A Fradi New Yorkban VIII. – Szép búcsú
Megnyerni hát ezt a tornát már nem lehetett. Nem maradt más hátra, mint szépen búcsúzni. És ez maradéktalanul sikerült is. A Géczi — Novák, Mátrai, Dalnoki — Perecsi, Orosz — Karába, Varga, Albert, Rákosi, Fenyvesi dr. összeállítású együttesünk a torna legjobb játékával búcsúzott a mintegy 10.000-es nézőseregtől. És a játék azért volt szép és szórakoztató, mert a számszerű eredmény ellenére sem volt egyoldalú, bár győzelmünk egy percig sem volt kétséges. Lehetett hát „játszani”. Laza idegekkel, a finomságokra, a hirtelen fölvillanó ötletek minél tökéletesebb megvalósítására helyezni a hangsúlyt, megmutatni — néha talán fitogtatni is egy kicsit — technikai-taktikai felkészültségünket. Az első gólt a huszadik perc táján Flóri rúgta. Fenyvesi elszáguldott — ezen a találkozón egyébként ő volt a mezőny legjobbja — és közvetlenül az alapvonal közeléből, csaknem a szögletzászlótól, keresztbe lőtte a labdát, amelyre Flóri kitűnően érkezett, és máris 1:0. A skótok a maguk jellegzetes rövid passzaikkal igyekeztek Géczi kapujának közelébe férkőzni — sikertelenül. Alig telt bele tíz perc, és Varga labdájával Karába Jancsi rohant el a jobbszélen. Látszott a mozgásán, hogy egyre inkább befelé húz. A skót balhátvéd már lendítette is a lábát, hogy partra pöccintse előle a labdát, amikor Jancsi csúsztatott egyet kifelé a labdán, a hátvéd pedig, mintha megszabadult volna tőle, indult befelé, a beadásra, amit várt. Ehelyett Karába hirtelen kapura fordult, és lőtt. A kapus meglepődött — 2:0.
Jancsit különben is megnyugvással figyeltem ezen a találkozón. Biztatóbb volt a játéka, mint bármikor eddig. Szerintem azért, mert felmelegedett körülötte a levegő. A pályán, és a pályán kívül.
(A harmincas évek elején — tekintélyes anyagi áldozatok árán — sikerült a Fradi akkori vezetőinek megszerezniük a szegedi Bástya kiválóságát, a hátvéd Korányit. Igen nagy várakozás előzte meg a játékát: csúfosan megbukott. Darabos volt, technikája hézagos, taktikai érzéke szinte nulla. És ami már-már lehetetlenné tette pesti tartózkodását, az a jeges légkör volt, ami körülvette. Nem fogadta be a csapat. Higgyék meg, ha valaki játszik, az még távolról sem jelenti, hogy „benn van” a csapatban. Három hónap után „Króni” annyira elkeseredett, hogy egy este már csomagolt is, hogy megy haza. Pataky Mihály kitűnő pedagógiai érzéke, emberismerete és szakmai tudása kellett ahhoz, hogy maradjon, és hogy nemsokára a Fradi és a válogatott egyik erőssége legyen.)
A második félidő búcsúzkodás-féle volt. Fenyvesi két elfutása a félidő közepe táján: az egyik után a „hosszú”- ban, a másik után a kimozduló kapus fölött, közvetlenül a léc alatti részen rezgett a háló: 4:0. Tetszetős búcsú volt. S aztán a skótok centere bekeveredett valahogy az ötösünkre, és 4:1.
Ekkor már az órát néztük. Nem, nem a meccset féltettük, hanem tudtuk, hogy meg aznap este 21 óra 10 perckor felszáll velünk a gép hazafelé.
Írtam már a honvágyról, erről a fanyar, kellemetlen, csöndes gyötrelemről, ami mindig váratlanul, de mégis kiszámíthatóan és elkerülhetetlenül vág bele az emberbe. Nálam írástudóbbak is bajlódtak már pontos megfogalmazásával — nem mindig sikerrel. Gondolom azért, mert bújkáló érzés. Legalábbis az afféle vándoroknál, mint mi vagyunk, akik viszonylag rövid idő után elcsitítjuk, mert jövünk — mit jövünk? —, röpülünk haza.
