Sípszó előtt: Ferencváros – Újpest | A derbik 119 éves története
A magyar labdarúgás legtöbb bajnoki összecsapását hozta a Ferencváros és az Újpest 119 éves rivalizálása. A két csapat 242. bajnoki mérkőzése következik szombat este a Groupama Arénában.
A derbi. Arról pontos információnk nincs, hogy mikortól alakult ki ez a Fradi-Újpest “őrület”, de tény, hogy már a harmincas években is derbiről írtak az újságok (az MTK-Hungária elleni mérkőzéseket is derbinek „becézték”), mely mindig is többet jelentett egy labdarúgó mérkőzésnél. Sokan megpróbálták már megfejteni a titkot, de nem sikerült. Ezért mi sem kísérletezünk vele. Ha véletlenül rá is találnánk a megoldásra, azzal megölnénk a bizsergést, a feszült izgalmat is, amit mindkét csapat szurkolótábora érez, ha zöld-fehér és lila-fehér mezben kifutnak a csapatok a pályára. Ez egy külön világ, a derbik világa, melynek hangulata, körítése egyedülálló a magyar labdarúgás történetében. Mielőtt az izgalmak a tetőfokára hágnak, ismerjünk meg a két csapat közös múltjával.
Az eddigi 241 bajnoki mérkőzés Ferencvárosi mérlege: 118 győzelem, 62 döntetlen, 61 vereség, 461 lőtt és 319 kapott gól.
Az Újpest FC a második legrégebben alapított magyar sportegyesület labdarúgócsapata, melynek székhelye, Budapest IV. kerülete, Újpest. A lila-fehérben szereplő csapat 20-szoros magyar bajnok, 9-szeres magyar kupagyőztes, 3-szoros magyar Szuperkupa-győztes és két alkalommal nyerte meg a KK-t. Magyarország harmadik legsikeresebb labdarúgócsapata, csak a Ferencvárosi TC, és az MTK előzi meg bajnoki címek, illetve kupagyőzelmek számában. Az első stadiont a Népszigeten építették 1903-ban, majd 1922-ben Hajós Alfréd által tervezett stadiont vették birtokukba a lila-fehérek a Megyeri úton. Az Újpest első aranykora a 30-as évekre esett (5 bajnoki cím), majd negyven év a „Mágikus Újpest”, a Fazekas–Göröcs–Bene–Dunai II–Zámbó csatársor, majd jött Törőcsik András és Fekete László, a kispadon meg Baróti Lajos és Várhidi Pál. 9 bajnoki cím, több mint 500 gól. 1969-ben VVK döntő (vereség a Newcastle-től), 1974-ben BEK elődöntő (a Bayern München jutott tovább). A klub neve többször változott, de a csapat „székhelyének” neve csak az ötvenes években hiányzott (Budapesti Dózsa). 1949-ben keresztelték el Dózsának (belügyminisztérium alá tartoztak), amit 1991-ig meg is tartottak. A labdarúgó csapatot működtető gazdasági társaság 2014 tavaszán közel került a megszűnéshez, de MLSZ jóindulatával és egy törvény módosításnak köszönhetően megmenekültek a felszámolástól. Az anyaegyesület és a labdarúgást működtető belga tulajdonos között éveken át is dúlt a „címerháború”, napjainkban rendeződni látszanak a viszonyok. Ehhez az is kellett, hogy újra felmerüljön az újpesti labdarúgásban a tulajdonváltás, tavaly nyáron voltak is olyan hírek, hogy megegyezés született, de végül is a vevőjelölt határidőre nem tudta pénzügyileg rendezni a tranzakciót. A váltás végül is 2024 nyarán megtörtént, az évekig Fehérváron „szereplő” MOL, Újpestre tette át a székhelyét és a lilák főszponzora lett.
További érdekességek a két csapat közös múltjából:
1905. február 19. óta íródik a zöld-fehérek és a lila-fehérek közös, a magyar labdarúgást meghatározó bajnoki történelme. A Soroksári úton lejátszott mérkőzésen a Fritz – Berán, Ullerich – Lissauer, Bródy, Gorszky – Takács D., Pákay, Pokorny, Weisz, Braun összetételben pályára lépő FTC 2:0-ra győzte le az újonc újpestieket. A mérkőzés góljait Weisz Ferenc szerezte. A krónikák így emlékeznek a mérkőzésről: „A mérkőzés kielégítette a várakozást, erős, de különösen az I. félidőben igen szép küzdelmet hozott. Különösen szépen játszott mindkét csatársor. Szünet után 10 percig még az UTE bírja a nagy tempót, csakhamar azonban az FTC lesz a helyzet ura, s a 17. és a 23. percben két goalt lő. Mindkét esetben Braun ügyes játéka juttatta a labdát Weiszhez, aki 35 méterről élesen, védhetetlenül rúgta a labdákat a hálóba.”
