Hosszabbítás: Juhász István
A hetven esztendős “Jucival” beszélgetett a Nemzeti Sport különszáma.
Mit érzett, amikor 1963 őszén életében először az első csapat mezében futott ki a pályára a Pécs ellen?
Elmondhatatlanul jó érzés volt, annál jobban csak a levonuláskor éreztem magam.
A közte lévő kilencven percben a Fradi öt góljából négyet ön szerzett, Ráadásul a sérült Albert Flórián helyett játszott.
Egyrészt váratlanul ért, hogy hirtelen a nagyokhoz kerültem. másrészt volt rá esély, hogy Albert nem vállalja játékot. Az ifi edzője, Csanádi Ferenc és az első csapat trénere, Mészáros József is pedzegette a dolgot.
Gondolom, másnap Albert játékra jelentkezett…
Annál is inkább, mert következett a Diósgyőr elleni találkozó. Ám el kell mondanom valamit, ami eddig talán nem volt ismert. A találkozón Albert mellett Novák Dezső és Rákosi Gyula sem játszott, ők sem voltak sérültek. ahogy Flóri sem. Az egyesület lakást ígért Nováknak, de csak nem akart összejönni. Ez tulajdonképpen figyelmeztető sztrájk volt.
Sorsa nemcsak azért fonódott össze Albertéval, mert a zöld-fehéreknél együtt játszottak, hanem azért is, mert vagy az Ő vagy az ön számára nevezetes alkalomból a válogatottban is együtt léptek pályára Amikor Flóri 1969-ben Dániában megsérült, ön akkor mutatkozott be, 1974-ben a jugoszlávok ellen pedig mindketten utoljára voltak válogatottak.
És ha hiszi, ha nem, számos alkalommal eszembe jutott, amikor együtt futottunk ki a pályára, hogy a Fradi-pálya lelátóján még ifiként mit mondtam édesapámnak: “De szeretnék egyszer ezzel az Albert Flórival játszani!” Apám erre azt válaszolta: “Nemcsak te, hanem minden fiatal ezt szeretné!” S mit ad a sors, évekig játszottunk egymás mellett.
Hajtott helyette is…
Munkabíró voltam, s ugyan szerettem a kapu elé kerülni, nem voltam igazi csatár. Kimondottan élveztem a mezőnyjátékot, Flóri pedig elöl világklasszis volt.
Második válogatottsága 1969 szeptemberében volt Prágában. Három egyre vezettünk a csehszlovákok ellen, amikor Mészöly Kálmán helyére csereként beállt, a vége három három lett. Ha nyerünk, sincs Marseille…
Ez a mérkőzés Sós Károly szövetségi kapitány lelkén szárad. Szólt, el is mentern melegírení, de nem cserélt be. Kiderült, hogy a szünetben – kettő egyre vezettünk – már szólt Mészölynek, hogy lecseréli, de Göröcs Titi rábeszélte a kapitányt, ne hozza le a pályáról. Kálmánt a zuhany alól hívták vissza. A második félidő elején Fazekas Laci góljával már három egy volt ide, amikor néhány perccel ezután Sós – ragaszkodva eredeti tervéhez -lehozta Mészölyt. Teljesen lemerevedve álltam be. Hozzáteszem, jól játszottunk, nem is kellett volna cserélni. Lehet, hogy Sós az NDK-ban jó volt, de itthon… Szinte a játékosokat sem ismerte.
Soknak vagy kevésnek tartja a huszonhárom válogatottságát?
Úgy kerültem a nagyválogatotthoz, hogy előtte Mexikóvárosban olimpiai bajnok lettem. Itt jegyzem meg, hogy Puskáséknak beszámították a válogatottságba a helsinki olimpián játszott mérkőzéseiket is, nekünk viszont nem.
Igen, mert az Aranycsapat játszott, az önök idejében pedig már nem a nagyválogatott lépett pályára az ötkarikás játékokon.
