Egy hátvéd tudjon futballozni
Albert Flóriánnak, az FTC szakosztály-igazgatójának a szezonkezdés előtt a legtöbb gondot Keller József bevonulása jelentette. Mint a szakvezető hangoztatta, a szőke hátvéd a csapat egyik kulcsjátékosa, nem mindegy, hogy vele, vagy nélküle kell kiállnia egy-egy találkozóra a csapatnak. Bár az új rendelet szerint a fiatalembernek katonáskodása alatt is módja van arra, hogy együttese rendelkezésére álljon, Albert ettől függetlenül sajnálta, hogy játékosának mundért kell öltenie.
• Szomorú, Józsi? – kérdeztem a védőjátékost, miután megbeszéltem vele egy interjút a klubházban.
– Miért, annak látszom? kérdezte vissza.
• Nem. Nem tűnik bánatosnak, de mégiscsak egy időre félre kell tennie a civilruhát, a megszokott életritmust, s helyette haptákot kell vágnia.
– Hja, a katonaságra gondol? Nos ettől egyáltalán nem vagyok búbánatos. Menni kell, hát megyek. Nyilván eleinte egy kicsit szokatlan lesz, de majd belejövök. Az meg mindenképpen könnyít a dolgon, hogy a katonáskodás mellett focizhatok is. És ez a lényeg.
• Edzőjétől tudom, hogy rövid szabadságot kapott, egyelőre még nem a seregtől, hanem a klubtól, mert megnősült. Fogadja ez alkalomból jókívánságaimat.
– Köszönöm.
• Ifjú felesége szereti a labdarúgást vagy csupán elviseli, hogy férje a hét szinte minden napját a labda társaságában tölti.
– Mondhatom, hogy ő lelkes futballbarát. Kint van rendszeresen a mérkőzéseken s szórakoztatja is a játék. Feltéve, ha izgalmas, s színvonalas küzdelmet vívnak a felek. A rossz mérkőzésekért természetesen egy cseppet sem rajong. Mi több, véleménye is van egy-egy találkozóról s ezt el is mondja.
• Keller József teljesítményét is kritizálja?
– Ha nem nyeri el a tetszését, legalább olyan szigorúan osztályoz, mint a tudósítók.
• Két mondatban térjünk vissza az elmúl őszhöz. Mikén értékeli első félévi bizonyítványát. A jó kalkulusok voltak benne többségében, vagy akadtak gyengébb jegyek is?
– Az összkép közepesnek felelt meg. Voltak kellemes és akadtak kifejezetten rossz hétvégéim.
• Kezdjük a jóval.
– Ha nyertünk, már feledtem egy egész hét valamennyi apró kellemetlenségét. A vereségeket viszont nehezen viseltem. Különösen ha otthon, az Üllői úton érte kudarc az együttesünket. Ilyenkor teljesen együtt éreztem a szurkolóinkkal, akik ünnepelni jöttek ki, s szomorú an távoztak a pályáról. Még akkor is lelkiismeret furdalásom volt, ha úgy éreztem, nem miattam szenvedett vereséget az együttes.
• Ezek szerint túlontúl lelkiző típusú sportember?
– Ezt azért nem mondhatom. De elég sokáig térek napirendre a balsiker felett. S ilyenkor alapos önvizsgálatot tartok. Szeretek ugyanis tisztában lenni önmagammal. Azzal, mennyit adtam azért, hogy ne szégyenkezve kelljen az öltözőbe vonulnunk. Mert végül is nem kedvtelésből futballozunk csupán, hanem hivatásból. Pénzt kapunk, hogy szórakoztassunk, s a pénzt a lelátón izguló lelkes, vagy éppen bosszús emberek egy színvonalas produkció elvárásáért fizetik. Más kérdés, hogy végül is mi a hét minden napján azt csináljuk, amit szeretünk. Futballozunk. Játszunk …
• Tehát még mindig egyértelműen játéknak lehet nevezni az élvonal labdarúgását?
– Embere válogatja. Van akinek még mindig játék, van akinek már vérre menő harc, küzdelem. Az utóbbi egyre kevesebb örömet lel benne, aki viszont a mai küzdelmes futballban is mer játszani, az megtalálja benne a maga gyönyörűségét. Aki pedig csak játszani próbál, s nem tud emellé felvonultatni más erényeket, például a harcosságot, a küzdenitudást, az elveszett ember a futballpályán.