A bajnoki visszavágóra az Újpest egykori otthonában, a Népszigeten került sor szeptember 17-én. A mérkőzést ismét az FTC nyerte, ezúttal 3:1 arányban Pákay (2), Koródy valamint Petz góljaival.
Az 1906 tavaszán debütáló Schlosser Imre, azaz Slózi 1910. október 30-án mesterhármassal búcsúztatta a Soroksári úti pályát az UTE elleni 7:1-es találkozón, majd 1911. április 30-án hat gólig jutott az első Üllői úton rendezett, ugyancsak 7:1-gyel végződött mérkőzésen. Tizenkét éven át, egészen 1917 nyaráig nem tudott pontot elvenni a UTE az FTC-től. 15 győzelem, 63 rúgott és 12 kapott gól.
A remek sorozat 1917. június 24-én szakadt meg. Az UTE az Amerikai úton aratott 4:1 arányú győzelmet (gól: Fogl II., Molnár III., Priboj, Fogl III. illetve Nemes), melynek következtében a lila-fehérek a dobogón végeztek, megelőzve a története addigi legrosszabb bajnoki szereplését produkáló ferencvárosiakat (a negyedik helyen zártak Blumék). További öt évet kellett várni a két csapat első Megyeri úton történő összecsapására, amely az UTE-stadion pályaavató mérkőzése is volt egyben, 1922. szeptember 17-én.
Az amatőr korszak óriási ferencvárosi fölénnyel zárult: 34 mérkőzés, 24 győzelem, 5 döntetlen és 5 vereség, gólarány: 95:35. A zöld-fehérek fölényére jellemző, hogy négyszer is hatgólos különbséggel páholták el a lilákat.
1926. október 3-án került sor a profizmus korszakának első Újpest FC – Ferencváros FC bajnoki mérkőzésre. A találkozó gólnélküli döntetlennel zárult a Megyeri úti “Teknőben”. A bajnoki visszavágó már eseménydúsabbra sikerült: 9-9 emberrel fejezték be a csapatok, de gólból a Fradisták értek el többet (2:1), sőt az idény végén a bajnoki cím és a kupa is a IX. kerületbe került. Mindkétszer az újpestieket előzték meg Tóth-Potya István tanítványai.
1930.03.23-án, az Üllői úton, zsúfolásig megteltek a lelátók, 35 ezren szurkolták végig az 1:1-re végződő mérkőzést, mely méltán kapta a „derbi” jelzőt az újságok hasábjain.
1931. április 5-én az Újpest 3:1 arányban győzött a Megyeri úton. A mérkőzés jelentősége, hogy ezután a vereség után Blum Zoltán csapata egy páratlan sorozatba kezdett. 18 hónapon át, 1932 októberéig 32 alkalommal győztesen hagyták el a pályát a franzstadti legények. 1932.04.10-én Újpesten nyert a Fradi 5:0-ra, a remek győzelem és Toldi kiváló játéka versre is ihlette a „költőt”:
„Mintha Ujpest égne bús megyeri tájon
Derbiról dohogva szomorúan, fájon:
Toldi Géza gólja úgy tűnik fel újra,
Mintha csak a bíró éppen frissen fújna.
Rémlik, mintha látnám termetes lövését,
Ujpesti bekkek közt szálfa-öklelését,
Hallanám dübörgő tapsát a Középnek,
Mikor Avarék a Sárosin leégnek.”
(a teljes vers IDE KATTINTVA olvasható)
1945-ig a profi, majd NB-s korszak alatt 39 bajnoki találkozót vívott a két alakulat. Ekkor már egyenlő erők vették fel a harcot, 15 ferencvárosi és 11 újpesti győzelem mellett 13 döntetlen született, a gólarány 78:69. A kiegyenlített párharcok ellenére ebben az időszakban a Fradi hét bajnoki címéből ötöt (1926/27 – hét pont előnnyel, 1931/32 – nyolc pont előnnyel, 1933/34 – két pont előnnyel, 1937/38 – három pont előnnyel, 1940/41 – tizenegy pont előnnyel) az öt elsőségig jutó Újpest előtt nyert meg.