Ez igaz, meg az is, hogy a döntőbeli kiállításom hatott ki a válogatottbeli szereplésemre. Illetve közvetve kettő is: Varga Zoltán távozása miatt kaptam meg a lehetőséget a csapatba kerülésre. Milyen érdekes, a Fradiban Albert, nemzetközi szinten Varga nyitotta meg nekem az utat. Aztán a bolgárok elleni döntőben – ahol gólt is szereztem – kiállítottak egy lökésért. A meccs után az ifiválogatott edzője, Hoffer József, aki az MTI-nek tudósított, leszúrt, nem is egyszer. A végén már begurultam, és elküldtem melegebb éghajlatra. És mit ad Isten? Sós Károly után ő lett a szövetségi kapitány, nekem az ő idejében annyi volt. Több mint másfél évig nem voltam válogatott.
lllovszky Rudolf kapitánysága alatt viszont Eb-negyedik csapatban játszhatott.
Hoffer után Rudi bácsi jött, ő azonnal visszavett a válogatotthoz. Nagy elégtétel volt.
Ki nevezte el Jucinak?
Orosz Pali. Ha nála volt a labda, mindig mondta, hogy Pista, figyelj, aztán egyszer csak rám kiabált: “Juci, helyezkedj!” Innentől mindenkinek csak Juci voltam.
Több mint háromszázszor szerepelt az FTC-ben. Melyeket tartja a kiemelkedő meccseinek?
A Pécs elleni bemutatkozást, a Vasas elleni kettő nullás győzelmet az én két gólommal. A VVK-sorozatban az itthoni első mérkőzésen a Bilbao ellen szabadrúgásgólt lőttem, ezzel nyertünk egy nullára A KEK-elődöntőben a Crvena Zvezda elleni mérkőzés ugrik még be a Marakanában. és a hetvenes évekből az UEFA-kupa-menetelés során a Fenerbahce elleni idegenbeli egyegy. Ezt követően bejött egy úr az öltözőbe, és azt mondta, az ötös számú futballistát elviszi kaszinózni, Adott zsetont, én pedig nyertem. A pénzen meg egy rakás bőrkabátot hoztam be seftelésre.
Mindenki üzletelt? Novák Dezsőnek végül is ez lett a veszte.
Persze, aki csak tudott. Aztán néha lecsaptak. Dezső órát hozott, és lebukott. De ez nem volt ilyen egyszerű. Egy kevésbé ismert csapattársunk. aki ügynök volt, kezdett kikopni a keretből. tehát nem tudott jelenteni az együttes körül történtekről. Azt kapta feladatnak, hogy szervezzen be valakit a sztenderd futballisták közül. És ő belevitte Dezsőt az óracsempészésbe.
Önt is lebuktathatták volna.
Nem buktattak le, viszont megkerestek, hogy jelentsek. Mert ha nem, kikerülök a csapatból. Azt válaszoltam. akkor legfeljebb visszamegyek apám mellé kaszálni.
Jóllehet 1976-ban a negyedik bajnoki címét szerezte meg, egyre többször mellőzte Dalnoki Jenő. Ezért hagyta abba?
Igen. Hozzáteszem, 1975-ben egy nyári spanyolországi tornán elnyertem a legjobb játékosnak járó trófeát. Az akkori MLSZ-elnök, Kutas István erőltette a fiatalítást, az edzőket anyagilag ösztönözte erre. Ennek nemcsak én lettem az áldozata, hanem Szőke Pista, Branikovits László és Géczi István is. Ott ültem az utolsó meccsen Zalaegerszegen a kispadon, Dalnoki mondta, melegítsek be, de megmakacsoltam magam. Tartottam tőle, hogy szépen elfelejt, ezért azt mondtam, játékra kész vagyok, végül be is cserélt Csendben jegyzem meg, bunda volt.
A városi legenda szerint a Videotontól megkeresték a zalaiakat, hogy “sikerdíjat” ajánljanak fel az FTC ellen, de elutasították őket azzal, hogy a fradisták már megtették az ajánlatukat.
