„Ó kapitány…kapitányom!…” – 27.
„Amerre mi járunk, bámul a világ…”³
Minden ember életében vannak megmagyarázhatatlan, szinte fátumszerű történések. Mészöly Kálmán esetében ilyen, hogy élete, de különösen edzői pályafutása, millió szállal kötődik a repülőterekhez, vagy éppen a gépmadarak belsejében megtett több millió kilométernyi légi úthoz.
Olyan irgalmatlanul sok időt a levegőben tölteni, mint amennyit ő repült, szinte törvényszerűen együtt jár néhány, közvetlenül a repüléssel összefüggő (néha drámai, néha vidám) történéssel, amelyekből szintén volt néhány 1961 (ekkor utazott először Dél-Amerikába a válogatottal) és 2007 április 18-a között (A nulla szavazattal abszolvált Eb-pályázatot követően a hazaérkezéskor, előadja a maga nagyjelenetét a Ferihegyen). A Szőke Szikla neve mégsem „az Isten mentett meg attól, hogy lezuhanjunk” kezdetű, felhők felett lejátszódó históriákkal kapcsolható össze.
Ám még mielőtt ezekből felelevenítenénk néhány mára már patinássá lett, ám neve elhangzásakor minden szurkolóból azonnal kibuggyanó történetet, nézzük hogyan végződött szövetségi kapitányságának második korszaka!
Az első szakaszt időben lefelezte, hiszen míg vadonatúj kapitányként három évet töltött a nemzeti tizenegy élén, addig második nekifutása már nem volt több másfél évnél, és bár ebben 18 hónapban is voltak vitathatatlanul elismerésre méltó mérkőzései, a fő célt, az 1992-es svédországi Eb-re való kijutást elbuktuk.
A korábban már említett három tétmérkőzést (Norvégia idegenben 0-0, Olaszország Budapesten 1-1, Ciprus, szintén idehaza 4-2) követően ebből a korszakából, sajátságos módon, egy barátságos összecsapás maradt meg leginkább a szurkolók emlékezetében.
Östreicher Emil kapcsolatainak köszönhetően hét nappal a ciprusi Eb-selejtező előtt a világ- és Európa-klasszis játékosokkal telitűzdelt spanyolok látták vendégül a magyar válogatottat Santanderben.
Az Eb-csoportban egyáltalán nem volt kilátástalan a helyzetünk (bár az igazán sorsdöntő összecsapások még csak ezután következtek), száz kapitányból kilencven biztos, hogy nem vállalt volna be egy ilyen rizikós „edzőmeccset”, Mészöly azonban soha sem tartozott a majrés szakvezetők közé.
Nemhogy mereven elzárkózott a találkozó elől, hanem egyenesen szorgalmazta, kifejezetten örült neki.
A hazai „zümmögő kórus”, persze azonnal rákezdett a maga gyász indulójára („Egy Eb-selejtező előtt micsoda őrültség agyonveretni magunkat, hiszen még az a parányi önbizalmunk is elszáll, amennyit eddig a selejtezőkön összeszedtünk…”), súlyos vereséget jósolva a nemzeti tizenegynek.
De hogyan is utasíthattunk volna vissza egy ilyen invitációt? A spanyol válogatott meghívottjának lenni, nemhogy az akkoriban már nem igazán acélos magyar, hanem a világ bármelyik válogatottja számára is a jelentős megtiszteltetés kategóriájába tartozott.
A végeredmény alapján az este fél 10-kor (!) kezdődött találkozó magyar résztvevői feltétlenül megérdemlik, hogy felsoroljuk a nevüket. A kezdőcsapat így állt fel: Petry – Mónos, Disztl, Garaba, Szalma – Nagy T., Bognár, Limperger, Lőrincz – Kiprich, Kovács Kálmán, majd jöttek a cserék: Palaczky, Marozsán és Horváth Csaba. A hispánok szövetségi kapitánya a futballista korábban a földkerekség legjobbjai közé tartozó Luis Suarez edzői pályafutásának egyik legkínosabb másfél óráját élte át.
Ma már szinte hihetetlen, ám a mérkőzés helyszíni tudósítójaként állíthatom: a magyar válogatott futballbemutatót tartott az északspanyol város El Sardinero nevet viselő stadionjában!
A szó szoros értelmében lefutballoztuk a pályáról a spanyolokat, és úgy nyertünk 4-2-re, hogy sok spanyol szurkoló, akik valamilyen oknál fogva csak a másnapi lapokból értesültek a végeredményről azt hitték sajtóhiba az „Espana-Hungria 2-4″ főcím.
Márpedig szó sem volt sajtóhibáról, a cím a spanyolok számára a drámai valóságot tükrözte, még akkor is, ha számukra sem volt tétje az összecsapásnak.
A remek, ám nem igazán gólerős futballisták közé tartozó Lőrincz Emil például kétszer is bevette Zubizarreta kapuját, a további két magyar gólon Kiprich és Kovács Kálmán osztozott.