Ezen időszak egyik legjobb mérkőzését 1940. november 3-án rendezték meg a Megyeri úton, ahol Sárosi dr. által vezérelt Ferencváros ellenállhatatlan volt és 5-0-ra nyert és 10 forduló után veretlenül vezette a bajnokságot. Mintha a nézők is megérezték volna, hogy ez a derbi nem fog „élet-halál” harcot hozni, csak 8000 néző látogatott ki a Újpestre. A hangulat is lagymatag, csak a második félidőben Sárosi doktor ragyogó játékával és remek góljaival jön meg a Ferencvárosi B-közép hangja, zúg a „Hajrá Fradi” és a „Gyurka, Gyurka…”, és a végén már örömtüzeket gyújtanak az állóhelyen és valósággal végigviharzik az „ég az Újpest” nóta, amellyel csapatuk nagy diadalát ünneplik.
A II. világháborút követően három bajnoki címet gyűjtöttek be Szuszáék, míg Rudasék egy bajnoki aranyéremmel gazdagították a klubok éremkollekcióját. Már az ÉDOSZ korszakban, 1950. május 21-én született meg az eddigi legnagyobb gólkülönbségű ferencvárosi győzelem Czibor, Kocsis 3-3 valamint Deák 2 góljával: ÉDOSZ – Bp. Dózsa 8:1. (A Fradi kispadján Lyka Antal, az újpestiekén Kemény Tibor ült. A harmincas években még a Fradi színeiben együtt rohamozták az ellenfelek kapuját.) Az ötvenes években egyik csapat számára sem termett sok babér. Az Újpest négy, a Fradi három bronzérmet ért el ebben az időszakban. Mindkét csapat számára az 1959/60-as idény jelentette a fordulópontot. A lilák Mátraiék előtt nyerték újabb bajnoki címüket.
A hatvanas években újra a Fradi volt a csúcson, négy bajnoki elsőséget gyűjtöttek be Alberték. Ezen időszak alatt számos emlékezetes mérkőzés színesítette a két csapat közös történelmét. 1965.08.01-én, az őszi idénynyitót nagy érdeklődés kísérte, 60 ezren szorongtak a lelátókon. Az amerikai túra után a fáradt Fradinak adták a kevesebb esélyt. Balogh Sándor, Az Ú. Dózsa edzője a mérkőzés előtt azonban így nyilatkozott: — „Lehet, hogy fáradtak a lábak, de én mégis félek — a Ferencváros szívétől!” A félelme beigazolódott, a Fradi Albert vezetésével 3:1-re nyert.
1966. májusában egy parádés derbin 5:2-re nyert a Fradi, az első gólt még az Újpest szerezte, majd három zöld-fehér gól jött zsinórban, amit a második félidő elején egy lila-fehér büntető tett izgalmassá. A szépítés után aztán olyan fokozatba kapcsolt Varga-Albert kettős vezetésével a Fradi, hogy ötig meg sem álltak. A negyedik gólunknál Flóri a félpályáról indulva döntötte halomra a vendég védőket, az ötödiket Varga Zoli a „fű alatt” suhintotta Szentmihályi hálójába.
Ebben az évben még kétszer alázta a porig a lilákat a Fradi. 1966.10.16.-án 5:3-ra, majd egy hónapra rá MNK mérkőzésen 6:3-ra. A hatvanas évek kevés Dózsa győzelmei közül az 1964.07.19.-i az említésre méltó (4:2), ezen a derbin már pályára lépett a második Újpesti aranykorszak két kiváló játékosa, Bene és Zámbó.
Ezzel át is léptünk a 70-es évekbe, mely elhozta a „Mágikus Újpest” aranykorát. A derbi „alapszabálya” itt is érvényesült, hiába uralták a lilák a magyar bajnokságot 10 éven át, csupán egyszer tudták „lemosni” a pályáról a Fradit. De akkor nagyon. Ráadásul abban az évben, amikor a világ nyolcadik csodájának is beillő módon, nem az Újpest nyerte a bajnokságot, hanem a Fradi. 1976. május 15., Népstadion, 50 ezer néző. Mindkét csapat az átalakulás, a fiatalítás terheit viselte. A tabellán a Fradi állt jobban, de ezen a májusi napon a Fazekas-Törőcsik-Fekete csatársor a második félidőben szétzilálta a zöld-fehérek védelmét. A vége 8:3, mely minden idők egyik legnagyobb és legfájdalmasabb vereségei közé sorolható. Voltak ennél nagyobb arányú vereségei is a Fradinak, ezekről itt található összeállítás.
