Fradista anekdoták: Albert Flórián
Kézfogás (Vadas György)
Az FTC a Népstadionban játszott, ha jól emlékszem, a Salgótarján ellen. Albert egyik akció nyomán nagyszerű helyzetbe került, de keményen elválasztották a labdától. Odaszólt nekem:
— Gyuri bácsi, nem fuj?!
Szövegelésért Albert ellen ítéltem közvetett szabadrúgást, amelyből a Salgótarján gólt szerzett …
Tetejébe a második félidő végén tizenegyeshez jutott a Ferencváros, de Novák Dezső — aki a legbiztosabb ítéletvégrehajtók egyike volt — kihagyta a büntetőt.
Vége lett a mérkőzésnek, Albert, a csapatkapitány a történtek után nem jött oda hozzám, hogy a szokásos kézfogással megköszönje a bíráskodást, hanem anélkül futott be az öltözőbe. Úgy hozta az élet, hogy két-három héttel később partjelző voltam egy FTC—Győr mérkőzésen. Kollégám, Wottava Tibor vezette a meccset. Nyert a Fradi.
Wottava lefújta a meccset, Albert először hozzám futott ki a partvonalhoz, hogy kezet fogjon velem. Akkor szívta csak el a békepipát.
Klasszisok ólommellényben
Az Üllői úton szinte egymás sarkára hágtak az ügyetlennél ügyetlenebb önjelölt focizsenik. Hetente öt-hat fiatal — olykor nem is olyan fiatal — jelentkezett játékra. Legtöbbjük mozgásáról ordított, hogy kibékíthetetlen haragban élnek a labdával. Csak szeretik a focit. Az FTC klasszis válogatottakkal telezsúfolt öltözőjében kezdetben csodálkoztak, értetlenkedtek az önismeret teljes hiányán, aztán viccesre „vették a formát”.
Albert Flóriék bevezető gyanánt a gyúróhoz küldték az új „kollégát”, aki az előzetesen megbeszéltek szellemében vastagon és alaposan bekente a jámbort gerosánnal, sloannal, kapsodermával, következett tíz perc ücsörgés a forró vízzel töltött kádban. Az új fiú céklavörösen, a kenőcsöktől agyoncsípetten felöltözött. A kezére és a lábára — előre és hátulra is — sípcsontvédőt kötöztek, felvetették vele az ólommellényt, arra négy melegítőt, majd ráhangolódásként hússzor körbe kellett futnia a sporttelepet. Ha túlélte, átküldték Tichy úrhoz Kispestre, mondván, hogy a Honvédnak most nagyobb szüksége van az ilyen remek labdarúgókra. Tichy Lajos csak annyit kérdezett a jövevényektől:
— Flóriék küldték? Aha, értem. Épp most volt itt Göröcs Titi. Kért, hogy ha látok egy klassz futballistát, irányítsam át Újpestre. Tudja, hol van a Megyeri úti stadion?
* * *
A kollektív bölcsesség elve alapján szép fokozatosan kialakult a Ferencvárosban egy bombabiztos metódus a botlábú jelentkezők elkedvetlenítésére. A már előzőleg ismertetett menetfelszerelésben öt kört futottak a pálya körül úgy, hogy közben két kézzel fogták a labdát a fejük felett. A következő szakasz távja ugyanennyi volt, de a bőrt ekkor már csak egy kézzel tarthatták. Utolsó próbatétel gyanánt „kézi” segítség nélkül kellett (volna) a fejükön tartaniok a lasztit.
Alberték határozott ígéretet tettek, hogy aki ötször megkerüli a gyepet, a kobakján egyensúlyozva a játékszert, a legközelebbi bajnokin játszik az “egyben”.
Néhány szerencsétlen flótás majd’ minden edzésen szaladgált és a sírással küszködve szedegette fel a földről az engedetlen labdát…
Forduljon az állatorvoshoz!
Hja, könnyű poénkodni, ha kéznél van egy állatorvos balszélső. Mint példám a hatvanas évek “aranyfradijában”, ahol az arany lábú Flóri dr. Fenyvesi Mátétól kapta a zoknihoz passzolt labdákat.
Albert egy bajnokin „építőjellegű” vitába keveredett a játékvezetővel. Mint az ilyen disputák többsége, ez is kiállítással végződött. A híres középcsatár nem kevésbé híres pózába merevedve, csípőre tett kézzel, ezzel a jó tanáccsal búcsúzott a bírótól.
— Vizsgáltassa meg magát doktor Fenyvesivel…
Aki megfordította a Császárt
Kaposi Sándor, a hatvanas évek ismert játékvezetője büszke arra, hogy a hazai bírók közül egyedül ő fordította meg Albertet. A Császár szabálytalankodott, mire Kaposi magához rendelte:
— Forduljon meg! — mondta neki.
— Miért fordít meg engem, hiszen ismer? — kérdezte Albert.
— Mert a hátát még nem ismerem! — felelte Kaposi.
-Részlet: Kő András -Török Péter A magyar futball anekdotakincse-
Vélemény, hozzászólás?