1932 – A kapuban: Háda
1932. január 31., Budapest, Hungária út, BUDAPEST-WIENER SC 3:0
Góllövő: Kalmár, Avar, Toldi
Budapest: Aknai (Újpest) – Mándi (Hungária), Dudás (Újpest) – Barátky (Hungária), Sárosi (Ferencváros), Lázár (Ferencváros) – Táncos (Ferencváros), Avar (Újpest), Kalmár (Hungária), Toldi (Ferencváros), Híres (Hungária)
A három nagy proficsapat alkotta „nagyegyleti válogatott” egyiptomi túrája előtt a Wiener SC felett aratott háromgólos győzelmet.
* * *
1932. február 8., Alexandria, BUDAPEST-ALEXANDRIA 4:0
Góllövő: Avar(2), Toldi(2)
Budapest: Aknai (Újpest) – Mándi (Hungária), Dudás (Újpest) – Barátky (Hungária), Sárosi (Ferencváros), Lázár (Ferencváros) — Táncos (Ferencváros), Avar (Újpest), Turay (Ferencváros), Toldi (Ferencváros), Híres (Hungária)
A három nagy proficsapat alkotta válogatott portyája első mérkőzésén nehezen lendült játékba. Csak a II. félidő hozta meg a várva várt magyar gólokat. Különösen Toldi második gólját tapsolták meg:
A 75. percben Toldi magas labdát ejt maga elé és még a levegőből vágja be a jobb felső sarokba. Nagyon szép gól volt!
* * *
1932. február 9., Kairó, BUDAPEST-KAIRÓ 3:0
Góllövő: Turay, Híres, Táncos
Budapest: Újvári (Hungária) – Kővágó (Újpest), Dudás (Újpest) – Kalmár (Hungária), Sárosi (Ferencváros), Lázár (Ferencváros) – Táncos (Ferencváros), Avar (Újpest), Turay (Ferencváros), Toldi (Ferencváros), Híres (Hungária)
A The Egyptian Mail nevű helyi újság kritikájában kiemelte:
Mint valami tökéletes gép, olyan volt a magyar csapat. A játékosok passza rendkívül pontosan szállott mindig, s nem feledkeztek meg arról sem, hogy merre van a kapu. Keményen és pontosan tudnak lőni, ha arra kerül a sor. A kapufa legalább olyan értékes szolgálatot tett, mint egy egyiptomi játékos, mert Hamid négy ízben már tehetetlen volt, s csak az a kötelessége maradt, hogy nézze azokat a labdákat, amelyeket a felső és az oldalkapufák mentettek.
* * *
1932. február 12., Kairó, BUDAPEST-KAIRÓ 4:0
Góllövő: Turay(2), Kalmár, Avar
Budapest: Aknai (Újpest) — Mándi (Hungária), Dudás (Újpest) — Barátky (Hungária), Sárosi (Ferencváros), Lázár (Ferencváros) – Táncos (Ferencváros), Avar (Újpest), Kalmár (Hungária), Turay (Ferencváros), Híres (Hungária)
Csere: Toldi (Ferencváros), Újvári (Hungária)
A visszavágón is biztos magyar győzelem született, és a harmadik találkozón is érintetlen maradt a magyar kapu. Különösen a ferencvárosi játékosokkal tűzdelt fedezetsor remekelt, nagy közönségsikerük volt.
* * *
1932. február 15., Alexandria, BUDAPEST-ALEXANDRIA 4:0
Góllövő: Avar(2), Toldi (2)
Budapest: Újvári (Hungária) – Kővágó (Újpest), Dudás (Újpest) – Borsányi (Újpest), Sárosi (Ferencváros), Lázár (Ferencváros) – Táncos (Ferencváros), Avar (Újpest), Turay (Ferencváros), Toldi (Ferencváros), Híres (Hungária)
Csere: Aknai (Újpest)
Avar már az első félidőben két gólt ért el, majd Toldi góljai következtek. A másodikat így szerezte:
Magyar támadás száguld a pályán. Avar rettentő erejű kapufát lő, s a visszapattanó labdára Toldi rohan rá. Hamid hiába igyekszik menteni a helyzetet, a csatár őt is a kapuba sodorja. Hamid a kapufába vágja a fejét, leviszik a pályáról, majd a mentők jönnek érte . . .
