Rudas Ferenc, a velünk élő történelem – 10.
A kígyóbőr cipő és a Lili Marleen…
1951. június 3-án már mindenki számára teljesen világos volt, hogy Rudas Feri (dacára annak, hogy több mint egy évet hagyott ki), elkapkodta a visszatérését a futballpályára.
A Szegedi Petőfi ellen meccsen egy félidőt is csak nagy kínkeservek közepette játszott végig, s amikor a többiek a szünetet követően kimentek a második játékrészre, hogy az 1:1-es állást győzelemre változtassák, egyedül maradt az öltözőben.
Amióta életében először labdába rúgott, ezek voltak az első olyan pillanatok, amikor eszébe jutott: mi van akkor, ha ez a most maga mögött hagyott egy félidő volt futball-pályafutásának utolsó negyvenöt perce?
Nem volt ebben semmi túlzás, hiszen ő mindenkinél jobban tudta, hogy milyen volt a lába a törés előtt, s milyen most, amikor még abban sem lehet biztos, hogy a civil cipőjét (a legutolsó divat szerint készült kígyóbőr lábbeli volt, egy Apostol utcai cipész remeke), fel tudja-e húzni?
Ült a milliónyi futballistatitkot őrző, szúette fapadon, lassan lehúzta magáról a mezt, a nadrágot, s elindult a játékosok által „fürdőnek” nevezett zuhanyozó felé.
A tribünökről tökéletesen behallatszó morajoknak köszönhetően nem kellett látnia a meccset ahhoz, hogy pontosan tudja, mi történik a pályán.
A szurkolók háttérzenéje felért egy Pluhár-féle rádióközvetítéssel.
Miután a második félidőből addig eltelt idő alatt csak és kizárólag csalódott moraj érkezett, tudta: még mindig döntetlenre állnak.
Gondolta, amire lefürdik, talán már meglesz a vezető gól is.
Beállt a zuhany alá és hagyta, hogy a zuhanyrózsából a legerősebb sugárban ömöljön rá a forró víz, szándékosan nem kevert hozzá egy cseppnyi hideget sem.
Szenvedni akart.
Mert a valóságban is szenvedett.
Sérüléséig az élet napos oldalán járt, a szó szoros értelmében az a típus volt, akit az „élet császárának” szoktak nevezni, megadatott számára minden, ami ehhez a komfortérzéshez kellett.
Csodálatos szülők, biztosnak tetsző egzisztencia (éppen a Fradi-vendéglő jóvoltából), egészség, népszerűség, pénz, gyönyörű nők, nagyszerű csapattársak, akik a barátai is voltak egyben, nagy mulatások, válogatottság, külföldi utak…
Hat évvel a nagy világégés után egy magyar futballista többet nem kaphatott, többre nem vágyhatott.
S lehet, hogy most mindennek vége?
Jó, a vendéglőbe még mindig beszállhat, de egészen más ám úgy kimérni a kis- vagy nagyfröccsöt Kispéter Misának, Lakat Karcsinak, Mészáros Dodónak, vagy a málnaszörpöt a fiataloknak, hogy közben ő is közéjük tartozik, s megint más, ha a vendégek futballisták, ő meg „csak a pincér”.
Az öltözőt már teljesen elborította a forró víz gőze, ám ő csak állt mozdulatlanul, hagyta, hogy zuhogjon rá a víz, s bár egyáltalán nem volt nosztalgikus típus, eszébe jutott, amikor életében először zuhanyozott – ugyanitt.
1941. november 23-án az amatőrök közül kiemelt Ruck Ferit az Ferencváros akkori edzője, Dimény Lajos az Üllői úton lejátszott, Salgótarján elleni mérkőzésre állította be először a kezdőcsapatba. Akkor néhány hete már az első csapattal edzett, amelynek tagjai azonnal befogadták maguk közé a mindig mindenkivel udvarias, tisztelettudó, a futballöltözők hierarchiájába azonnal beilleszkedő, s a tréningeken a futballtudásával (mert azért ez sem volt lényegtelen szempont) is fényesen bizonyító, akkor 20 éves „kis Ruckot”.
Az „öregek” többsége pontosan tudta, hogy futballcsaládból jött.
Sokan közülük jól ismerték az édesapját is, az NSC egykori játékosát, aki arról híresült el, hogy a kor futball-császára, Orth György törte el a lábát, s egyben ketté a karrierjét.
Még a Ferencváros mennyországának számító első csapat öltözőjének „Szent Pétere”, Lázár Gyula is szeretettel fogadta a srácot, márpedig ez a gesztus roppant fontos volt, hiszen a „Tanár úr” viszonyulása a „kis Ruckhoz” azoknak a hozzáállását is meghatározta, akik esetleg nem örültek olyan felhőtlenül az érkezésének.
