1994.IX.29. KEK, Ferencváros – CSZKA Moszkva 2-1
Lipcseiék legyőzték a moszkvaiakat
Vérbeli kupamérkőzést, igazi drámát láthatott a 20 ezres Üllői úti közönség. Úgy indult a találkozó, hogy ez az este a moszkvaiaké lesz. A Ferencváros azonban nem tört össze, s már a szünetig fordítani tudott az eredményen. A második 45 percben nagy lélektani előnyt jelentett a zöld-fehér együttesnek, hogy Fajzulint kiállították. Nem csak az emberelőny miatt, hanem mert ő volt a CSZKA legveszélyesebb támadója. Bár az emberelőnyt a hátralévő időben és a hosszabbításban sem sikerült gólra váltani, a ferencvárosi játékosok ezúttal azt is bizonyították, hogy kritikus helyzetekben sem remeg a lábuk. A továbbjutás igazi bravúr a Ferencvárostól, amely lényegesen erősebb bajnokságból érkezett, nemzetközi szinten is jó csapatot búcsúztatott a KEK-től.
A csütörtöki labdarúgó KEK-viszavágó előtt a Ferencváros 5-0-ra kiütötte bajnoki összecsapáson a Vác-FC Samsungot. Érthető, ha jókedvű Novák Dezső, a zöld-fehérek vezetőedzője az első forduló visszavágóját megelőzően.
– A jókedv relatív fogalom, mert a kupa az kupa, a magyar bajnokság pedig magyar bajnokság – válaszolta Novák Dezső. – Természetesen öt gólt rúgni jó előjel. De az orosz CSZKA Moszkva mégis más futballt játszik, mint a váciak. Nem a minőséget értem ezen, hanem egyszerűen a tényt. Gyors, akaratos legénység.
– Az első csata alapján mire számíthat a szurkoló?
– A szurkoló bizonyosan jót vár. Ami engem illet, hadd emlékezzem: Moszkvában, az első 90 perc során taktikusan, jól játszott csapatom. Úgy járattuk a labdát a mezőnyben, hogy szépen teltek a percek. Amikor pedig kellett, gólt is lőttünk. Az 1-2 után papíron valóban rózsaszínű jövőt várhat a halandó, dehát a labda kerek.
– Szigorúan számszakilag szemlélve: 1-0 elég a boldogsághoz, azaz az idegenbeli góllal, s az így kialakuló 2-2-vel a Ferencváros kerülne a legjobb 16 közé.
– Az 1-0 valóban elég, de ezt az oroszok is tudják. Bizonyos vagyok abban, a CSZKA minden erejével arra tör, hogy egy gólt szerezzen – minden áron.
– Ez meghatározza a magyarok által követendő taktikát.
– A számból vette ki a szót. Higgadt józansággal kell figyelni, várni, s ha eljő az alkalom, gólt lőni. De fejetlenül nekirohanni a CSZKA hátsó alakzatainak, ez óriási hiba lenne. Ezt tudatosítom a játékosokkal.
– Kik lehetnek a kulcsfigurák?
– Mindenki. Lévén, hogy hellyel-közzel lassan a sérültjeimből tudnék egy egész csapatot kiállítani, nem pedig az egészségesekből… Christiansen, aki az orosz fővárosban létfontosságú gólt lőtt, aligha játszik. Nagykanizsán kemény rúgást kapott, sérült. Neagoe, a másik csatárom a Vác elleni bajnoki végén mély, vérző sebbel hagyta el a gyepet. Albert sincs rendben, Telek is panaszkodik. Szűcs is koccant a váciak ellen, nincs Páling sem. Kuznyecov nem nevezhető, nem volt a miénk, amikor kiírták a kupát. És még sorolhatnám a maródiak telefonkönyvét.
A moszkvai 2-1-es, reménytkeltő vereség után teltház, vagyis 20 ezer néző várta az Üllői úton, hogy a zöld-fehérek kiharcolják a továbbjutást, vagyis a KEK-ben a legjobb 32 közé kerülést.
KEK, 2. forduló visszavágó mérkőzés:
Ferencváros – CSZKA Moszkva (orosz) 2-1 (2-1, 2-1, 2-1), 11-esekkel 7-6
Üllői út, 20.000 néző, V: Ziller (német)
Ferencváros: Balogh T. – Telek – Szekeres, Hrutka – Nagy Zs. (Zavadszky 112.), Simon, Lisztes, Lipcsei, Szűcs M. – Christiansen, Neagoe (Gregor 91.)