A „visszavágásra” nem kellett túl sokat várni. 1979.09.22.-én, a Népstadionban, 40 ezer néző előtt a Nyilasi-Ebedli-Takács-Mészöly tengely által vezényelt Fradi nem bosszút állva, 7:1-re gázolta le az Újpesti Dózsát. A sportsajtó a csapatjáték diadalának nevezte a derbit, kiemelve Mészöly Pál kiváló játékát, aki „korlátlan úr volt a pályán, olyan mérkőzést hagyott maga mögött, amely ritka nem tudott hibázni…” A Ferencvárosi labdarúgás számos nagy arányú győzelmet ért el története során (részletek itt), de ezek közül kiemelkedik az ősi ellenfél ellen aratott 7:1-s diadal.
1987-ben, harminchárom év Népstadionbeli játék után költöztek vissza a csapatok otthonukba. Az 56 stadionbeli találkozón eldöntetlent mutat az örökmérleg, 21 FTC és 20 Újpest siker mellett 15 döntetlen született és még a gólarány is elképesztően szoros, 99:96. Míg a ’80-as években egy-egy bajnoki címet gyűjtött be mindkét klub, az utolsó bő húsz esztendőben az Újpest csak egyszer tudott az élen végezni, ráadásul ennek már 17 éve. 1930 óta nem vártak ennyi időt a lila-fehér hívek egy bajnoki aranyra sem … Eközben a Fradi ötször is az élen végzett.
Közelmúltunk emlékezete számos emlékezetes mérkőzést tud felidézni, ebből az időszakból mindenkinek meg van a „saját derbije”. Közülük egy biztosan van, mely örökre belénk ivódott. 1990.08.18., Megyeri út, a rendszerváltás első bajnoki évadjának nyitó mérkőzése. A kispadon egy „újonc” trénerrel, a hátvédsor közepén egy 18 éves vidéki sráccal, aki a másodosztályból érkezett. A tréner Nyilasi Tibor, a legenda, a zöld-fehér ikon, a sors drámaivá rendezett forgatókönyve szerint éppen a Megyeri úton kellett, hogy bemutatkozzon, mint a Ferencváros edzője. Egy másik legendától, Rákosi Gyulától vette át a csapat irányítását egy közepesen sikerült év után, amit ráadásul az Újpestiek nyertek meg. A csapat összetétele sem nagyon változott. Két poszton azonban igen, mely döntőnek is bizonyult. A „beállós” szerepében Lipcsei Péter, a támadó középpályás szerepében Szenes Sándor, aki egyből két parádés góllal mutatkozott be. A vége 5:0, az azóta szállóigévé váló „Öt Nyíl-vessző a lila céltáblában” NS főcímmel.
A kétezres évek kevés igazán emlékezetes derbit tartogattak a szurkolók számára, ebben természetesen nagy szerepet játszott a 2006-s jogtalan kizárásunk is. Ehhez az időszakhoz tartozik a lilák mai napig ünnepelt 6-0-s győzelme 2010.09.01-én, melyre egy év múlva az Albert-stadionban (2011.10.22. 3-0) válaszolt a Fradi. Sokáig emlékezetes marad még a 2013.09.22-i, Puskás stadionban rendezett bajnoki, amit a Fradi nyert meg 3-1-re, és mely közelmúltunk leghangulatosabb (mérkőzés utáni „rendbontással” fűszerezve) derbijeként marad meg emlékezetünkben.
2014. szeptember 21-én, a Szusza Ferenc stadionban az Újpest nyert 2-1-re, de akkor még biztosan nem gondolták, hogy az elkövetkezendő években (7 mérkőzés) nem tudják hazai pályán legyőzni a Ferencvárost.
2017-ben négy bajnoki mérkőzésen csaptunk össze a lilákkal. 2017. március 4-én, a felújított Szusza Ferenc stadion nyitómérkőzésén Gera Zoltán góljával nyertünk 1-0-ra, majd 2017. május 27-én, a 2016/17-s bajnoki szezon utolsó mérkőzésén a Groupama Arénában nyertünk 2-0-ra, Hajnal és Varga góljaival. 2017.07.23-án a Megyeri úton hangulat, hajtás, izgalom és négy gól jellemezte a mérkőzést, a lilák kétszer is vezettek, de Priskin és Varga góljaival egyenlíteni tudott a Fradi. Az utolsó Üllői úti derbire 2017.10.21-én került sor, ahol sokáig tartotta magát az Újpest, aztán jött Böde Dániel…2018.03.31-én csak a nevében volt derbi: nem született gól, a Szusza Ferenc Stadionban szinte helyzet nélkül játszották le a meccset a csapatok.
2018. szeptember 29-én, Szerhij Rebrov első derbijén a Groupama Arénában, 21 ezer néző a derbin előtt, óriási hangulatban Lanzafame gólja döntött a zöld-fehérek javára, a vendég újpestiek nagyon gyenge támadófutballt mutattak be.