Már vagy hat-hétezer méter magasban búgott velünk a gép, amikor voltaképpen megéreztük a búcsúztatás melegét. Azok a magyarok odalenn, nem is minket, önmagukat búcsúztatják, valahányszor csak integetnek valaki után, aki az „óhazába” távozik. Mintha csak — vágyaik nyomában — kilépnének önmagukból, és jönnének velünk haza.
— Dodó bácsi, nem lesz baj, hogy keveset edzettünk idekinn? — kérdezett rám hirtelen a gépben Rákosi.
S ez a kérdés az egész úton ott lebegett a levegőben. Es mintha csak erre válaszolnák, kiáltottam Ferihegyen a szétoszlóban levő társaság után, hogy „fiúk, holnap a Rudasban!”…
Néhány tanulság
Visszatekintve a New York-i útra, az edző elgondolkodik, vajon hasznos volt-e vagy sem? S ha igen, miben jelentkezhet a haszna, ha nem, hol érezheti kárát a csapat? Ez az értékelési folyamat egyébként minden túra után fölmerül az emberben. Minden olyan út után, amely a csapatot szokott környezetéből, idő- és munkabeosztásából kiemeli.
Mindenekelőtt a torna sportbéli értékéről néhány szót. Kétségtelen, hogy nem hasonlítható egyik európai kupaküzdelemhez sem. Ezeknek a színvonalát, jelentőségét nem éri el. Egészen más céllal is szervezik. Már az előbbiekben írtam Mr. Coxék célkitűzéseiről, s ezekből következőleg a tornának — legalábbis egyelőre — inkább propagandisztikus jelentősége és értéke van: megszerettetni az Egyesült Államokban a „soccert”, és közben hasznot is hozni azoknak, akik a vállalkozást pénzelik. Mindezek ellenére sportbéli jelentőségét sem becsülném le, hiszen a korábbi években a fejlett labdarúgással rendelkező országok feladatuknak is tartották a sportág propagálását ilyen utakkal.
De számunkra, magyarok számára, még egy másik vonalon is van jelentősége részvételünknek: a kinn élő magyarok szempontjából.
Az út célszerűségét illetően, szakmai téren merültek fel bennem kétségek, anélkül azonban, hogy egyértelműen elmarasztalnám magamban ezt a túrát.
Kétségtelen, hogy a VVK váratlanul elnyúlt küzdelemsorozata fölborította versenynaptárunk rendjét. Mivel pedig a new york-i torna szervezése 1964 vége illetve 1965 eleje óta folyt és a nyár kezdetére, amikorra terminusnehézségeink már világossá váltak, aláírt megállapodás született, kényszerhelyzetbe kerültünk. Egyszóval, szervezési vonalon nem volt megnyugtató a túra következtében beálló helyzet. Nyugtalanított bennünket a tudat, hogy a bajnokság, sőt az EK beindulásáig voltaképpen egyetlen szusszanásnyi időnk sem lesz. De hát a szerződés kötött bennünket, és a fiúk is — érthető módon — nagyon várták már az útat s így elutaztunk.
(Nekem szüntelenül a Fradi 1930/31-es dél-amerikai túrája járt az eszemben. Azt a bizonyos 1929-est követő, amelyről a könyvben is szólok. A világbajnokverés utáni év nyarára ugyanis ismét meghívták az FTC-t Dél-Amerikába, és bár sportbelileg ez az út nem volt olyan sikeres, mint az előbbi, de alatta — s számomra ez volt a lényeg — úgy összekovácsolódott a még csak kialakulóban levő új együttes, hogy a rákövetkező bajnokságot pontveszteség nélkül nyerte.)
Úgy érzem, ha voltak is az útnak zavaró körülményei, és sportértéke sem tekinthető magasnak, mégsem volt haszontalan. Érlelt a csapaton. (Szeretném emlékeztetni az olvasót arra, amit az előbbiekben Karábáról, Páncsicsról vagy Juhászról írtam.)
Nem vitás azonban, hogy a túra következtében számolnunk kellett bizonyos zökkenőkkel is. A legjobban eddig az első meccsünkön — a Dózsa elleni 3:1-esen — látszott a gárdán bizonyos fáradtság. Szétesően, fáradtan játszottak, és csak a szerencsének, illetve a Dózsa csatárok tehetetlenségének köszönhetjük azt a két pontot.