* * *
1932. február 19., Kairó, MAGYARORSZÁG-EGYIPTOM 0:0
vezette: Barlassina (olasz)
Magyarország: Újvári (Hungária) – Mándi (Hungária), Dudás (Újpest) – Borsányi (Újpest), Kalmár (Hungária), Lázár (Ferencváros) – Táncos (Ferencváros), Avar (Újpest), Turay (Ferencváros), Toldi (Ferencváros), Híres (Hungária)
Szövetségi kapitány: Máriássy Lajos dr.
A Sárosi betegsége miatt tartalékoson kiálló válogatott enerváltan, rosszul játszott. Az egyiptomiak lelkesen védekeztek és gólhelyzetük is akadt. Igaz, a találkozó utolsó perceiben Toldi is eldönthette volna a mérkőzést, de óriási lövése a kapufán csattant …
* * *
1932. március 19., Graz, BUDAPEST-GRAZ 3:2
Góllövő: Köves(2), Lyka
Budapest: Aknai (Újpest) – Mándi (Hungária), Korányi (Ferencváros) – Lyka (Ferencváros), Kompóti (Hungária), Szalay (Újpest) – Táncos (Ferencváros), Kormos (Kispest), Köves (Újpest), Szedlacsik (Ferencváros), Híres (Hungária)
Csere: Nagy (Hungária)
1:1-es félidő után az előretörő Lyka távoli lövéssel szerezte a magyar csapat vezető gólját.
Budapest csapata lelkesedésével vívta ki a győzelmet. Ezt a lelkesedést nemcsak az ellenfél jó játéka, de a bíró ítéletei is segítették kiváltani.
Eredetileg Budapest csapatát körmérkőzésre hívták Graz, Stájerország és Zágráb válogatottjaival együtt. A zágrábiak lemondása után másnap Stájerország volt a következő ellenfél.
* * *
1932. március 20., Graz, BUDAPEST-STÁJERORSZÁG 0:0
Budapest: Aknai (Újpest) – Mándi (Hungária), Korányi (Ferencváros) – Lyka (Ferencváros), Kompóti (Hungária), Szalay (Újpest) – Táncos (Ferencváros), Kormos (Kispest), Köves (Újpest), Szedlacsik (Ferencváros), Híres (Hungária)
Csere: Nagy (Hungária)
Mindkét csapat kihagyott egy-egy 11-est! A magyarok közelebb álltak a győzelemhez, hiszen a befejezés előtti percekben szinte csodával határos módon menekült meg az osztrák kapu a góltól: Kormos fejese után a labda az üres kapu felé szállt, de a nagy sárban megállt a gólvonalon …
* * *
1932. március 20., Prága, Sparta-pálya, MAGYARORSZÁG-CSEHSZLOVÁKIA 3:1 (0-0)
vezette: Hansen (dán)
Góllövő: Turay, Závodi, Toldi
Magyarország: Szabó (Hungária) — Dudás (Újpest), Kocsis (Hungária) — Borsányi (Újpest), Kalmár (Hungária), Lázár (Ferencváros) – Závodi-Zavadszky (MÁVAG), Cseh II. (Hungária), Turay (Ferencváros), Toldi (Ferencváros), Titkos (Hungária)
Szövetségi kapitány: Máriássy Laios dr.
A magyar válogatott először győzött Prágában! Igaz ezúttal is ők lőtték az első gólt, de azután 8 perc alatt három magyar gól született! Ime a két gól története:
Turay pompás labdát ad ki Titkosnak. Madelon rajta lóg a szélső nyakán, de a viaskodásból Titkos kerül ki győztesen, s elfut. A 16-oson túl befelé húz és egészen a 6-osig jut el. Innét már lőhetne, de inkább önzetlenül középre tol ahol a 11 -es pont táján álló Toldi ugyan hibázza a labdát, de Turay annál ¡óbban eltalálja, s ballal laposan a jobb sarokba küldi. Védhetetlen!
A 71. percben Titkos szökik meg szépen, pompásan fut, aztán Turayhoz adja hátra a labdát. A center megvágja, de a lövés emberbe megy, s most ott pattog a 16-oson belül, mígnem Toldihoz kerül, aki a balösszekötő helyéről nagy erővel, laposan, pontosan a jobb kapufa mellett a hálóba teszi a labdát. 3:1!