A Szusza Ferenc stadionban, 2019.02.09-én Varga Roland góljával egészen a 93. percig vezetett a Fradi, de a csereként beállt Simon az utolsó pillanatban egyenlíteni tudott, egy elég gyenge színvonalú mérkőzésen. 2019.05.04-én a Groupama Arénában a 226. bajnoki derbi remek hangulatot, közel teltházat és zöld-fehér győzelmet hozott. A Ferencváros már bajnokként, a harmadik csillaggal a címer felett lépett pályára.
2019.10.19-én a 19 ezer néző előtt rendezett derbin indult útjára a Boli-show. A 23. percben Heister beadására érkezett remek ütemben, ezzel megszerezte a lilák elleni első gólját, mely három pontot is ért a Fradinak. 2020.05.27-én a koronavírus járvány miatt, a Szusza Ferenc stadionban zárt kapuk mellett megrendezett találkozón Boli már a 7. percben megszerezte a győztes találatot. Isael remek ütempassza után, 18 méterről lőtte ki a jobb sarkot. A Boli-show a két csapat utolsó derbijén is folytatódott. 2020.06.10-én a Groupama arénában a 53. percben, Botka beadását „kotorta” néhány méterről az addig remekül védő Banai kapujában a sorrendben a harmadik derbit eldöntő gólját.
2020.10.24-én megszakadt a Boli-show, de nem szakad meg a Fradi győzelmi szériája. 16 ezer néző, remek hangulat, Fradi gólok, piros lap, kihagyott büntető, dulakodás a végén, és kétgólos, megérdemelt zöld-fehér siker. 2021.02.03-án kiütéses győzelmet aratott a Ferencváros. A Szusza Ferenc stadionban az izgalom nélküli derbin, Isael gólja után Tallo a saját kapujába fejelte a labdát, majd Uzuni és Vécsei is beköszönt. A profi labdarúgás bevezetése óta (1926) ez volt a negyedik olyan mérkőzés, amikor a zöld-fehérek a Megyeri úton legalább négy góllal győzni tudtak (1932, 1940, 1990, 2021).
2021.04.20-án a Groupama Arénában zárt kapuk mögött, a Fradi nem csak a 232. bajnoki derbit nyerte meg magabiztosan 3-0-ra, hanem a 2020/21-s bajnoki cím is az Üllői útra került. Uzuni duplája és Tokmac gólja a 32. bajnoki címet is jelentette a Ferencvárosi labdarúgás számára.
A 2021/22-s bajnoki szezon első derbijére 2021.09.26-án került sor a Groupama Arénában, mely Peter Stöger első és egyetlen derbije volt, amit győzelemmel ünnepelhetett, ezzel a Fradi kilencedik (!) hazai győzelmét érte el zsinórban a lilák ellen. A szezon második derbijén a Megyeri úton, 2022.01.30-án Loncar gólja döntött, ezzel zsinórban, kilencedik alkalommal is győzni tudott a Fradi. A bajnoki szezon harmadik mérkőzésére 2022.04.24-én került sor a Groupama Arénában az örömből kijutott ezen a napon a ferencvárosiaknak: az ősi rivális Újpestet győzték le, saját szurkolóik előtt ünnepelhettek, a három pont az újabb, sorozatban negyedik bajnoki címet jelentette.
A 2022/23-s bajnoki szezon első mérkőzés emlékezetesre sikeredett. Tizenkét évvel az Újpest 6–0-s, Ferencváros elleni győzelme után most a Fradi nyert 6–0-ra a Szusza Ferenc Stadionban a lila-fehérek ellen. A csúfos vereség után a lilák meg is változtatták az újságjuk nevét, mellyel örökre emlékezetessé akarták tenni a 12 évvel ezelőtti győzelmüket. Az örökkévalóság eltűnt, az Újpest vesszőfutása tovább tart, hiszen utoljára 2015 decemberében tudták legyőzni a Fradit. 2023.02.05-én a Groupama Arénában sem termett túl sok babér a liláknak. A Fradi több kihagyott helyzet után egy öngóllal szerzett vezetést, amit az Újpest a második félidő elején ki tudott egyenlíteni. A hazaiak nagyobb sebességre kapcsoltak Marquinhos és Ryan Mmaee góljaival magabiztosan nyerve meg derbit, mely a 12. Fradi győzelem volt zsinórban! 2023.05.01-én a Szusza Ferenc Stadionban jött a 13. „sorozatos” zöld-fehér győzelem. Gojak duplázott, Lisztes is betalált, a liláktól Gouré és Simon volt eredményes egy végig változatos, remek mérkőzésen.
