A keménykezű Selymes Tibor is befutó lehet: Lennék az FTC edzője!
Az edző szerint a magyar futball jó, a Fradi jobb lehet.
Négy esztendeje távolodott el a magyar futballtól Selymes Tibor: a negyvenhatszoros román válogatott labdarúgó előbb a Haladásban, majd a DVSC-ben szerepelt, később Sopronban edzősködött, azután Nagyszalontára szerződött. Dolgozott a Sportul Studentescnél és az Astra Ploiesti-nél, mostanában pedig hírbe hozták a kolozsvári CFR-rel, a Steauával – és a Ferencvárossal is. Az edzői élet viszontagságairól, egy pofonról, a magyar és a román futball közötti különbségről, valamint a Ferencvárosról beszélgettünk az egykori kitűnőséggel.
– Idehaza az a hír járja, hogy megkereste az edző után kutakodó Ferencváros…
– A hírt magam is olvastam, ám megerősíteni nem tudom az információt, hiszen senki sem jelentkezett a Fraditól, viszont hívott más – akit ígéretemhez híven nem neveznék meg -, s az iránt érdeklődött, lenne-e kedvem megnézni a Vasas elleni meccset és újra Magyarországon, a Fradinál edzősködni.
– És lenne?
– Romániában a CFR-nél és a Steaua Bucuresti-nél is felröppent a nevem, mégsem ülök egyik csapat kispadján sem. Egyébként profi vagyok, oda megyek, ahova hívnak, ahol megbíznak bennem, így tehát az új csapatom a Fradi is lehetne. Konkrétan még nem kerestek, két-három román együttes ajánlata viszont itt lapul a zsebemben, kapkodásra tehát nincs okom.
– Játékosként és edzőként is megadatott önnek, hogy megismerje a román és a magyar futballt. Mit gondol, mikor volt nagyobb a különbség a két országlabdarúgása között, amikor futballozott vagy most, amikor edzősködik?
– Könnyű a válasz, a nyolcvanas-kilencvenes évek magyar és román labdarúgását – és ezt az eredmények bizonyították – nem lehetett egy lapon említeni. Mára azonban jelentősen csökkent a különbség, s nemcsak azért, mert gyengébb lett a román futball, hanem azért is, mert a magyar erősödött. Hogy miért? Mert Magyarországon még idejében gondoltak az utánpótlás-nevelésre, míg Romániában a Hagi-akadémián kívül alig akad olyan hely, ahol fiatalokkal foglalkoznak. Hamarosan mindenki megbizonyosodhat az igazamról, hiszen egy csoportba került a két válogatott. Megtapasztalhatják a románok, milyen iszonyatosan nehéz mérkőzés lesz a magyarok elleni.
– Jól tudom, hogy szívesen dolgozik fiatal labdarúgókkal?
– Jól tudja, mert sokkal nagyobb kihívást jelent felépíteni, ápolgatni, gondozgatni egy csapatot, mint beleülni a készbe.
– A mai futballban jut-e elegendő idő az építkezésre? Romániában és Magyarországon az élfutball falja az edzőket…
– Romániában a tulajdonosi türelemből van a legkevesebb. Elég, ha csak a saját példámat említem: hiába dolgoztam eredményesen a bukaresti egyetemi csapat edzőjeként, elég volt hat forduló, máris kirúgott a tulajdonos, s így volt ez legutóbb Ploiesti-ben is, azzal a különbséggel, hogy ott két forduló után menesztettek, holott az előző szezonban kiesőjelölt csapatot vettem át, s a változatlan kerettel csaknem Európa- ligaszereplést érő helyen végeztünk Ez semmit sem számított, a tulajdonos azt hitte, hogy nemcsak a pénzcsináláshoz, hanem a futballhoz is ért. Szörnyű…
– Ha a Fradihoz szerződne, ott sem számíthatna sok türelemre, a szurkolók ugyanis nehezen viselik el az eredménytelenséget.
– Na jó, de óriási a különbség a tulajdonosi és a szurkolói elégedetlenség között! Egyébként ismerem az otthoni viszonyokat, tudom, mi történik a Fradinál. A türelmen kívül leginkább a munka hiányzik az Üllői úton.
– Munkamániás, keménykezű edzőnek tartják Romániában, idehaza pedig a pécsi öltözőben elcsattanó, a nagy tehetségnek mondott Ivancsics Gellértnek adott pofonjára emlékezhetnek. Az erőszak hozzátartozik a keménységéhez?
– Egyáltalán nem! Nézze, amikor befejeztem a futballt, azt hittem, hogy mindent tudok a labdarúgásról, de tévedtem. A soproni első lépések a hibákkal együtt az általános iskolát jelentették az edzői felkészülési pályámon, a Nagyszalontán töltött év volt a középiskola, a román élvonal pedig az egyetem. A sikerek és a kudarcok éretté tettek, felkészültem tehát nagyobb feladatok ellátására is. Hogy aztán ez a Fradi, a Steaua vagy más csapat kispadját jelenti-e, szinte lényegtelen.
Vajda György, Nemzeti Sport
Vélemény, hozzászólás?