Családtag maradt
Rudas Ferenc, a Ferencváros egykori jobbhátvédje július 6-án lesz 90 éves. Ha nem sérül meg 1950-ben, tagja lehetett volna az Aranycsapatnak. Zöld-fehér mezben 1941 és 1954 között 363 mérkőzésen játszott, a Fradi Baráti Kör elnökeként ma is a fradizmus egyik megtestesítője.
–º Paulo Sousa, a Videoton edzője az első edzések egyike után a helyes táplálkozásra hívta fel a bajnokcsapat játékosainak figyelmét. Az ön idejében is fontos volt ez?
Nem, de ennél azért sarkosabb a véleményem: akkor halt meg a hazai labdarúgás, amikor a futballt tudományként kezdték kezelni Magyarországon – adta meg az egyértelmű választ Rudas Ferenc.
–º Látom, nem veti meg a fröccsöt.
Nem bizony! Naponta megiszom kettőt-hármat. De ne higgye azt, hogy mi végigbohémkodtuk a pályafutásunkat. Ha tudtuk, hogy délután négykor edzés van, jöhetett akár Gina Lollobrigida is, mi a tréningre mentünk.
–º De nem jött, még meccsek után sem, önök mégis el-eljárogattak …
Mérkőzés után együtt maradtunk, aztán vacsora közben felengedett a hangulat, a feszültség egy óra múlva elszállt. Ha nem így lett volna, mindenki napokig hordja magában a problémákat, hergeli magát. Mészáros „Dodó” olyanokat mondott társaira meccs közben, hogy egy civil élete végéig megharagudott volna rá. Aztán este egymás hátát veregetve mentünk haza.
–º Sebes Gusztáv kapitánysága idején egy mérkőzés kivételével ön volt a válogatott jobbhátvédje. Noha klubtársával, Henni Gézával is hasonló volt a helyzet, rá mégsem mondják, hogy helye lett volna az Aranycsapatban. Hogyan dolgozta fel, hogy ön végül kimaradt?
Nehezen. Illetve amikor az ember megéli, peregnek az események, de amint jutott rá idő, én is rengeteget rágódtam Márpedig volt időm, mert eltört a lábam, s utána már nem lehettem válogatott. Ilyenkor nem azon filozofálgat az ember, hogy ki a jobb, mert ez összetett kérdés. Huszonnégyszeres válogatott voltam, Bozsik József nem tartott húsznál, meggyőződésem, Sebes Gusztáv bizalma kitartott volna nálam is.
–º Nem huszonháromszoros válogatott volt?
Játszottunk egy nem hivatalos nemzetek közötti mérkőzést is Budapest-Párizs elnevezéssel. Ha nincs a sérülésem, reális esélyem lett volna, hogy én legyek az első százszoros válogatott.
–º Lábtörése ezt derékba törte. Henni Géza elnézést kért valaha?
Miért kért volna elnézést? Becsúsztam, ő kifutott, ráesett a lábamra, nem tehetett róla. Kiszámították, olyan volt az ütközés ereje, mintha háromszáznegyven kiló zuhant volna a lábamra. Apám ott állt a kapufa mellett. Képzelheti, mit érzett. Főleg azután, hogy ő is huszonkilenc éves korában törte el a lábát a Nemzeti játékosaként. A legendás Orth Györggyel ütközött
–º Őt még Rucknak hívták, önnek magyarosítani kellett?
Tiszti iskolába jártam, azt mondták, ezzel a névvel ne nagyon akarjak semmit. Az R betűnél felütöttem a telefonkönyvet, és csukott szemmel a Rudas névre böktem.
–º Három válogatottbeli gólja közül kettőt tizenegyesből szerzett. Büntetőspecialista volt?
Igen, és én lőttem tizenegyesből a magyar válogatott első gólját a felszabadulás után. Az osztrákokkal játszottunk.
–º Felszabadulást mond? Csak azért kérdezem, mert a szovjetekhez húzó rezsim később államosította a Fradi-pálya melletti éttermét.
A háborúnak vége volt, ez mindenképpen egyfajta felszabadulást jelentett, persze ezt nem politikai értelemben mondom.
–º A rendszer pedig politikai értelemben nyomta el később, az ötvenes években a Ferencvárost. Nehéz volt elviselni?
