A mi játékosunk volt: Kocsis György
Kiscsapatból, Erzsébetről, az EMTK-ból került az Üllői útra Kocsis György. A kemény, csupaszív s mindig küzdő, hajtó labdarúgó öt évig játszott a Ferencváros színeiben.
— Honnan számítod kötődésed az FTC-hez? — Ezzel a kérdéssel kezdődött az interjú az egykori Fradistával.
• Onnan, amikor először megmásztam a régi pálya végén a jegenyefát. Mondanom sem kell, kis srác voltam akkor s kellő áhítattal ácsorogtam a stadion előtt. Bentről húszegynéhányezer ember hangorkánja csapott meg, szinte húzott be a pályára s nekem nem volt sem pénzem, sem jegyem. Pénzem persze hiába lett volna, mert a belépők mind elkeltek, dugig volt a lelátó, tehát maradt két választás. Vagy hazamegyek anélkül, hogy látom a meccset, vagy irány a palánk. Természetesen az utóbbi mellett maradtam s az egyik jegenyéről élveztem az izgalmas játékot. Később még akadt „jegenyés” mérkőzés, aztán előbbre léptem, jeggyel mentem be s a tribünön ültem. És elérkezett az a pillanat is, amikor zöld—fehér mezben ugyanazon a játéktéren futballozhattam is.
— Nem lepett meg, amikor elmentek érted az FTC-ből Erzsébetre, hogy átigazoljanak az NB I-es csapathoz?
• Dehogynem. Olyannyira, hogy vissza is mondtam az ajánlatot.
— De hiszen a Ferencváros játékosa lettél?
• Igen. De csak egy évvel később. Amikor először hívtak, sokat gondolkoztam a dolgon, de végülis ha nehéz szívvel, de nem fogadtam el a meghívást. Nem, mert úgy éreztem akkor, nem fértem volna be a Fradiba. Mondtam, maradok még egy évet Erzsébeten, aztán ha akkor is kellek még, hát jöjjenek értem. És jöttek . . .
— Legemlékezetesebb éved a zöld-fehéreknél?
• 1963, Hosszú idő után ismét bajnok lett a Ferencváros, és ebben a gárdában én is játszottam. Csak a vége volt kicsit szomorú . . . akkor ugyanis búcsúztam az egyesülettől.
— Merre vitt tovább az utad?
• Csepelre igazoltam s ott még 1966-ig futballoztam. Harminc éves voltam, amikor elmentem a csepeliektől, ám túl fiatalnak éreztem magam ahhoz, hogy abbahagyjam ezt a remek játékot. Visszamentem hát szűkebb hazámba, Erzsébetre, régi csapatomhoz, ahol még négy esztendeig kergettem a pettyest. Bajnokságot nyertünk az NB III-ban, s bizony szomorú szívvel vettem tudomásul, hogy az évek elszálltak, lassan végleg el kell köszönni az aktív versenyzéstől. A futballcipőm a szögre került, én azonban az egyesületnél maradtam. Mint a sportkör elnöke.
— Kielégített új feladatköröd?
• A munka szép volt, noha sokszor nem csupán elnök, de pályamunkás, segédmunkás, mindenes is voltam egyszemélyben. Mindezt csináltam volna szívesen, amit viszont nem szerettem az az volt, hogy mindenért mindig kilincselni kellett, kérni, kalapolni itt, kalapolni ott, ehhez valahol nem voltam jó alany . . .
— Hány évig elnökösködtél?
• Három esztendeig. Aztán egy rövid időre a Kontaktába mentem, majd egy tsz vállalatnál helyezkedtem el, ahol ma is dolgozom.
— Milyen beosztásban?
• A szakmámban. Géplakatosként.
— A Ferencvárossal tartod a kapcsolatot?
• Hogyne. Hetenként találkozom a régi barátokkal, Horváth Gyurival, Gerendás Bandival, Fenyvesiékkel, a Flórival s a többiekkel. Ugyanis játszom az FTC öregfiúk csapatában. Ide már azonnal leigazoltam. Egyszer kint jártam a pályán, amikor összefutottam Dalnoki Jenővel, aki azt mondta: „Itt a Kocsis Gyuri, játsszon az öregfiúknál . . .” S attól kezdve megint Fradista lettem.
— A régi határozottságból, szigorúságból maradt még valami?
• Gondolom maradt valamicske. A játék nagy szeretetéből pedig minden. Sajnos ma már nem virgonckodhat úgy az ember, mint húszegynéhány éves korában. Persze focihoz a 46 sem túl sok.
— Edzések?
• Na, azért profik nem vagyunk, hogy állandóan a pályán legyünk. De a heti egy találkozásunk a labdával, az mindig megvan. Még télen is. Más kérdés, hogy olykor nehéz üres pályát találnunk.
— Kijársz a Ferencváros meccseire. Mármint a mai NB l-esekére?
• Ha tehetem, kimegyek. Ha nem is mindig, de sok mérkőzésen ott vagyok.
— A családból tovább viszi valaki az édesapa sportszeretetét?
• Ami a futballt illeti, abban nincs „örökös”. Két lányom van, a kisebbik tornázik. De talán majd az unokák …
V.S.
1981. október
Vélemény, hozzászólás?