Vezér lehetne, de…
Labdarúgásunk egyik legellentmondásosabb egyénisége Ebedli Zoltán. A Ferencváros 27 éves középpályása egyike a legjobb játékmestereknek. Technikailag képzett, nagyszerűen lát a pályán, mértani pontossággal indít, szinte pillanatok alatt képes áttekinteni a helyzetet s megjátszani a legjobb pozícióban levő társat. Ha úgymond minden „klappol”, ha nagy a játékkedve, akkor képes egészen magasszínvonalú produkciókra. Ilyenkor sokat mozog, állandóan változtatja a helyét, kiszámíthatatlanul cselez s nem csupán nagyvonalúan osztogatja jobbra-balra a labdát, de maga is gyakran kerül helyzetbe az ellenfél kapuja előtt. Ha viszont kedvtelen, enervált a játéka, akkor szinte minden erényét képes feledtetni. Ha unottan, szürkén, íztelenül futballozik, azt mindig megsínyli a csapata.
Koránál fogva, s a Ferencvárosban eltöltött évei, no és játéktudása alapján vezérnek kellene lenni együttesében, ő viszont még nem állt az élre, sem a munkavállalásból sem pedig küzdőszellemből nem adott követendő példát a többieknek. Amit kell, azt ő is megcsinálja, de sem magától, sem pedig másoktól nem követeli ki a maximumot. Nem szól, hogy neki se szóljanak, nem csíp senkibe bele, hogy belé se csípjen senki. Úgy érzi nem neki találták ki a szószóló szerepét, így még akkor sem szól, ha igazán lenne mondavalója. Ha a szokásosnál jobban fűti a győznivágyás, többet lohol, harcosabb, paprikásabb mint máskor, jobban összpontosít, de ekkor is magányosan vívja egyszemélyes ütközetét, nem igyekszik átplántálni tettvágyát másba, nem ösztökél, nem szít tüzet környezetében. Ha mennek utána úgy is jó, ha magára hagyják, azt sem sérelmezi.
Az igazi aszkéta munkára születni kell, vallja s ő erre nem született s a magafajta lezserebb típus nem tud kibújni saját bőréből. Mindezt szentül hiszi, talán csak azért, mert eddig nem is nagyon próbált kibújni abból a bizonyos bőrből.
Amennyire virtuóz tud lenni a játéktéren, olyan szófukar a beszélgetésben. Legalábbis eleinte.
— Hogy érzi magát Ebedli Zoli ma a Ferencvárosban? — tettem fel a bevezető kérdést.
Némi hallgatás után jött csak a rövid válasz.
— Nincs panaszkodni valóm.— Tehát minden rendben? Újabb rövid csend.
— Rendben.— A tavalyi problémák megoldódtak, az akkori távozási szándék tehát már a múlté?
Ujabb, de már hosszabb csend.
— Erre a kérdésre muszály válaszolnom? — kérdezte vissza.— Nem muszály, de a korábbi beszélgetéseinkben nem voltak tabu témák.
— Most sem akarok mellébeszélni, tehát elmondom. Korábban sem vágytam el innen, inkább a körülmények alakulása miatt döntöttem úgy, hogy elmegyek. Abban az időben igencsak rossz passzban voltam, a játék sem úgy ment, ahogy kellett volna, ahogy elvárták.— Más probléma nem volt?
— Később, nősülésem után lakásgondjaim is voltak, de remélem ezek hamarosan megoldódnak és a klub hozzásegít, hogy a pénzemért lakást kapjak. Ha nem tudok otthonhoz jutni, bizony megnövekednek a gondjaim … (A klubvezetés tájékoztatása szerint az I. félévben megoldódnak Ebedli lakásgondjai. A Szerk.)— A magánélet? — erre gyorsan válaszolt.
— Rendben. Nincsenek zűrjeim.— A felkészülés?
— Azt hiszem ezt az edzőmtől kellene megkérdezni. De úgy gondolom talán nem panaszkodna rám.— A formája eléggé ingadozik. Egy-egy jó játékot gyorsan követi egy gyengébb. Miért?
— Nem tudnám megadni ennek az okát.
— Mitől függ Ebedli Zoltánnál a jó teljesítmény?
— Azt hiszem sokban a hangulattól. Van úgy, hogy élvezet a játék, minden jön magától, nincs szenvedés, nyüglődés, egyszerűen nem tudok elfáradni a 90 perc alatt. Máskor meg semmi sem úgy sikerül, ahogy elgondolom, valahogy elakadnak az indítások, nem jönnek be a cselek s ettől kész vagyok. Ilyenkor hiába erőlködök, görcsös lesz minden s jön a nagy sivárság.— Ezt a hangulatot nem lehet a fűtöttség szóval kicserélni. Történetesen ha Ebedli Zoltán nagyon akar nyerni, ha mindenre jobban odafigyel, ha fizikailag és idegileg is teljesen fitt, akkor van jó hangulat, ellenkező esetben pedig — rossz. Ha nem eléggé koncentrál, ha túlságosan is lezser, kényelmes, amikor a hanyag eleganciájára már azt mondják a lelátón, hogy nemtörődömség, nyegleség. Vagy szó sem lehet ilyesmikről?
— Nem tudom . . . talán van benne így is igazság.— És azt a bizonyos jó hangulatot az utóbbi időben meg is „fizették”, hisz újból meghívták a legjobbak közé, növelhette válogatottságainak számát. Mígnem jött az az ominózus Építők elleni meccs. Tudta, hogy kihagyják ezért a teljesítményért? Bólintott.
— Gondoltam.— Nem sajnálja?
— Dehogynem. Bánom, hogy úgy vettem, ahogy vettem. Egy edzőmeccsnek, ahol mi a fenének megszakadni. Úgy, ahogy voltunk, csapnivalót produkáltunk. Nekem nem nézték el.— Arra céloz, hogy mások utána is kaptak még lehetőséget.
— Nem célzok semmire.— A papa mint hallom, törzsszurkoló.
— Igen. Kint van mindig a meccsen.— Kellően szigorú kritikus az édesapja?
— Nem szól sohasem. De míg otthon voltam a hangulatából lemérhettem, mi volt a véleménye a játékomról. Ha nagyon „pipás” volt, az annyit jelentett, gyenge voltam.— Fivérével milyen a kapcsolata?
— Jó. Kijárunk egymás mérkőzéseire.— És megvitatják a tapasztalatokat.
— Nem igen.— Van olyan játékos a csapatban, aki régebben tagja a klubnak, mint Ebedli Zoltán?
— Van. Vépi.— Mit tenne, ha odaadnák a kapitányi szalagot azzal, hogy viselje, de méltón. Jogaival s minden kötelezettségével egyetemben.
— Már voltam kapitány. Régebben is, csak amiatt az ominózus „balhé” miatt vonták meg a tisztséget. Sőt, most is élveztem és élvezem időnként a bizalmat s viselem a karszalagot. S tudom mivel jár…
Hát ha tudja …
Várkonyi Sándor
1980. május 3.
Vélemény, hozzászólás?