Ha hiszi, ha nem, a játékosok nem foglalkoztak a politikával, azt persze éreztük, hogy a kisemberek a csapat mögött állnak. Mondtam is Marosán Györgynek: „Gyuri úr, nem a Honvédot kellett volna felpumpálni, hanem a Fradiba hozni Bozsikot és Puskást, az lett volna az igazi nagycsapat, nagy szurkolótáborral!”
–º Gyuri úrnak hívta a rettegett Marosánt?
Igen. Mindig azzal a szöveggel jött, hogy fradista, fasiszta, kapitalista. Egyszer megkérdeztem tőle: ki mert akkor ellenállni, amikor Jaross Andor belügyminiszter – akinek nevéhez a Fradi fasizálódását kötik – közölte, ő akar az FTC elnöke lenni? Röhej, de valahol a klubház hátsó fertályában választották meg, aztán többet nem is láttuk. Marosánról azért azt is elmondanám, hogy az egyik válogatott meccs előtt olyan beszédet tartott, hogy az után képtelenség volt veszíteni.
–º Abban, hogy a Fradiban maradt, szerepet játszott, hogy negyvenöttől az államosításig az édesapja vezethette a klub vendéglőjét?
Noha már harminckilenc óta fradista voltam, mit tagadjam, igen. Az egyesület így próbálta magához kötni, aki fontos volt számára. Egyébként nekem is vendéglős mestervizsgát kellett tennem, és borászatból megbuktam.
–º Azért ez szégyen egy fröccsöstől … Gyorsasága viszont legendás volt. Hány másodperc alatt futotta a száz métert?
Tizenegy egész kettőt tudtam, de a pályán nem ez számított igazán, hanem az, hogy robbanékony voltam.
–º A klubhoz közeli emberek mondják, hogy Kispéter Mihályhoz és Dalnoki Jenőhöz hasonlóan erős személyiség, aki még manapság is pillére az egyesületnek.
Milyen szempontból?
–º Vegyük a Fradi címerében szereplő E betű hármas jelentését: erkölcs, erő, egyetértés.
Valahogy jött, hogy a társaim felnéztek rám. Voltam csapatkapitány is, aztán a játékból kikoptam, de a Fradi-családból nem. Mert a Ferencváros egy nagy család.
–º Nem lehet, hogy ezek inkább már csak szép szavak? Mert mintha valami hiányozna az FTC-ből. Mégis, mi?
Maga a Ferencváros.
–º Ezt hogy érti?
Nem lehet hagyományok, gyökerek nélkül élni. Albert Flóri bejött a róla elnevezett stadionba, de a főbejáraton nem jutott el a szobájához, mert az angolok befalazták a folyosót. Vagy mondok mást: Alberttel, Rákosi Gyuszival és Szűcs Lajossal voltam, de kihagytak bennünket valamilyen listáról, alig akartak beengedni. Jó, hogy az öregek nem fontosak, meg nem is érdekesek, csak aztán kiölődik minden. Ezért van az, hogy mi, zöld-fehérek sem tudjuk átlépni a saját árnyékunkat. Döngetjük a mellünket, hogy így a Fradi, meg úgy a Fradi, de amikor egy fillért is adni kell, mindenki odébb somfordál. Különben már rég össze kellett volna jönnie az egyesület átvilágításához szükséges pénznek. Ugyanakkor meggyőződésem, hogy nem csak anyagi problémák miatt vegetálnak a budapesti klubok.
–º Azért az üllői úton van ok optimizmusra?
A szakmai munka terén feltétlenül! Prukner Lászlót legalább olyan remek pedagógusnak tartom, mint egykori legjobb barátomat, Lakat Károlyt, jó kezekben van a csapat!
–º Manapság mennyire része a futball, a sport az életének?
A Fradi mérkőzéseire kijárok, a tévében is szoktam meccset nézni. Lionel Messi például remek futballista, de azt nem szeretem, ha a csapatok hátrafelé játszanak. Más sportesemények is érdekelnek. Tekerem a szobabiciklit, s közben nézem a wimbledoni teniszversenyt. Hetente kétszer-háromszor eljárok a Hélia Hotelbe is úszkálni. A Fradi Baráti Kör elnökeként pedig havonta egyszer összejövünk, s ha már futballozni nem is tudunk, jókat beszélgetünk róla.
(Thury Gábor – Nemzeti Sport)
Egy hozzászólás a(z) 0ejegyzéshez