CSZKA Moszkva: Novoszadov – Szinyov (Gyemcsinko 71.), Maskarin (Busmanov 46.), Kolotovkin – Sukov, Minyko, Bisztrov, Mamcsur, Brosin – Ragyimov, Fajzulin
Gól: Szinyov (36. – öngól), Neagoe (45.), illetve Ragyimov (15.)
A 11-eseket értékesítették: Gregor, Lisztes, Christiansen, Telek, Lipcsei, Zavadszky, Hrutka illetve Bisztrov, Busmanov, Gyemcsinko, Mamcsur, Minyko, Brosin
A 11-eseket kihagyták: Kolotovkin
Sárga lap: Simon (24.), Lipcsei (29.), Szekeres (43.) illetve Kolotovkin (19.), Mamcsur (33.), Novoszadov (60.), Brosin (82.), Ragyimov (104.)
Kiállítva: Fajzulin (52.)
Jók: Simon, Hrutka, Lisztes, Lipcsei illetve Novoszadov, Bisztrov
Az első veszélyes ferencvárosi támadás után a 8. percben Lipcsei elé került a labda hét méterre a kaputól, ám középről, nagy helyzetből fölé lőtt. Az első tíz perc után bátrabbak lettek a moszkvaiak. A 12. percben Ragyimov iramodott meg a jobb oldalon, a 16-os vonalánál középre gurított, az egyedül érkező Brosin azonban nem találta el a kaput. Az első negyedóra végén a jobb oldali szögletzászló közelében Telek eladta a labdát, amely Ragyimovhoz került, aki a 16-os sarkáról a túlsó felső sarokba csavart. Balogh hiába vetődött, az orosz csatár nagyon eltalálta a labdát (0-1). Továbbra is életveszélyesek voltak a vendégek kontratámadásai. A 19. percben Ragyimov átadása gólhelyzetben találta Brosint, de Simon az utolsó pillanatban szerelni tudott. Félóra után tért magához a Ferencváros a gól okozta letargiából. Két Lipcsei-szabadrúgás jelentett veszélyt a CSZKA Moszkva kapujára. Előbb a zöld-fehérek játékosának 22 méteres lövését tolta szögletre Novoszadov, majd az újabb kísérlet során centiméterekkel kerülte el a labda a bal felső sarkot. Lipcsei nem vesztette el játékkedvét, és nagy érdemeket szerzett abban, hogy a 36. percben kiegyenlített a Ferencváros. A bal oldalról vezette befelé a labdát, majd 20 méterről rászúrta, a labda irányt változtatott Szinyov lábán, és a tehetetlen Novoszadov mellett a kapu jobb oldalában kötött ki (1-1). Támadásban maradtak a zöld-fehérek, Simon ívelését például a 39. percben a léc alól tornászta szögletre a moszkvai kapus. A legjobbkor szerzett újabb gólt a Ferencváros. A 45. percben Simon tört előre a jobb oldalon, a 16-os vonaláról kitűnően ugratta ki a jobbösszekötő helyén Neagoét, aki 8 méterről a kimozduló kapus mellett a hosszú sarokba gurított (2-1).
Mivel két hete Moszkvában a CSZKA 2-1-re nyert, így a második félidőt egál helyzetből kezdhették a csapatok. A 47. percben Sukov hagyta faképnél a hazai védelmet, majd a labda Fajzulin elé pattant, aki 8 méterről mellé durrantott. A 52. percben megfogyatkozott a CSZKA. Fajzulin a ferencvárosi térfél közepén hátulról elkaszálta Szekerest, akit ápolni is kellett. A csúnya mutatványért piros lapot kapott az oroszok csatára. A 60. percben nagy lehetőséghez jutottak a zöld-fehérek: Novoszadov, a vendégek hálóőre időhúzási szándékkal sokat lépegetett a labdával, s ezért Ziller játékvezető közvetett szabadrúgást ítélt a Ferencváros javára a CSZKA kapujától 10 méterre. Lisztes legurítása után Lipcsei lövését Novoszadov lábbal védte. Ezekben a percekben a CSZKA csak bekkelt. A 67. percben Nagy Zsolt a 16-os jobb sarkánál ügyesen átjátszotta védőjét, 12 méteres bombája azonban a kapufát találta el. Két perccel később Simon próbált gólt szerezni hasonló pozicíóból, ezúttal Novoszadov kiütötte a labdát. A 74. percben Lisztes jól szöktette Nagy Zsoltot, ám ő a kapusba lőtt. Ezután bátrabbak lettek a moszkvaiak, az utolsó tíz percben azonban ismét a Ferencváros rohamozott. A 87. percben mégis Ragyimov 30 méteres szabadrúgása süvített veszedelmesen a bal felső sarok felé, azonban Balogh résen volt. A 90. percben Lipcsei lövését öklözte a mezőnybe Novoszadov, majd Lisztes emelt fölé.