A 2023/24-s bajnoki szezon első derbijén, 2023.10.29-én folytatódik a zöld-fehér győzelmi sorozat. A Groupama Arénában sorozatban a 14. alkalommal is megverte a Fradi az Újpestet! 20 ezernél is több néző előtt, remek hangulatú rangadón három góllal nyertünk, ezzel elindítottuk a lilákat egy negatív spirálba, mely 2024 februárjában Vignjevic újabb búcsúját jelentette az Újpest kispadjától. 2024.02.25-én már Mészöly Géza ült a lilák kispadján, de vele sem sikerült elkerülni az újabb kiütéses vereséget. A Fradi sorozatban tizenötödször fektette két vállra a lilákat, ezúttal saját stadionjukban kaptak egy ötö. Varga és Pesics is duplázott, rajtuk kívül még Loncar is betalált. 2024.05.19-én a Fradi zsinórban a 16. derbit is megnyerte, ezzel megdöntötte az eddigi rekordot. A mérkőzés „érdekessége”, hogy a már bajnok Fradi edzője (Sztankovics), az utolsó forduló előtt hagyta el a csapatot – jó sok pénz reményében. A csapat nélküle (Leo ült a kispadon) ünnepelte a szurkolókkal együtt a 35. bajnoki aranyérmet.
Közelmúltunkból Szerhij Rebrov 10 derbit vezényelt le a Fradi kispadjáról, parádés eredménnyel: 9 győzelem és 1 döntetlen a mérlege. A Groupama Arénában nyomasztó a Fradi fölénye: 15 mérkőzésből 12 győzelem 2 döntetlen és 1 vereség (annak is már több mint 7 éve!), 31 lőtt és 11 kapott gól. A Szusza Ferenc stadionban az Újpest utoljára 2014-ben tudta legyőzni a Ferencvárost.
A derbik történetének leghosszabb edzői „párbaja” a közelmúlthoz köthető. Thomas Doll és Nebojsa Vignjevic 2014-2018 között 12 bajnoki találkozón ült a kispadon, melyhez két ligakupa mérkőzés valamint az 2016.05.07-i magyar kupa döntő csatlakozik. Kettőjük viadalát Doll nyerte, az összes tétmérkőzést számítva: 8 győzelem, 5 döntetlen, 2 vereség, melyből bajnoki mérkőzés: 6 győzelem, 4 döntetlen, 2 vereség. A második legtöbb edzői találkozó, két klublegendához, Dalnoki Jenőhöz és Várhidi Pálhoz köthető. Ők 12 tétmérkőzésen (ebből 9 volt bajnoki) vezényelték a derbit 1974 és 1978 között.
Sztanyiszlav Csercseszovnak öt derbi jutott, meg is nyerte mindegyiket, imponáló 15-4 gólkülönbséggel. Az orosz edzőt követő Sztankovicsnak két győzelem után a mostani lett volna a harmadik derbije, mely ráadásul a 35. bajnoki címért járó serleg és érmek átadása is egyben. A szerb edző azonban 05.16-án közölte, hogy elhagyja a Ferencvárost és a Szpartak Moszkva edzője lesz. Az Újpest kispadján jelenleg az a Bartosz Grzelak ül, aki az előző szezonban a Fehérvár edzője volt, és aki már győzte le a Fradit a Groupama Arénában.
A két csapat 119 éves története számos legendás játékost vonultatott fel. Köztük sokan a derbiken is emlékezetes teljesítményt nyújtottak. A derbik történetének legeredményesebb gólszerzője a hőskor legkiválóbb magyar játékosa, Schlosser Imre, aki 27 alkalommal zörgette meg a lilák hálóját. Volt olyan mérkőzése (1911) amikor hat gólig meg sem állt. Az Újpest legeredményesebb labdarúgója a Ferencváros ellen a stadion névadója, Szusza Ferenc, aki 24-szer talált be a zöld-fehéreknek. Albert Flórián és Bene Ferenc nevének hallatán szintén általában akkor könnyebbültek meg az ellenfelek, ha nem voltak a meccsre nevezettek között, az egyetlen magyar aranylabdás és az újpesti gólzsák a rangadókon sem ismert kíméletet. Albert 17, Bene 15 alkalommal köszönt be bajnokin az ősi riválisnak, bár utóbbi „gólelosztása” jóval egyenletesebb volt, mint a zöldek klasszisáé. Viszont klasszikus mesterhármasa kettejük közül Albertnak volt, egy 1964-es Fradi–Újpesten, amikor 43 perc alatt egymaga eldöntötte a meccset (4:1).
