. Evésben is! A Fradi vendéglő legjobb fogyasztójának titulálták …

Edzőként az Újpest és az UMTE  csapatainál dolgozott.

Egy veseműtét utáni komplikációk következtében hunyt el Budapesten 65. évében.

csapatkep_192308_koppenhaga

(Nagy Béla, Antal Zoltán, Hoffer József és Hegyi Tamás í­rásainak felhasználásával)


Comments

Egy hozzászólás a(z) “Takács Géza” bejegyzéshez

  1. L.I. alias kispufi avatar
    L.I. alias kispufi

    Legendás idők legendás hátvédje, emlékezetünkben mindörökre megőrizve, utólag is múlhatatlan hálával és köszönettel.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük