Az otthon zöld füvén
Magyar bajnoki és kupameccsek könyve
Mesterhármas
A DHL mindig is fontosnak tartotta, hogy egyedi megoldásokat kínáljon. Mindez a világ vezető logisztikai vállalatának honlapján olvasható. Meg most ebben a könyvben. Igazságával nehéz vitatkozni, mert a magyar futball DHL-je (Dénes—Hegyi—Lakat) megbízható színvonalon, ízléses csomagolásban, kalkulálható áron postázza immáron harmadszor, most is karácsony előtt könyvcsomagját. És persze időben. Épp időben…
Létrejöttéért minden elismerés megilleti a kiadó Magyar Labdarúgó Szövetséget, amely nem a könnyebbik utat választva vallotta: ugyan, ez most nem aktuális, hanem ragaszkodva közelmúltbéli hagyományaihoz, minden támogatást megadva ért el „mesterhármast” a 2011-es Királyok, hercegek, grófok és a 2012-es Válogatott gyűjtemény című kötetei után. Ebben a könyvben a szó elszánt, az írás megragad. Igaz, nincsenek benne fények és kamuk, csak tények és tabuk. Körkép, korkép és kórkép.
A közel háromszáz oldalban benne van az első meccs, akkor tájt még úgy írták, első match, a második világháború és néhány harmadik típusúnak is beillő találkozás. A mesék, történetek, elbeszélések magyarosak. Itt a Kalmár nem velencei, hanem szegedi. Itt Ózd a csodák csodája, és igen, képünkbe az igazságot Vágási, ha nem is a Szomszédokból Feri, hanem Békéscsabáról Sanyi mondja. Eltűnődhetünk, hogy már több mint száz éve volt bundameccs, és közel száz éve volt már ötödik játékvezető, azaz gólbíró. Szakadt félbe mérkőzés ellenséges gépek országunk légterébe érése és berepülő — ha nem is 4-es — metrófogantyú miatt. Rácsodálkozhatunk, hogy régen nem az OTP, hanem az OTT vezetője irányította a futballt, előfordult, hogy a magyar bajnokság dobogóján két erdélyi csapat állt, a Fradinak volt Dózsa nevű centerhalfja, sőt edzője egyszer — még játékosként — az algebrát magyarázta.
11:1, 8:3 és 9:7, az eltörött perecesi kapufa, a rádióból megtudott bajnoki cím, Puskás góljai és kapusként eltöltött percei stb., sőt: STC. Mindannyiunk első nagy futball élménye benne van ebben a könyvben; hogy kinek jutott Angyalföld, Kispest vagy a Nagyerdő, Hidegkúti, Albert vagy Coulibaly, arról nem a szerzők tehetnek. Futballból kiszeretni képtelen olvasóink, nemcsak a slamasztikában vagyunk benne mindannyian: ebben a könyvben is.
Nagy sportújságíró elődünk, Feleki László örökbecsű aforizmája szerint nemes lélekre vall, ha valaki a döglött oroszlánba rúg. Az élőnek még fájna. Ne tegyük ezt, hisz nem teszik ezt e könyv szerzői sem. Mert most épp azt tapasztaljuk, milyen a magyar futball jelene, találgatjuk, hogy milyen lesz a jövője, de elolvashatjuk, hogy milyen fényes és kitörölhetetlen a múltja.
Mert a magyar futball örök.
S bár most ezt különösen nehéz elhinni, de nem ritkán öröm is.
Varga Sándor, a kötetsorozat szerkesztője
Az-otthon-zöld-füvén_196-199
oh, már a könyvet el sem kell olvasnom, ez a beharangozó olyan zseniális!!! Ami a legjobban fáj: óvodás koromban (’60-as évek eleje-közepe) minden (ismétlem: MINDEN!) fiúnak volt kedvenc csapata ebben a kis országban… nem mindenki volt Fradista, rengeteg gyerekkori barátom volt Vasas vagy „Dózsa” drukker – hogy csinálták?-, a különbség köztünk, hogy én még mindig Fradista vagyok, míg ők már azt is letagadják, hogy valaha futballt láttak… ami nem öröm, egyáltalán nem, de jelzi, hogy a „Fradizmusból” – morbus hungaricus fradismus- nehezebb kigyógyulni, mint más, könnyű nyavalyákból…:)))