Bajnoki beharangozó: A Diósgyőrt fogadjuk
Századszor lépnek egymás ellen pályára a csapatok tétmérkőzésen.
A két csapat 89. (az Üllői úton a 33.) bajnoki mérkőzése következik. Ez történt a múltban.
A két csapat először (majd aztán két nap múlva már másodszor) az 1924/25 évi bajnoki szezon zárásaként, az országos bajnoki döntőben játszott egymással az Üllői úton. Az első mérkőzés meglepetésre 2:2-es döntetlennel zárult (mindkétszer a Fradi egyenlített), így meg kellett ismételni a mérkőzést. Az újabb mérkőzésen már 2:1-es hazai siker született.
Az első mérkőzésen az Amsel – Takács I., Hungler II. – Furmann, Sándor, Blum – Tóth, Lyka I., Kelemen R., Nikolsburger, Kohut összetételű csapat lépett pályára, góljainkat Nikolsburger és Kelemen R. szerezték. A megismételt mérkőzésen Tóth, Lyka I. és Kelemen R. helyett Müller, Földessy és Steczovits lépett pályára. Kohut gólja mellett egy öngól is született a zöld-fehérek győzelmével végződő mérkőzésen.
Az 1940/41-es szezonban került sor a két csapat első bajnokságban történt összecsapására. 1940 szeptemberében Diósgyőrből távozott két bajnoki ponttal a Ferencváros, miután Finta (4), Gyetvai és Kiszely góljára csak három hazai válasz (Füzér és Berecz mellett Polgár vétett öngólt) érkezett. 1941 tavaszán azonban visszavágott a Diósgyőri MÁVAG néven szereplő csapat, Füzér góljával 1:0 arányban tudtak nyerni az Üllői úton Dimény Lajos csapata ellen. A Fradinak ez volt az első veresége az idényben.
1942-ben a két csapat vívta a Magyar Kupa döntőjét, amely 6:2-es zöld-fehér sikerrel zárult.
1958-ig 12 alkalommal mérkőztek meg az Üllői úton a csapatok. Míg az első négy összecsapásból csak egyszer tudtak nyerni a zöld-fehérek, az ötödik párharctól fordult a kocka és nem hibázott a Fradi.
1958 (Albert élvonalbeli debütálása) és 1972 között egy kivétellel (ez volt a régi , fatribünös pályán rendezett utolsó bajnoki mérkőzés) a Népstadionban rendezték a Fradi DVTK elleni mérkőzéseit (is). Az egy tucat mérkőzésből tizenegyszer hazai, egyszer vendég győzelem született. A Császárékat mindössze egyszer tréfálták meg a vendégek: 1972 április elsején… A diósgyőriek ebben az időszakban annak is örülhettek, ha sikerült a kapuba találni.
1974-től ismét az Üllői út adott otthont a mérkőzéseknek. A 19 összecsapásból 12 FTC győzelem és 5 döntetlen mellett két DVTK siker született. (1983-ban a Népstadionban és Gyöngyösön (a Haladás elleni Hegedűs kapus kontra metrófogantyú utózöngéje) is a Fradi bizonyult jobbnak valamint 2014 májusában is a „hazaiaké” lett a három pont a Puskás Ferenc stadionban).
A legnagyobb gólkülönbségű hazai mérkőzésen elért zöld-fehér győzelem 1960. november 6-án született. A Horváth Gy. – Sári, Gerendás, Dalnoki – Vilezsál, Kocsis Gy. – Friedmanszky, Orosz, Albert, Rákosi, Fenyvesi összeállításban pályára lépő csapat Vilezsál két, valamint Orosz, Albert és Rákosi góljaival 5:0-ra verte a diósgyőri csapatot a Népstadionban.
Az Üllői úton „csak” négyig jutott a Fradi. 1952 márciusában Kispéter, Kéri, Horváth Ödön és Mészáros góljaival nyert 4:0-ra a Kinizsi.
A vendégek legnagyobb gólarányú sikerüket 2009 őszén érték el a félbeszakadt találkozón. Ez volt az eddigi utolsó diósgyőri győzelem a bajnoki pontvadászatok során.
A két csapat utolsó találkozóján 3-0-s zöld-fehér siker született Mateos, Böde és Lamah góljaival az Üllői úton.
httpvh://www.youtube.com/watch?v=cI68ygSyrww
A Ferencváros bajnoki örökmérlege a Diósgyőr ellen:
A 88 bajnoki találkozó mellett 7 alkalommal a Magyar Kupa-sorozatban, míg 4-szer a Ligakupában mérkőztek meg egymással a csapatok.
Mérkőzésszámok, gólok, edzők:
A két csapat bajnoki mérkőzésein Rákosi Gyula szerepelt a legtöbbször a Ferencváros csapatában, 21 alkalommal (tízszer a Népstadionban), míg az Üllői úton Nyilasi Tibor lépett pályára a legtöbbször, hétszer.
Jelenlegi keretünkből Somalia 7, Böde 6, Gyömbér 5 mérkőzésnél jár.
A Diósgyőr elleni képzeletbeli góllövőlistát Albert Flórián vezeti 14 góllal (9-et a Népstadionban lőtt). Az Üllői úton Kiss Gyula, Vilezsál és Nyilasi a legeredményesebb játékosok három góllal.
Mostani csapatunkból Böde 5, Somalia és Gyömbér 2-2, Gera, Mateos és Lamah 1-1 gólos.
A leghatékonyabb mesterlövész Finta Károly, aki 1940 szeptemberében négyszer tudta bevenni a diósgyőriek kapuját. Albert és Szokolai a stadionban lőtt mesterhármast, míg az Üllői úton a Kiss Gyula, Vilezsál, Vad, Wukovics, Szabics ötös tudott duplázni.
A Ferencváros kispadján a vendégeknél is (1968-70) megfordult, korábbi ferencvárosi játékos-legenda, majd edző, Tátrai Sándor ült a legtöbb alkalommal, kilencszer.
Vélemény, hozzászólás?