Nem csak ez a mérkőzés volt bunda. Úgy vettük a meccseket, mintha kötelező lett volna.
Aztán 1979-ben hirtelen hátat fordított az országnak.
Régóta dolgoztak bennem a sérelmek. Létesítményigazgató-helyettes voltam a Népligetben, de állandóan konfrontálódtam a főnökeimmel, Klára Jenővel és Papp Bélával. Semmi sem volt jó, amit csináltam. Ráadásul hirbe hoztak, hogy saját hasznomra faanyagot értékesítettem. Később kiderült az igazság, de a búcsúmeccsem kapcsán kialakult hercehurcával betelt a pohár. Harót János elnök nem tágított attól, hogy sem Géczi, sem én nem kaphatunk tízezer forintnál többet a bevételből. Nyugat-Németországban élt a nagybátyám, felpakoltunk, kimentünk hozzá a családdal, és vissza sem jöttünk, majd a feleségem rokonsága révén Amerikába repültünk.
Keveset tudunk erről az időszakáról.
Pennsylvania után Clevelandben töltöttünk hosszabb időt, itt játszottam és edzősködtem is, de mindenáron Kaliforniában szerettem volna élni, ezért San Diegóban kötöttünk ki. Jól éreztem magam, de a sors közbeszólt: Levente fiam pánikbeteg lett, és kilencvenhattól itthon gyógyították. Ebben az időszakban felhívott a feleségem, hogy el akar válni. Pillanatok alatt átgondoltam a helyzetet, és azt mondtam: “Mielőtt meggondolnád magad, küldd el a papírokat, írom is alá őket!”.
Ám az ön életére igaz a mondás: ahol becsukódik egy ajtó, kinyílik egy másik.
Válásom után találkoztam egy alsónémedi hölggyel, akitől két fiúgyermekem született, boldogan élünk.
És a Fradi?
A Fradival nincs probléma, járok mérkőzésekre, örömmel látom, hogy jó a csapat. Vagy pontosabban, jó lehet. A fradizmussal van bajom. Biztos, hogy fradisták azok, akik a Népligetben tüntetnek, ahelyett, hogy bejönnének az új stadionba? Ne tüntetgessenek, járjanak a mérkőzésekre!
Nem szeretik a vénaszkennert és az elnököt sem, aki kitalálta.
Ez mondvacsinált dolog. Az igazi szurkoló nem az elnökhöz, hanem a klubhoz kötődik. Ezen az alapon a mi időnkben is üresek lehettek volna a stadionok. Vegyük Végh Aladárt, aki akkoriban a Ferencváros élén állt. Állítólag ávós volt. Maradtak volna otthon a szurkolók? Vagy nekem azt kellett volna mondanom, bocs, de akkor én nem játszom a Fradiban?
(Thury Gábor – Hosszabbítás / NS)
Tényleg nagyon izgalmas írás. Kár, hogy évtizedekkel később derülnek ki dolgok, amikről akkoriban csak suttogtunk, megbízható információk híján. Pl. hogy lehetett valakit beszervezni. A ’63-as figyelmeztető sztrájkról sem hallottam még … vagy Juci “disszidálásának” okairól sem. Egyébként azon kevés játékos közé tartozott, akinek szinte nem is volt rossz meccse, mert ha nem is ment neki a játék, ugyanúgy küzdött, robotolt, harcolt, szerelt. A 60-as évek nagy Fradijában nagyon jól elvoltak találva az arányok! 3 olyan ember is szerepelt a csapatban, kik 2 ember helyett is küzdöttek, futottak: Juci, Szűcs Lajos és “Matyi” … 2 ragyogó, szélvészgyors szélső Karába, majd Szőke, illetve Fenyvesi, így azután a Császár és a Zoli tényleg élvezhette a játékot! Sosem látok többé ilyen magyar csapatot!
Nagyon jó interjú.