Ha zsinórban nyernénk két bajnokságot
Pintér Attilának sok mindent jósoltak a szurkolók. Kezdetben szép jövőt s boldogok voltak a Fradi hívek, hogy sikerült őt megszerezni. Később a heves és lobbanékony védő ténykedése már többször adott vitára okot pályán és pályán kívül. Egyes, túlfűtöttségtől szabálytalanra sikeredett belépője s a játékvezetőkkel folytatott különböző vitái miatt sokan már-már megkérdőjelezték tehetségét. Volt kapitány, aki esküdött rá, volt aki lehetőséget is adott számára a bizonyításra a címeres mezben, de volt idő, amikor kegyvesztett lett, s már nem sorolták a legjobbak közé. A védő azonban bebizonyította, hogy nem csupán vehemens, de makacs sportember, aki nem hagyja könnyen leírni magát. Ha szép lassan is, de elkezdte levetkőzni rossz tulajdonságait. Energiáját elsősorban a játékra koncentrálta, ritkábban kapta el a hév, a bírókkal sem keveredett nyakra-főre szabályvitákba. Ettől aztán sokat változott játéka. A változásról faggattam kezdetben Attilát.
• Hol a régi Pintér, akinél néha pillanatok alatt felment a pumpa, aki sűrűn megsértődött, ha nem neki tetsző ítélet született bírói körökben, s aki komoly gyűjteményt mondhatott magáénak a fegyelmezést szolgáló kártyákból? – firtattam a nem éppen kellemes kérdést.
A védő azonban ezúttal nem lobbant mindjárt haragra. Sőt, kifejezetten kedélyesre fogta a diskurzust.
– A régi Pintér még megvan, de igyekszik úri modort felvenni minden esetben.
• Tehát jelen esetben sem kell tartanom jelentősebb fellobbanástól bármit is kérdezek?
– Csak nyugodtan kérdezgessen, ígérem egyszer sem ugrom fel a helyemről mondta s mosolygott a bajusza alatt.
• Tehát a változás magától jött, vagy jelentős gyakorlati munka eredménye az önmérséklés?
– Természetesen van szerepe mindebben az akarati tényezőknek is. Az ember megtanulja, hogy bizonyos esetekben képes legyen magában számolni tízig, mielőtt meggondolatlanságba bocsátkozna a pályán. De azt hiszem a változás egy kicsit a korral is járt, no meg azzal, hogy ma már otthonosabban mozgok az élvonalban, mint annak előtte. Egyszerűen van már NB I-es tapasztalatom, s ez rengeteget számít.
• Mondana gyakorlati példát is e témakörből?
– Kezdetben minden az újdonság erejével hatott. Az, hogy az egyik legpatinásabb klubhoz kerültem, eleinte mázsás teherként nyomta a vállam. Hétről hétre nagy közönség, fanatikusan klubszerető nézők előtt pályára lépni, s előttük magabiztosan futballozni, ez félelmetesen nehéz dolognak tűnt számomra. A közeg egyszerűen arra késztetett, hogy kínosan ügyeljek minden megmozdulásomra. Elég volt egyetlen hiba, hogy megijedjek. Csak arra tudtam ilyenkor gondolni, hogyan vélekedik rólam a lelátó. Nem kíván-e a pokolba, nem átkozza meg a napot, amikor idehoztak a vezetők. A nagy akarásnak pedig nem csupán a közmondás szerint nyögés a vége. Nyögtem én is éppen eleget. Mert az első hibától ideges lettem, s az ideges futballistánál az első melléfogást követi a második, meg a többi. Tudtam én ezt jól, minden meccs előtt megfogadtam magamban, hogy most már megfontolt és nyugodt leszek minden helyzetben, de az elhatározás fuccsba ment az első konfliktus után.
• Lassan mégis változott a kép. Mi a mai jelszava Pintér Attilának a játéktéren?