• Sok poszton megfordult már zöld-fehér színekben. Hol a legjobb játszani?
– Balhátvédben.
• Nem túl egysíkú ez a szerepkör?
– Látszólag igen, de ott is lehet alkotni. Sőt, egy valamire való hátvédtől elvárják, hogy a labda birtokában bátra induljon előre, sőt azt is, hogy meg tudjon csinálni egy-két cselt is, s ha gólhelyzetbe kerül, ne különbözzön a csatártól. Neves, világhírű kluboknál ezt nem csupán elvárják, ez már követelmény. A csatárokat ugyanis mindenhol túlbiztosítottan őrzik, mire elérnek a tizenhatos környékére már be vannak kerítve, s technikai virtuóznak kell lenni ahhoz, hogy a szigorú és sűrű védőőrizetet kijátsszák. A felnyomuló védőkre így kevesebb figyelem jut. Döntő hát, ha egy hátvéd a szó igazi értelmében tud futballozni. Nem csak rombolni. Építeni és befejezni is. Tehát ha valaki csak a saját szakmájának mestere, az manapság már nem elég. A csatárnak tudnia kell szerelni, ha kell becsúszva, bevetődve az érkező ellenfél elé, a védőnek meg értenie kell a csatárkodáshoz.
• Ez lenne az ideális. De minálunk aligha a technikás védők jellemzik a labdarúgást. Még a középpályások és a támadók labdabiztossága, technikai felkészültsége is jócskán hagy kívánnivalót maga után. Hol vagyunk még a csatárszerű hátvédektől?
– Pedig ez döntő tényező. S ez ügyben sok függ magától a játékostól. Ha egy hátvéd megelégszik azzal, hogy elpüföli a labdát a kapu elől, vagy elsöpri a labdával érkező támadót, arra legfeljebb azt mondják, elbekkelget. Aki képezi magát, több akar lenni egy szimpla védőjátékosnál, az megtalálja e látszólag sivár posztnak is a szépségeit. És azt észreveszik.
• Milyen a ma futballja? A robotembereké csak a pálya, vagy van tere a stílusos labdarúgóknak is?
– Az tény, hogy egyre inkább az erő dominál. Aki fizikálisan jól felkészített, végig bírja a robotolást, aki ütközik, harcos, energikus, az akkor is boldogul, ha nem zsonglőr. Annak idején aki az átlagosnál jobban tudott cselezni, már jó játékosnak számított. Ma, ha a cselezőképesség nem párosul kivételes gyorsasággal, bizonyos fokú keménységgel, tűrőképességgel, a csatárt „megeszik” a védők. Azt hiszem ezért egyre kevesebb az igazi egyéniség világszerte. Maradonák egészen ritkán születnek. Akik nem csak labdaművészek, de elég gyorsak ahhoz, hogy kilépjenek a suhogó védőlábak közül, s elég harcosak, kemények ahhoz, hogy ne bukfenceljenek rögtön, ha meglökik, megrúgják őket. Bár fogyóban vannak a csatáregyéniségek, hiánycikk a gólérzékeny támadó, de én hiszem, hogy a futball szépségét azért nem lehet végérvényesen kiölni a játékból. Ritkább a sziporkázás, de azért sok szép dolog történik manapság is a pályákon. És születnek remek gólok, amiért szívesen fizet a néző, s amit így nyugtáz: „Már csak ezért érdemes volt kijönni. .. ”
• Milyen volt az őszi Fradi?
– Igyekvő, de zömmel görcsösen, erőlködve játszó, együttes.
• És milyen lesz?
– Remélem jobb. S játékosabb. Bár ehhez elengedhetetlen lenne egy vezéregyéniség. Az pedig pillanatnyilag nincs. Hogy kinő a mai gárdából? Nem tudom, de nagyon jó lenne hinni benne.
• Képes lehet dobogóra, jutni az FTC?
– Én elégedett lennék, ha az első öt hely valamelyikét, elcsípnénk. Mert ez ma a realitás.
(Várkonyi Sándor, Labdarúgás, 1988 március)
Vélemény, hozzászólás?