Mészöly számára különösen nagy jelentőségű volt ez a győzelem, hiszen elődje, Bicskei Bertalan éppen egy szintén Spanyolországban lejátszott barátságos mérkőzésbe bukott bele (Sevilla, 0-4) és a két meccs között még nem telt el másfél év.
Szó sincs, persze arról, hogy ilyen rövid idő alatt nyolcgólnyit javult volna a magyarok reprezentatív tizenegye!
Inkább arról beszélhetünk, hogy a „mészölyi hevület” (miként azt 1980 és 1983 között megszokhattuk) ismét kezdett elragadni mindenkit, aki a válogatottba meghívást kapott.
Kálmán semmit sem változott az évek során, ebben az időszakban is acélt olvasztó hőfokon élte át még az edzéseket is.
Lenyűgöző hévvel vetette magát a munkába, töretlenül hitt a sikerben, még akkor is, ha pontosan tudta: az 1982-es vb-kerete és a spanyolokat idegenben 4-2-re lesöprő csapat tudása között sokgólnyi különbség van – az elődök javára!
Az ünneplésre nem maradt sok idő, egy hét múlva már Cipruson volt jelenésünk, és amikor a Limasszolban lejátszott Eb-selejtezőt (a spanyol meccshez képest összehasonlíthatatlanul gyengébb játékkal) simán nyertük 2-0-ra, minden jel arra mutatott: egyáltalán nem hagymázas álom az Eb-re való kijutás.
Szinte összeszámlálhatatlanul sok kudarc, vereség, botrány, kínos történés után „zsinórban” nyertünk két meccset, és ez volt az a pillanat, amikor a magyar játékosokból kibújt az az énjük, amelyet egy pszichológus „a sorozatos kudarcok listája” feliratú jegyzetfüzetében talán az első pontként említett volna!
Még nem történt semmi érdemi, a selejtezők igazán nehéz mérkőzései (a két Szovjetunió elleni összecsapás, és egy olaszországi fellépés) hátra voltak, de a ciprusi találkozó befejezése után úgy egy órával a magyar csapat autóbuszában (jelen voltam, tehát szem- és fültanúként állíthatom) már felhangzott a fülsiketítő énekkórus, egy közismert műdal parafrázisa, imígyen:
„Amerre mi járunk, bámul a világ…”
Aztán eltelt gyorsan két hónap és a világnak már egyáltalán nem volt oka bámulnia az új magyar „csodacsapatot”!
Limasszol után a Népstadionban a szovjetek (Mihajlicsenko góljával) minimális, ám mégis tükörsima győzelmet arattak felettünk, majd amikor egy meglehetősen majális jellegű olaszországi túrán (egy meghívásnak köszönhetően a csapat öt napot töltött az olaszok vendégeként a Salerno közelében fekvő festői San Marco di Castellabate kastélyszállójában) a magyar válogatott játékosai egy idő után már olyan jól érezték magukat, mintha egy operett-fesztiválra és nem is egy Eb-selejtezőre érkeztünk volna.
Úgy kaptunk ki 3-1-re (igaz nem akárkiktől, íme, az olaszok összeállítása: Zenga – Ferrara, Baresi, Ferri, Maldini – Giannini, Donadoni, Di Napoli, Crippa – Vialli, Mancini, és csereként még beszállt az a Pietro Vierchowood is, akit nemrégiben a Budapest Honvéd edzőjeként ismerhettünk meg közelebbről), hogy az minden szempontból ránk nézve volt hízelgő.
Semmi túlzás nincs abban, ha azt mondom, kaphattunk volna hatot is!
Dacára annak, hogy ebben az időszakban a magyar válogatottban már nyolc (!) külföldön játszó futballista lépett pályára, és Mészöly a siker (a döntetlen) reményében még azt is meghúzta, amitől korábban ódzkodott: egyszerre küldte pályára Détári Lajost és Bognár Györgyöt, ám csodát tenni ők sem tudtak.
Mindezek ellenére a magyar válogatott 6 meccs után 6 szerzett ponttal a csoport második helyén állva (a kép annyiban volt csalóka, hogy a szovjetek, az olaszok és a norvégok még csak három lejátszott mérkőzésnél tartottak, és a zárásnál mindhárman előttünk végeztek) utazott a Szovjetunióba, ahol mindenki előre borítékolta a garantált vereséget, ezzel szemben játszottunk egy bravúros 2-2-t, sőt, kis szerencsével akár nyerhettünk is volna.
Feledtük a korábbi, budapesti szovjetek elleni kudarcot, az olaszoktól elszenvedett zakót, mindenki újra mosolygott és énekelt, a repülőgép Budapest felé tartva szinte bucskázni kezdett a levegőben, amikor a játékosok rázendítettek a tipikus futballista nótára:
„Ilyen edző kell nekünk, ilyen edző pompás!”
És akkor Mészöly robbantott!