A mérkőzés után pezsgős vacsorán köszöntötték azt a magyar csapatot, amely harminc év óta az első válogatott győzelemmel tért haza Prágából!
* * *
1932. április 17., Isztambul, MAGYARORSZÁG U.-TÖRÖKORSZÁG A 2:1
Góllövő: Bihámy, Kármán
Magyarország: Dénes (Kispest) – Rozgonyi (Kispest), Bíró (III. ker.) — Beretvás (III. ker.), Lutz (III. ker.), Magyar (III. ker.) – Fenyvesi (III. ker.), Kármán (Somogy), Gergely (Nemzeti), Bihámy (Nemzeti), Tunyogi (FTC)
* * *
1932. április 21., Isztambul, MAGYARORSZÁG U.-TÖRÖKORSZÁG A 4:1
Góllövő: Fenyvesi(3), Bihámy
Magyarország: Dénes (Kispest) — Rozgonyi (Kispest), Bíró (III. ker.) – Beretvás (III. ker.), Lutz (III. ker.), Magyar (III. ker.) — Fenyvesi (III. ker.), Kármán (Somogy), Gergely (Nemzeti), Bihámy (Nemzeti), Tunyogi (FTC)
Csere: Dormos (Kispest)
* * *
1932. április 24., Bécs, Hohe Warte, AUSZTRIA-MAGYARORSZÁG 8:2 (4:2)
vezette: Birlem (német)
Góllövő: Cseh II.(2)
Magyarország: Szabó (Hungária) – Takács I. (Ferencváros), Mándi (Hungária) — Lyka (Ferencváros), Kalmár (Hungária), Lázár (Ferencváros) — Závodi (MÁVAG), Cseh (Hungária), Turay (Ferencváros), Toldi (Ferencváros), Kohut (Ferencváros)
Szövetségi kapitány: Máriássy Lajos dr.
Az esélyes osztrák csapat váratlanul nagy gólaránnyal győzött. Igaz, ebben Lyka és Toldi túl szigorú kiállítása is szerepet játszott.
A mérkőzésnek tragikus epizódja játszódott le az öltözőben. Takács beszélgetés közben egyszercsak elvágódott, lezuhant az egyik padra, majd pedig a földre. A hatalmas test mozdulatlanul fekszik az öltöző padlóján, mialatt futkosunk körülötte, s próbáljuk magához téríteni. Vízzel locsolják az arcát, a szívére hideg borogatást tesznek. Pár perc múlva tér csak magához, ekkor át vezetik a fürdőszobába, s ott jön lassan rendbe. Az öreg harcost szívgörcs érte: a nagy testi megerőltetés mellé — hallatlanul sokat dolgozott a pályán — járult a lelki nagy megrázkódtatás, a tragikus vereség depressziója.
Takács I. Géza, a népszerű ,,Mari néni” többször már nem volt válogatott …
* * *
1932. április 24., Szófia, MAGYARORSZÁG U.-BULGÁRIA A 1:1
Góllövő: Bihámy
Magyarország: Dénes (Kispest) — Rozgonyi (Kispest), Bíró (III. ker.) – Beretvás (III. ker.), Lutz (III. ker.), Magyar (III. ker.) — Fenyvesi (III. ker.), Kármán (Somogy), Bihámy (Nemzeti), Dormos (Kispest), Tunyogi (FTC)
Csere: Gergely (Nemzeti)
* * *
1932. május 8., Budapest, Hungária út, MAGYARORSZÁG-OLASZORSZÁG 1:1 (1:1)
vezette: Hansen (dán)
Góllövő: Toldi
Magyarország: Háda (Ferencváros) — Kalmár (Hungária), Dudás (Újpest) — Borsányi (Újpest), Sárosi (Ferencváros), Lázár (Ferencváros) – Titkos (Hungária) Cseh (Hungária), Turay (Ferencváros), Toldi (Ferencváros), Híres (Hungária)
Szövetségi kapitány: Máriássy Lajos dr.
Megelégedéssel tölt el bennünket az az érzés, hogy a csapat játéka újra bebizonyította: a magyar futball még nem a legteljesebb fegyverzetében is méltán kér helyet Európa legjobbjai között. Vasárnap délután tizenegy magyar fiú, mellén a címerrel a lelkét, szívét, minden tudását vitte bele a nagy, szinte biztos győzelem tudatával felvonuló olaszok elleni küzdelembe.
