Sípszó előtt: Ferencváros – Nyíregyháza Spartacus
Vasárnap délután a 24. bajnoki mérkőzésünk következik a Nyíregyháza Spartacus FC ellen a Sóstói úti Városi Stadionban.
Labdarúgásunk több mint száz éves története során többször előfordult már, hogy több éves „pauza” után jut vissza egy klub az első osztályba úgy, hogy előtte több éven át volt közös története a Ferencvárossal. Legutóbb a Nyíregyháza Spartacus jutott erre a „sorsra”, amikor is megnyerte a 2023/24-s másodosztályú bajnokságot és 10 év után ismét feljutott az első osztályba. Arról természetesen nincs szó, hogy a két csapat találkozása az első osztályban fajsúlyos lenne, hiszen az eddig lejátszott 23 bajnoki mérkőzéssel (összesen 32 tétmérkőzéssel) nem tartozik az „örökzöld” találkozások sorába.
Az eddig lejátszott 23 mérkőzés Ferencvárosi mérlege: 16 győzelem, 4 döntetlen, 3 vereség, 41 lőtt és 17 kapott gól.
A nyíregyházi minőségi labdarúgás története 1928-ban kezdődött. Ekkor alakult meg a Nyíregyházi Vasutas Sport Club. A 30-as évek végén a megye legjobbjai közé tartoztak. 1940-ben kiharcolták a feljutást az NB III-ba. A klub focipályája és sporttelepe a MÁV Igazgatóság anyagi támogatásával 1934-35-ben épült meg. A csapat 1945. után változó sikerrel szerepelt, főleg a megyei bajnokságban, vagy az NB III-ban, de voltak jó éveik az NB II-ben is. A minőségi változás 1977-ben következett be, amikor az NYVSC és a Nyíregyháza Spartacus Petőfi fuzionált. A két klub egyesülésének első leglátványosabb sikerét a labdarúgók érték el, mikor1980-ban feljutottak az élvonalba.Ezt követően négy évet töltött a gárda az élvonalban. Aztán ismét a másodosztályban folytatták a küzdelmeket a nyíregyházi labdarúgók. Ez alól az 1992-1993-as bajnokság a kivétel, de akkor tiszavirág életű volt az élvonalbeli szereplés. A labdarúgó szakosztály ebben az időszakban önállósodott, és Nyírség Spartacus néven új klub alakult. 1998-ban a csapat Őze Tibor edző vezetésével ismét bajnok lett, és két sikeres szezont és egy sikertelent töltött az NB I-ben. A Nyírség Spartacus 2000 őszén esett ki az NB I.-ből. Az állandó anyagi gondok 2003 nyarára már megoldhatatlanná váltak, a klubot működtető gazdasági társaság jogutód nélkül megszűnt. 2007-ben Gálhidi György vezetésével újra sikerült megszereznie a bajnoki címet a Szparinak az NB II. Keleti csoportjában, méghozzá nagy küzdelemben, a Fradi előtt. Ezután három évet töltött az élvonalban a Spartacus, majd az NB II-ben folytatta. A 2023/2024-es NB2-s idényben a csapat szárnyalt, és a bajnokságot magabiztosan megnyerve feljutott az élvonalba. A MOL Magyar Kupában történelmet írt a Szpari, a legjobb négy közé jutott, ahol a Ferencváros tudta csak megállítani. A 2024/2025-ös idényt már az OTP Bank Ligában kezdheti a Nyíregyháza Spartacus FC, az időközben megépült új Városi Stadionban!
A két csapat közös NB1-s története 1980.11.01-én kezdődött Nyíregyházán, ahol a bajnoki címre törő Ferencváros, 25 ezer néző előtt (ez minden idők legtöbb nézője Nyíregyházán), Nyilasi góljával 1-0-re nyert meg. A tavaszi „visszavágón” az Üllői úton már simább volt a Fradi győzelem, a bombaformában játszó Nyilasi Tibi duplázott, a végső „kegyelemdöfést” Rab Tibi fejes gólja jelentette, a vendégeknek az utolsó percekben sikerült szépíteniük.
Nagy arányú zöld-fehér siker született 1984.03.17-én Nyíregyházán. Koch Robi remek játékának köszönhetően a hazaiak hamar megadták magukat, a Fradi fölényes 4-0-sgyőzelmet aratott, ezzel meg is pecsételte a nyírségi alakulat sorsát.