Van zöld szív, van lila szív, zöld-lila azonban nem képzelhető el – azért bőven volt játékos, aki mindkét klubban megfordult. Csak néhány név közülük: Deák Ferenc, Henni Géza (őket a hatalom vezényelte lilába), Ebedli Zoltán (Ebi Vincze Gézával nem „jött ki”), a világválogatott Szűcs Lajos (ifistaként a Dózsában nevelkedett), a kapus Szűcs Lajos (aki Újpestről igazolt élete „szerelméhez”” a Fradiba), Wukovics László (a 90-es évek lesipuskása, aki már Dózsásként két gólt lőtt az Üllői úton).
A Ferencvárosban dr. Sárosi György lépett legtöbbször a pályára (34) a lilák ellen, a kispadon Dalnoki Jenő ült a legtöbb alkalommal, tizennégyszer. Játékosként további 20 alkalommal is pályára lépett. Az eddigi 240 bajnoki derbit 7 helyszínen játszották, a legtöbbször az Üllői úton, 87 alkalommal, az Újpest Megyeri úti pályáján 81 alkalommal csaptak össze a derbi résztvevői. További érdekes adat, statisztikai kimutatás „A Ferencváros, Újpest elleni mérkőzései” bejegyzésünknél olvasható. Mivel a két csapat eddig 297 alkalommal találkozott díjmérkőzésen egymással (150 FTC győzelem, 70 döntetlen, 77 Újpesti siker, 613-408 gólkülönbség a zöld-fehérek javára), így elég sokat kell „görgetni” a lapon, hogy feltáruljon a 119 éves közös történet összefoglaló „jelentése”.
Jó böngészést, Tempó Fradi!
A FRADIT itthon csak az Ajax tudta 3-nál nagyobb különbséggel legyőzni, nem mellesleg a a BL-főtáblán, ahol továbbra is EGYETLEN MAGYAR CSAPATKÉNT szereztünk pontot, sőt pontokat! A Vaduz ugye nem egészen az a kategória. Csak a tört hűség kedvéért egy kis kieg: újpest-Jena 0:3 és 0:1, újp.. Bordeux 0:1 és 0:1, újp-Strousbourg 0:3 és 0:2, a Bilbao kétszer szedte szét őket, Aberdeen 0:3, a Steauától kettős vereség (nem a BEK-győztestől), hanem 2009-ben… A felsorolás koránt sem teljes körű! Ez nem bántás, de a TÉNYEK MAKACS DOLGOK!
ManU, Liverpool 2-szer, Zvezda, Roma, Bologna, Juve, Bilbao 2-szer a skalpjaink között. NINCS miről beszélni, azaz, dehogy nincs… a lilák ’69-ben lettek bajnokok, mintha Marseille-ben is történt volna akkor valami… EGYETLEN FRADISTA sem lépett pályára azon az 1:4-es meccsen.
A Császárt borbély pál „újságíró” fél évvel korábban kergette súlyos sérülésbe.
Egyébként csak a 225 meccs összmérlegére kell egy pillantást vetni..
Ezt ne, ez méltatlan, ez igaztalan, ez nem Fradihoz illő. Mielőtt vaduzolni kezdünk, nézzünk körül a saját házunk táján – direkt nem mondok csapatneveket. A Newcastle-t felemlegetni meg kb. olyan, mintha a mi fejünkre a Kijevet olvasnák rá. Azt hiszem, ilyen 0-3-akért ma klubszínektől függetlenül a féll karunkat odaadnánk.
Zsengellérék és a szintén két KK-sikerük pedig másfél-két évtizeddel bőven megelőzték a Dózsa-időket. Nem véletlenül a ’30-as évektől lett derbivé a derbi.
Ha már fricskázni akarunk, tegyük a 21 éves aranytalanságukkal, a vécédeszkára lecserélt címerükkel, a jogi(lag kikezdhető) furfanggal összehozott „klubcserés” ki nem zárásukkal. Ahogy azt kell.
Zöld és lila: Fischer Annie sem tudná a kül-séget zongorázni.
Az újpestnek egyetlen aranykora sem volt. CSAK BM-kora…
Néhány nemzetközi „eredményük”:
Zürich 1:5, Newcastle: 03+2:3 itthon!. Jena (!) 0:3, Leeds 0:3, C. Zvezda 0:4, Bilbao 0:5, Graz 0:4, Vojvodina 0:4, Strousburg 0:3, Benfica 2:5… Dukla Praha, Z. Brno: kiesés az első fordulóban.
Hab a tortán: Vaduz 0:4 itthon! Természetesen a selejtező selejtezőjében!
,_
Kedves szurkolòtí rsak !
Boldog és í ldí sos Hùsvéti ünnepeket kiví nok Nektek mindanyiatoknak.