A gólt Toldi tizenegyesből lőtte az I. félidő utolsó másodperceiben. Toldi még egy gólt rúghatott volna: a II. félidő 30. percében 11 -est hibázott!
* * *
1932. június 19., Bern, SVÁJC-MAGYARORSZÁG 3:1 (0:0)
vezette: Rous (angol)
Góllövő: Weiler(öngól)
Magyarország: Háda (Ferencváros) – Kalmár (Hungária), Dudás (Újpest) – Borsányi (Újpest), Sárosi (Ferencváros), Lázár (Ferencváros) – Ströck (Újpest), Avar (Újpest), Turay (Ferencváros), Toldi (Ferencváros), Titkos (Hungária)
Szövetségi kapitány: Máriássy Lajos
dr. Stanley Rous, a későbbi FIFA-főtitkár, majd elnök volt a mérkőzés játékvezetője. A látottakról így nyilatkozott:
– Szünetig a magyarok 2-3 góllal jobbak voltak, de a csatárok hibája, hogy be akarják vinni a labdát egészen a kapuba. A lövéseiket balszerencse kísérte. Szünet után pedig nem lehetett ráismerni a csapatra.
* * *
1932. szeptember 18., Budapest, Üllői út, MAGYARORSZÁG-CSEHSZLOVÁKIA 2:1 (0:0)
vezette: Ohlson (svéd)
Góllövő: Toldi, Titkos
Magyarország: Hóri (Budai 11) — Dudás (Újpest), Korányi (Ferencváros) – Kárpáti II. (Budai 11), Sárosi (Ferencváros), Lázár (Ferencváros) – Nemes (Törekvés), Cseh (Hungária), Polgár (Budai 11), Toldi (Ferencváros), Titkos (Hungária)
Szövetségi kapitány: Máriássy Lajos dr.
Nem okozott valami nagy sikert a magyar csapat új szerelése: fehér, címeres mez és fekete nadrág! Toldi egyenlítő gólját annál többen tapsolták:
Cseh pár lépést tesz a labdával, keresztben előre passzol, Toldi nekibúsultan rámegy, s pontosan a 11-es helyéről jobb lábbal a bal sarokba vágja be a labdát — 1:1! A tribünön zúg a Huj, huj, hajrá! – az arcokba visszatér az élet.
* * *
1932. szeptember 18., Budapest, Üllői út, MAGYARORSZÁG-AUSZTRIA 8:1 (amatőr válogatottak mérkőzése)
Góllövő: Pusztai(2), Szaniszló(2), Déri(2), Solti(2)
Magyarország: Kucsmik (Békéscsabai Előre) — Gergely (Törekvés), Mágori (Bohn SC) – Kliment (Bohn SC), Szűcs II. (BSE), Király (BSZKRT) – Pusztai (Törekvés), Solti IV. (KEAC), Szaniszló (Bohn SC), Engelhardt (Bohn SC), Déri (Törekvés)
* * *
1932. október 2., Budapest, Üllői út, AUSZTRIA-MAGYARORSZÁG 3:2 (1:1)
vezette: Barlassina (olasz)
Góllövő: Kalmár, Déri
Magyarország: Aknai (Újpest) – Dudás (Újpest), Korányi (Ferencváros) – Borsányi (Újpest), Sárosi (Ferencváros), Lázár (Ferencváros) – Korányi II. (Szeged), Cseh (Hungária), Turay (Ferencváros), Kalmár (Hungária), Déri (Törekvés)
Szövetségi kapitány: Máriássy Lajos dr.
Harmincéves az osztrák—magyar meccs! A kocsik egymás nyomában futnak, rohannak ki, egyre kifelé — az Üllői útra. A kapuk számlálókerekein át bemorzsolódnak az ezrek, összesen 28 000 ember!
A magyar győzelemre éhes közönség csalódottan hagyta el a pályát. A népszerű osztrák játékos, Sesta sem örvendezhetett sokáig.
A pályáról lejövet a játékoskijáróban Sesta alatt beszakadt a levezető csatorna nyílását elfedő deszkalap és a nagy fizikumú hátvéd majdnem a bokáját törte. Nagy fájdalmai vannak, amikor ketten ölbe veszik és indulnak vissza a szállóba.
Mérkőzés után megsérülni … Több, mint bosszantó!