Ott, a gép fedélzetén jelentette be a játékosoknak, hogy nem csinálja tovább, lemond a kapitányi tisztségről, mert olyan ajánlatot kapott Szaud – Arábiából, amelyet egy életben csak egyszer kap futballedző.
És hiába imádja Magyarországot, hiába szereti a válogatott játékosait, önmaga és a családja érdekei ellen cselekedne, ha a felkínált „tíz tonna dollárt” (az Al-Ittihad egy évre nettó 140 000 dollárt ajánlott, ami 1992-ben irdatlanul nagy összeg volt) visszautasítaná.
Sokan cserbenhagyásnak minősítették Mészöly lemondását (az igazsághoz tartozik, hogy ekkorra már csoporttársaink is lejátszották hiányzó mérkőzéseiket, így a moszkvai összecsapás megkezdésének pillanatában már biztos volt, hogy az Eb-t ismét nélkülünk rendezik, Mészöly viszont korábban tett egy olyan ígéretet, miszerint az 1994-es vb-ig mindenképpen a válogatott élén marad), de van eset, amikor az egyéni érdek felülírja a csapatérdeket.
Még akkor is, ha az érintett az egyik valaha volt legnagyobb „csapatjátékos” – Mészöly Kálmán.
Moszkvában 1991. szeptember 25-én játszottuk a 2-2-es döntetlent, két nappal később Kálmán már a felmentését kérte az MLSZ elnökségétől, amelyet a testület (nagy sajnálkozások közepette) elfogadott.
Az esztendőből még hátralévő négy mérkőzésre így lett szövetségi kapitány Mészöly addigi segítőjéből, Glázer Róbertből (aki a
slágeredzők közé tartozott, és ha van ereje, akkor a felkérésre nemet mondani, biztos, hogy egészen másként alakul a további tréneri karrierje, mint ahogy azután történt), de 1993-nak már Jenei Imrével vágtunk neki.
(Abban a pillanatban nem volt ember az országban, aki két fillért adott volna azért, hogy Mészölyből harmadszor is kapitány lesz, no, de ma már történelem: 1994-ben ez is megtörténik.)
Kálmán tehát elrepült az arabokhoz és minden különösebb „incidens” nélkül landolt is Rijad repterén.
Pedig (mint korábban jeleztem) az ő életében a reptereken és a repülőgépek fedélzetén szinte mindig történt valami.
1961 végén, Chiléből hazafelé tartván Baróti Lajos a gépen közölte vele, hogy a világbajnokságon ő lesz a válogatott középhátvédje, aztán (sok évtizeddel később) szinte útban Budapestre Dél-Amerikából még az 1982-es vb-selejtezők előtt szintén a felhők felett beszélte meg a válogatott akkori agytrösztjével, hogy nem dobja szét a csapatot, kitart az idősek mellett, és ez a spanyolországi világbajnokság szempontjából remek döntésnek bizonyult.
A fedélzeten történt 1992-es lemondásról már feljebb esett szó, ám még csak jóval ezután következett a nagy izlandi balhé, amikor a reykjavíki reptéren egy Izlandtól elszenvedett vereség után (1995. június) a legfinomabban fogalmazva összeszólalkozott egy, a mérkőzésen jelenlévő szurkolóval.
Ez a történet mindmáig úgy él az emberekben, hogy „Mészöly lefejelte a kamionsofőrt”, pedig szó sem volt lefejelésről, bár a két arc közé kétségkívül nem fért volna el egy hártyapapír.
Három méterre álltam a történéstől, saját szemmel láttam, hogy nem volt lefejelés, de az emberek már csak olyanok, hogy a rosszat szívesebben hiszik el bárkiről, mint a jót, még akkor is, ha annak nincs valóságalapja, és szinte szomorúak, ha fehéren-feketén kiderül: igazságtalanul vádolnak egy embert valamivel, amit soha nem tett meg.
Ha valaki azt hiszi, hogy mindezzel Mészöly Kálmán reptéri-regényének végéhez értünk, akkor azt kénytelen vagyok emlékeztetni arra az esetre, amikor a nulla-szavazatos Eb-pályázatunkról Cardiffból hazatérve a Ferihegyen tüntető szurkolók várták a küldöttséget, ám Mészöly volt az, aki kiállt a tömeg elé, és kétségtelenül nem Babits Mihály vagy Kölcsey Ferenc stílusában, de a rá tökéletesen jellemző stílusban „elmagyarázta” a jelenlévőknek, hogy mi is történt valójában.
Minden szava igaz volt, mégis szinte leírhatatlanul rosszul jött ki a történetből.
Azóta is nap, mint nap gúnyolják, csúfolják miatta.
Pedig akkor már a harmadik kapitányi időszakát is régen maga mögött hagyta.
A leggyengébbre sikerült egy évet, amelyet kapitányságai alatt a válogatott kispadján eltöltött.
Következik: A harmadik Mészöly-korszak
Vélemény, hozzászólás?