Mivel 90 percnyi játék után összesítésben 3-3-as döntetlenre álltak a csapatok, így kétszer 15 perc hosszabbítás következett.
A hosszabbítás 2. percében Christiansen ügyesen csúsztatta Lipcsei elé a labdát, aki 16 méterről a hosszú sarokra ívelt. A labda a kapufáról pattant az alapvonalon túlra. A következő támadásnál Christiansen lapos bombáját ütötte szögletre Novoszadov. Lipcsei próbálkozott újabb lövésekkel, de nem volt szerencséje a zöld-fehérek középpályásának.
A hosszabbítás második felvonásában a tíz emberrel játszó CSZKA szemmel láthatóan a büntetőrúgásokra apellált: igyekezett lassítani a játékot, és ha kellett, a moszkvai védők arra rúgták a labdát, amerre éppen álltak. A 113. percben a csereként beállt Gregor előtt adódott gólszerzési lehetőség, ám 10 méterről a kapus kezébe emelt. De a két csapat szemmel láthatóan elfáradt, így nem akadt újabb gólhelyzet, és következtek a büntetőrúgások.
A 11-es rúgásokat a ferencvárosiak kezdték. Az első öt büntető azonban nem hozott döntést. A zöld-fehérek részéről ugyanis sorrendben Gregor, Lisztes, Christiansen, Telek és Lipcsei, a moszkvai oldalról pedig Bisztrov, Busmanov, Gyemcsinko, Mamcsur és Minyko is betalált a hálóba.
Ezután már abban a tudatban rúgták a büntetőket a csapatok, hogy ha az egyik fél hibázik, és a másik csapat játékosa értékesíti a 11-est, akkor eldől a továbbjutás sorsa. Drámai körülmények között Zavadszky 6-5-re alakította a 11-es párbaj állását, Brosin azonban egyenlített (6-6). Hrutka következett, és nem hibázott. Kolotovkin azonban a kapu fölé lőtt, így most már tényleg nem volt tovább… A 11-es párbajt 7-6-ra a Ferencváros nyerte és ezzel bejutott a Kupagyőztesek Európa Kupájában a legjobb 16 közé.
httpvh://www.youtube.com/watch?v=-1IO15bt47s
Novák Dezső, a Ferencváros vezetőedzője: – Kezdettől fogva bíztam benne, hogy az egygólos hátrányt sikerül ledolgoznunk. Úgy érzem jó csapatot sikerült búcsúztatni, és ebben nagy segítséget kaptunk a közönségtől, amit ezúttal is köszönök mindenkinek. A játékvezetők ténykedését nem szoktam kritizálni, véleményem szerint ezúttal mindkét fél számára egyformán tévedett. A CSZKA vezetőedzője a sorsolás után kicsit lekezelően úgy nyilatkozott, hogy szívesebben kaptak volna egy erősebb csapatot, mint például a német Werder Brement. Ezek után azt hiszem valóban jobb lett volna számukra, ha a brémaiakat kapják…
Alekszander Tarhanov, a CSZKA vezetőedzője idegi kimerültségre panaszkodott, ezért helyette Jurij Adzsem jelent meg a sajtótájékoztatón: – A mérkőzés előtt 50-50 százalék esélyt adtam a két csapatnak a továbbjutásra. A játék képe is ezt mutatta. Az döntött a Ferencváros javára, hogy játékosai nagyobb lelkesedéssel küzdöttek, és hazai közönség előtt játszhattak. A játékvezetőről nem mondok véleményt.
4 hozzászólás a(z) 1994.IX.29. KEK, Ferencváros – CSZKA Moszkva 2-1 bejegyzéshez