A következő NB1-s mérkőzésre 8 évet kellett várni, 1992.11.28-án, az Üllői úton, Gregor korai góljával 1-0-ra nyert a Fradi. 1993.06.19-én a hazai szurkolók abban reménykedtek, hogy az immár másodosztályú csapat szépen búcsúzik az NB I-től. Az első félidőben csalódtak, hiszen a Ferencváros félgőzzel is fölényben volt. Szünet után nagyot változott a játék képe, egymás után vezették a hazaiak szemrevaló akcióikat, ám csak a szépítésre futotta erejükből, igaz a zöld-fehérek sem jeleskedtek a helyzetkihasználásban. Így meglepetés nélkül ért véget a találkozó.
A Nyíregyháza újbóli kiesése után most 5 év telt el, és 1998.11.07-én az Üllői úton újra NB1-s Ferencváros-Nyíregyháza mérkőzésre került sor. A „sorminta” folytatódott, a zöld-fehérek ha nehezen is, de begyűjtötték a 3 bajnoki pontot (2-1). 1999.09.25-én Ferencvárosi gólfesztiváltnak (4-0) tapsolt az Üllői úti szurkolótábor.
A nyírségi alakulat 2000.04.01-én tudta először legyőzni a Ferencvárost bajnoki mérkőzésen. A hazaiak remekül játszottak és ilyen különbséggel is teljesen megérdemelten nyertek 3-0-ra. Ezután két Fradi győzelem következett (1-0, 2-0), majd a Nyíregyháza újbóli kiesése miatt legközelebb 2004.09.19-én az Üllői úton találkozott egymással a két csapat, ahol a Fradi gólzáporos mérkőzésen ütötte ki ellenfelét (5-0). A tavaszi visszavágón, 2005.04.13-án, a sereghajtó Nyíregyháza legyőzte 2-0-ra a mély válságba zuhanó zöld-fehéreket. A Fradi válságából egy jogtalan kizárás következett, így a 2006/07-s bajnoki idényt mindkét csapat a másodosztályban folytatta. Mindkét mérkőzésen megosztoztak a pontokon a csapatok (0-0, 1-1).
2009.08.07-én már az Nb1-ben mérkőztek a csapatok, Nyíregyházán a hazaiak remek játékkal nyertek 3-1-re. A tavaszi mérkőzésen az Üllői úton a Fradi nem tudta feltörni a jól záró vendég védelmet (0-0). 2014.08.24-én már a Groupama Arénában találkozott egymással a két csapat, ahol a hazaiak örülhettek. Az új stadion avató mérkőzésén Busai szerezte az avató gólt, majd Gera távoli bombával kipókhálózta a jobb felsőt, Mateos büntető értékesített, a végén Bajzát még betalált, így a Fradi 3-1-s győzelemmel avatta fel a Groupama Arénát. A tavaszi „visszavágón” nem született gól, a vártnál gyengébben játszó zöld-fehérnek nem volt esélye a győzelemhez. A szezon végén a Nyíregyházát licenc hiányában az Nb3-ba „száműzték”.
9 év kellett ahhoz, hogy a csapat visszajusson az első osztályba. A 2024/25-s szezon első mérkőzésére 2024.09.01-én került sor a Groupama Arénában. Gartenmann és Varga Barnabás is betalált: a bajnok legyűrte odahaza a végig lelkesen futballozó, jól hajrázó újonccsapatot.
A 23 NB1-a bajnoki mérkőzéseken túl: 2 NB2, 3 Magyar Kupa, 2 Ligakupa és 2 egyéb hazai díjmérkőzés, összesen 32 mérkőzés: 21 Fradi győzelem, 8 döntetlen és 3 Nyíregyháza győzelem van a két csapat közös történet könyvében. A 23 bajnoki mérkőzésre 12 az Üllői úton, 11 Nyíregyházán került sor. A Fradiból Pogány László (8) lépett legtöbbször a pályára, Nyilasi Tibor szerezte a legtöbb gólt (5) és Novák Dezső ült legtöbbször a kispadon, 7 alkalommal (5 győzelem, 2 döntetlen).
Bővebben a két csapat 32 tétmérkőzéséről a Tempó Fradi! oldalán olvashattok: A Ferencváros, Nyíregyháza elleni mérkőzései linkre kattintva érhető el.
Vélemény, hozzászólás?