* * *
1932. október 2., Bécs, AUSZTRIA B-MAGYARORSZÁG B 6:0
Magyarország: Háda (Ferencváros) – Kővágó (Újpest), Bíró (III. ker.) – Víg (Újpest) Szalay (Újpest), Szaniszló (Hungária) – Ottávi (Hungária), Takács II. (Ferencváros), Jakube (Újpest), Titkos (Hungária), Szabó III. (Hungária)
Csere: Wéber (Hungária)
* * *
1932. október 9., Pozsony, BUDAPEST-POZSONY 5:2
Góllövő: Jávor(3), Avar, Kalmár
Magyarország: Újvári (Hungária) — Kővágó (Újpest), Korányi (Ferencváros) – Borsányi (Újpest), Sárosi (Ferencváros), Lázár (Ferencváros) — Táncos (Ferencváros), Avar (Újpest), Jávor-Jakube (Újpest), Titkos (Hungária), Serényi (Kispest)
Csere: Kalmár (Hungária)
Minden tényező együtt volt a nagy gólarányú győzelemhez: kitűnő fedezetsor, félig-meddig gyenge ellenfél, ideális futballidő, kellemes közönség Olyan keret, ami megérdemelte, hogy jó játékkal töltsék meg. Ez csak részben sikerült. Az I. félidőben valóban volt miben gyönyörködnie a közönségnek. Csak éppen a csatársorból hiányzott a góllövő igyekezet. Hiába volt a halfsor minden erőlködése, minden támadás kevés volt, minden gólhelyzet elégtelen volt. Szépség azért így is volt bőven a csapat játékában.
* * *
1932. október 30., Budapest, Hungária út, MAGYARORSZÁG-NÉMETORSZÁG 2:1 (1:1)
vezette: Carraro (olasz)
Góllövő: Déri, Turay
Magyarország: Háda (Ferencváros) – Korányi (Ferencváros), Bíró (III. ker. FC) – Borsányi (Újpest), Sárosi (Ferencváros), Lázár (Ferencváros) – Korányi II. (Szeged), Avar (Újpest), Turay (Ferencváros), Toldi (Ferencváros), Déri (Törekvés)
Szövetségi kapitány: Máriássy Lajos dr.
Az alacsony színvonalú mérkőzésen a győztes gólt az egész héten át lázas Turay lőtte 16 m-ről.
Két játékos érdekes nyilatkozata:
Toldi: – Nagy hiba, hogy a közönség, amikor nem úgy megy nekünk, mint szeretnénk, ahelyett, hogy bíztatna, szidalmaz. Rettenetes, miket kiabálnak be!
Déri: – Nagyon kevés labdát kaptam, s jóformán azt sem érzem, hogy meccset játszottam.
* * *
1932. október 30., Budapest, Hungária út, MAGYARORSZÁG-CSEHSZLOVÁKIA 8:3 (amatőr válogatottak mérkőzése)
Góllövő: Szaniszló(4), Solti(3), Engelhardt
Magyarország: Kucsmik (Békéscsabai Előre) – Gergely (Törekvés), Léhner (BSZKRT) — Kliment (Bohn SC), Szűcs II. (BSE). Király (BSZKRT) – Pusztai (Törekvés), Solti (KEAC), Szaniszló (Bohn SC ), Engelhardt (Bohn SC), Kemény (FTC)
* * *
1932. november 27., Milánó, OLASZORSZÁG-MAGYARORSZÁG 4:2 (2:1)
vezette: Bangerter (svájci)
Góllövő: Bihámy, Markos
Magyarország: Szabó (Hungária) – Korányi (Ferencváros), Bíró (III. ker. FC) – Barátky (Hungária), Lutz II. (III. ker. FC), Szaniszló II. (Hungária) — Markos (Bocskai), Cseh (Hungária), Jávor (Újpest), Bihámy (Nemzeti), Déri (Törekvés)
Csere: Szaniszló II. h. Kárpáti II. (Budai 11)
Szövetségi kapitány: Nádas Ödön
A mérkőzés előtt eljátszották a himnuszokat, ami akkor még nem volt megszokott ünnepélyes aktus, ünneplésre később nem volt okunk, hiszen az olaszok biztosan győzték le az alaposan felfrissített válogatottat.
1932-ben újabb ferencvárosi kapus lett a nemzeti csapat hálójának őre: Háda József.
(Nagy Béla írásainak felhasználásával)
Vélemény, hozzászólás?