Sokakkal ellentétben másképp közelítek ehhez az ősi vetélkedéshez Bár sok oka van annak, jogy a DERBI derbi, a számok egyértelműen mutatják, hogy a két klub nem volt és most SINCS egy súlycsoportban. Megszámlálhatatlanul sokszor ütöttük ki a lilákat, a nemzetközi eredményeink nem említhetők egy napon az övéikkel.
Nyilván sokan nem értenek egyet velem, de úgy érzem, hogy a két csapat közötti „ellenségeskedés” inkább mesterkélt, hiszen a statisztikák szerint FÉNYÉVEK választanak el bennünket tőlük.
MINDEN MUTATÓBAN TORONYMAGASAN MEGELŐZZÜK ŐKET !
Holnap persze jó lenne kiütni őket, de ha 1:0-ra nyerünk, az is közelebb visz bennünket a
H A R M I N C A D I K H O Z !!!
INDULHAT A MÁSODIK SZÁZAS SZÉRIA !!!
H A J R Á FRADI !!!!!!!4
Győzni és ezzel valamit helyrehozni !
HAJRÁ FRADI !!!
Kedves szurkolòtí rsak
Egy kis összehasonlìtí s az FTC-nek és az UTE-nak a 32-ik fordulòig elért és eladott pontjai között.
Az FTC mí s csapatokkal szemben elért pontjai: Gyirmòt (9), Diòsgyôr (7), Haladí s, Bp. Honvéd (6), Debrecen (5), MTK, UTE, Mezôkövesd (4), Videoton (2), Vasas, Paks (1)
Az UTE a 32-ik fordulòig a legtöbb pontokat a Vasas, Haladí s és Mezôkövesd ellen szerezte (7 pontot), ezt követi a Debrecen (6), a Paks (5), a Gyirmòt (4), az MTK és Bp. Honvéd (2) és az FTC és Diòsgyôr (1 pont).
Az FTC eladott pontjai: Vasas, Paks (7), Videoton (5), MTK, Mezôkövesd (4), Haladí s, Bp. Honvéd (3), Debrecen (2), UTE, Diòsgyôr (1)
Az UTE a 32-ik fordulòig a legtöbb pontjait a Videoton (9), a Diòsgyôr (7), az MTK, Bp. Honvéd (5), az FTC, Gyirmòt (4), a Debrecen (3), a Paks (2), a Vasas, Haladí s, Mezôkövesd (1) pontokat adott el.
Sajnos, ismételten le kell szögeznem, amit már márciusban is írtam … az az igazság, hogy a holnapi Honvéd – Vidi jobban érdekel … biztos az én hibám … az én hibám???
Nem azoké, akik hosszú évtizedeken át szorgalmasan züllesztették oda az FTC-t, hogy egy MU, egy Liverpool, egy Juventus, egy Bilbao szintjéről lecsússzunk egy Rijeka, egy Partizani Tirana … alá???
Azért a 100. remélem meglesz! Ambivalens érzéseim lettek volna, ha a „derbin” dől el, hogy bennmarad-e a Dózsa? Egyfelől persze frenetikus élmény lett volna kiejteni őket, /már csak azért is, mert pl. nagyon aljas módon kárörvendeztek a JOGTALAN kizárásunkon 2006-ban!/, másrészről egy Újpest helyett egy Balmazújvárossal meccselni … mindegy, 1-2 év, és EZ az MLSZ totálisan ki fogja nyírni még azt is, ami kevés a VALÓDI MAGYAR FUTBALLBÓL megmaradt … Hajrá, Csányi et.! Még nem sikerült totálisan szétzülleszteni mindent! De sikerülni fog! HAJRÁ!!!
Megvan, vége, hurrá. Már az egyikért meg a másikért is.
Fő a győzelem! Egy „derbyn” különösen! A játékot most felejtsük el … a lényeg, hogy maradtunk a lilák és a matyók előtt … a dobogó viszont távolodik …
„fô a gyôzelem”
Borzasztó kimondani, de tény: jó, hogy írjátok, különben majdnem elfeledkeztem volna róla … Itt tartok / tartunk … az elmúlt 50 évben kb. napra pontosan nyilvántartottuk a Fradi -Dózsa időpontját … lehet, hogy nem mindig volt akkor sem sok néző, de az EGÉSZ ORSZÁG TUDTA, hogy mikor játszunk a „zsarukkal” ….
MINT MINDIG, SZOMBATON IS CSAK A GYŐZELEM SZÁMíT !
MÉG EBBEN A BAJNOKSÁGBAN MEG KELL LENNIE A 100. GYŐZELMÜNKNEK !!!!