– A jelszó valahogy így hangzik: a hibalehetőség benne van a játékban. Ezt tudomásul kell venni. És ha megtörténik, mennél előbb el kell felejteni. Nem szabad tovább foglalkozni vele, a játékra kell koncentrálni, sakkor nem lehet baj. Ez volt az első lépés a lehiggadáshoz vezető úton. A következő, hogy komolyabban kellett vennem az élvonalban folyó edzésmunkát. Eleinte úgy gondoltam, nem lesz sok gondom a legmagasabb osztályban sem, de hamar rádöbbentettek az események arra, hogy tudomásul vegyem: senki sem születik bele az NB I-be. Aki kiscsapatból jött, annak fel kell venni az osztály sokkal nagyobb iramát, lépést kell tartani a gyorsabb játékkal, s rá kell készülni a nagyobb tudású ellenfelekre. Mindehhez pedig a hétköznapokon kell megszenvedni.
• Ha százalékban kellene kifejeznie mostani felkészültségi fokát?
– Azt, hogy eddig úgy hatvan százalékos teljesítményt nyújtottam. Ám mielőtt megkérdezné, hogy elégedett vagyok mindezzel, kijelenthetem, hogy nem. Ennél is több kell. És igyekszem többre vinni.
• Valamikor a Fradi játékosokra azt mondták, mind megszállottak s csak egy klub létezik számukra. A tétel ma is így igaz, vagy a klubszeretet már a múlté, s a játékosok egyszerű munkavállalók. Akik oda mennek, ahol többet keresnek, jobban megtalálják számításukat?
– Fogas kérdés, nem mondom. Tény és való, manapság kevésbé kötődnek úgy a labdarúgók klubjaikhoz, mint régen. Ahol nagyobb a fizetés, ott a boldogulás. Én szeretem a Ferencvárost, s mondhatom, jól érzem itt magam. De nem lennék őszinte, ha azt mondanám, hogy egy kecsegtető külföldi ajánlatot szemrebbenés nélkül visszautasítanék, csak azért, mert az én vérem is egy kicsit zöld-fehér. De amíg itt vagyok, addig szívvel-lélekkel hajtok a csapatért.
• Valamikor hallatlan megtiszteltetésnek számított, ha az FTC hívott egy futballistát. Nem is voltak játékosgondjai a zöld-fehér klubnak. Manapság már más a helyzet. Pintér Attila, szerint miért veszített vonzerejéből a Fradi?
– Az enyém csak egy a vélemények közül, s lehet, hogy nem is ez a perdöntő. Szerintem az együttes szereplése nagyban közrejátszik a vonzerő gyengüléséhez. Ha ez a csapat zsinórban kétszer megnyerné a bajnokságot, mindenki idevágyna.
• Pillanatnyilag a zsinórban nyert két bajnokságnak aligha vannak meg a feltételei.
– Ez igaz. Ha reálisan nézzük a dolgot, akkor azt kell mondani, ez a társaság ma még nem igazán ütőképes. Bár képes minden csapatot megverni, de arra is, hogy egy gyengébbtől simán kikapjon. Így viszont nem lehetnek vérmes reményei a bajnoki cím megszerzésére. A mostani gárda átlagéletkora fiatal. Alig huszonkét év. Egy-két esztendő kell ahhoz, hogy összerázódjon, összecsiszolódjon a társaság.
• Meséljen befejezésül álmairól.
– Mesélhetek. Kellene egy ütőképes válogatott, amelyik jól szerepelne a VB selejtezőkön, s ennek a válogatottnak úgy hívnák a söprögetőjét, hogy Pintér Attila. Aki a világbajnokságon lenne a legideálisabb korban. Nos ez a Pintér Attila éppen a nagy világversenyre érné el pályája csúcspontját, ott rukkolna ki olyan teljesítménnyel, amire felfigyelne a futballvilág. S akkor elvinné valamelyik proficsapat .. , De hosszasan nem szoktam álmodozni, inkább a realitások embere vagyok. Vannak sokkal kézenfekvőbb feladataim az elkövetkezendő időszakra. Szeretném, ha jobb lenne a Fradi, mint ősszel volt, s próbálok még higgadtabb maradni, ha nem minden úgy sikerül, ahogy azt elképzelem egy-egy találkozón.
Ez a Pintér tehát már nem az a Pintér?
(Várkonyi Sándor, Labdarúgás, 1988 március)
Egy ilyen középhátvéd most is jól jönne! Határozott, kemény játékos volt és még látott is a pályán.