Az is igaz viszont, hogy aránylag hamar visszaakklimatizálódtak a fiúk, és a Győr ellen már olyan játékkal rukkoltak ki, amely azóta is minden játékos-értékezletünkön példaként szerepel: azt a formát kell tartósítanunk, azt a szellemes, gyors, kombinativ és lendület-focit kell játszanunk, ha itthon és külföldön is az élvonalban akarunk maradni. Aki nem látta, a 6:2-ből azt hihetné, hogy a Győr rossz volt. Pedig erről szó sincs. Az eredmény értékét éppen az adja meg, hogy egy jó ETO-t vertünk meg ilyen arányban.
Az első két EK-mérkőzésünkből, a Keflavik elleniekből (4:1, 9:1) nem lehet következtetést levonni. Igen derék sportembereket ismertünk meg az izlandi labdarúgókban, de az európai szinttől nagyon messze vannak még.
Az Ausztria elleni, 3:0-ra végződött, VB-selejtezőn Albert, Fenyvesi dr. és Mátrai szerepelt a válogatottban. Flóri hasznosan, Fenyvesi dr. elég jól és Mátrai jól játszott.
A Dorog ellen — úgy érzem, szerénytelenség nélkül leírhatom — döntő technikai fölénnyel győztünk 4 : 0-ra. (Pedig igen rossz hangulatban állt ki a találkozóm a csapat: Flóri bátyját az előző napon halálos szerencsétlenség érte.)
E sorokat éppen a tarjáni 1:1 után írom. Rosszul játszottunk. De rossz volt a talaj is, és a Tarján igen ügyes védekező taktikáját nem tudtuk kellő, sokmozgásos, a szélsőkre épített csatárjátékkal ellensúlyozni. Vesztett pontok tekintetében hát jelenleg egyenlően állunk a Vasassal, és az ő gólarányuk egy hajszálnyival jobb.
A bajnokság teljesen nyílt. Sokak szerint kettőnk közt dől el, szerintem azonban még beleszólhat a Honvéd, sőt a Dózsa is.
Kitűnő csapatot szervezett Illovszky Rudi. Mint együttes, először a Vasas játsza az országban következetesen a 4—2—4-et. Emlékszem a tavaszi Dózsa-meccsükre: azzal a játékkal „dobogón vannak” bármilyen nemzetközi mezőnyben.
Kispéter Miska hosszú időn át beteg volt. Az edző kiesése egymaga is megvisel minden csapatot. Ráadásul Kispéter visszatérte után még szerkezeti gondokkal is küzdött a Honvéd. Ennek tulajdonítható elsősorban, hogy a csapat kezdeti lendülete megtört, és visszaesett. Kitűnő játékosanyagának köszönheti, hogy ma már kijutott a hullámvölgyből és például a Tatabányát már imponáló föllénnyel verte meg 3:1-re. Ezért sorolnám még a Honvédot is a bajnokság esélyesei közé.
És ha valaki azt kérdezné tőlem, kizárt-e az Újpesti Dózsa végső győzelme, erre sem válaszolnék határozott igennel, bár nem tartom valószínűnek. Az már viszont csaknem biztos, hogy az első öt helyen — hosszú esztendők óta elsőízben — budapesti együttes végez. (Vasas, Honvéd, Dózsa, Csepel, FTC.) Szokatlan ez, hiszen a vidéki együttesek újabban jelentős szerepet játszanak a magyar bajnokságban. Régen vége az időnek, amikor a három budapesti egyesület, az Újpest, a Hungária és a Ferencváros intézte el egymás között a kérdést, a többiek pedig — egy-egy rövid közjátéktól eltekintve, mint például a Sabaria vagy a Bocskay, majd a Nagyvárad szereplése volt — szinte csak a „futottak még”-listán szerepeltek. Akármilyen körülmények között született is meg, nem volt érdemtelen például a Győr bajnoksága, amellyel az európai élvonalba is bejutott. Nem vallott szégyent.
Mire e sorok az olvasók kezébe kerülnek, valószínűleg már eldőlt a bajnokság kérdése. Az FTC mögött nehéz esztendő áll. Ez a kis kötet éppen ezt az esztendőt elevenítette fel. Mégsem féltem a fiúkat. Igazi, modem labdarúgók — elfogult vagyok? Lehet: valamennyiüket nagyon szeretem —, akikből a lelkiismeretes felkészülés és a nagy tét — az eddigi megterhelések ellenére is — kihozhatja a kétségtelenül bennük rejlő, nagy erényeket.
Mészáros József
(vége)
Vélemény, hozzászólás?