Mert az egyértelmű volt, hogy ez a „gyerek” valakit kiszorít majd a kezdőcsapatból, sőt, ha egyszer bekerül, nagyon nehéz, szinte lehetetlen lesz kirobbantani onnan.
Élvonalbeli bemutatkozására egyébként már három héttel korábban sor került volna, amikor a Fradi a Nagyváradot fogadta, ám ekkor Feri olyat tesz, amelyre a mai napig nem tud igazán jó választ adni. Hiszen ugyan mivel is magyarázhatná, hogy bár makkegészséges, remek formában van, életében először játszhatna álmai csapatában, mégis lemondja a játékot.
Kitűnő kollégám, a Pulitzer-emlékdíjas Szále László „Rudas Ferenc – Nyolc évtized a magyar futballban – Beszélgetések egy Fradi-legendával” című, az Építészet – Művészet -Sport kiadó gondozásában 2011-ben megjelent remek könyvében Feri így meséli el az unikális történetet:
– Október 19-én történt, hogy Dimény Lajos, a profi csapat edzője szólt, úgy készüljek, vasárnap játszom, méghozzá a Nagyvárad, a NAC ellen, amely akkor az egyik legjobb csapat volt Magyarországon. Azt mondtam, köszönöm, de nem vállalom a játékot. Attól féltem nagyon kikapunk, s én leszek a bűnbak, és akkor, pedig örökre elásom magam. Féltem, hogy nem tudok megfelelni, nem leszek képes tartani „Dudust” és Tóth Matyit, azaz Bodola Gyulát és Tóth III Mátyást, akik később, a ’43-44-es bajnokságot fölényesen megnyerték, 13 ponttal a Fradi előtt (…)
Kockázatos „nem” volt ez Feri részéről, hiszen Dimény könnyen megsértődhetett volna, de valahogy nem lett ügy a „gyerek” pimaszságából, az meg Feri „okosságát” igazolja, hogy a Nagyvárad remek játékkal, 4:1-re nyerte azt a mérkőzést az Üllői úton, ráadásul úgy, hogy két további gólját még nem is adta meg Lantos játékvezető.
Az edzőben azért maradhatott némi tüske, mert a következő két meccsre, előbb a Szegedi VSE (10:2), majd az Elektromos ellen sem jelölte Ferit a csapatba (pedig, mint mondja, azoktól már közel sem tartott volna annyira, mint Bodoláéktól…), de miután megesik a nagy szégyen és a „Tromos” 3:1-re megveri a Fradit, a tréner is érzi: a Tarján ellen változtatni kell.
Így esett, hogy 1941. november 23-án, az Üllői úton a Ferencváros Csikós – Rudas, Tátrai – Sárosi III, Polgár, Nagy II – Lukács, Sárosi dr., Finta, Kiszely, Gyetvai összeállításban fut ki a pályára.
A debütálás fényesre sikeredik: a Fradi 6:0-ra lépi le ellenfelét, s a góllövők között Rudas Ferenc neve is szerepel.
Ezen a ponton (a mérkőzés az 51. percénél jár, a Fradi 3:0-ra vezet), talán az a leghitelesebb, ha néhány sor erejéig a másnap megjelenő Nemzeti Sport tudósításából puskázok kicsit:
„A Ferencváros állandóan támad. A közönségnek is megjön a hangja. A 6. percben 30 méterre a kaputól Ruck viszi előre a labdát. Rákiáltanak:
– Lőj!
Ruck megfogadja, és hatalmas lövéssel zúdítja a labdát a jobb felső sarokba.
4:0!”
71 (…) évvel a történtek után Rudas Feri úgy emlékszik erre a góljára, mintha tegnap lőtte volna. Még az a félelem is felidéződik a hangjában, amelyet az okozott, hogy nem a nála sokkal jobb helyzetben lévő Sárosi Gyurkának passzolta a labdát, ahogyan az kérte, s ahogy a játék megkövetelte volna, hanem „tejfölösszájú kölyök” létére olyan messziről lőni mert.
De pontosan emlékszik arra is: társai közül éppen Sárosi volt az, aki először ért oda hozzá, hogy gratuláljon neki, és valami olyasmit mondott, hogy:
Szép volt, kölyök.
A mérkőzés másnapján megjelenő Nemzeti Sportot a mai napig őrzi.
Megértem.
Abban ugyanis ez állt:
„Ruck bemutatkozása jól sikerült, különösen kezdeti idegessége levetkőzése után. Gólja szépen bizonyítja, hogy a WM-rendszerben a hátvéd is mezőnyjátékos, és nem „védelmi tartalék”. Most, ha kivételesen is, de még az ellenfél kapujára is veszélyes lehet”.
Nagy dicséret volt ez a kor sajtójától, hiszen a 6:0-s Fradi győzelem ellenére magának a tudósításnak a főcíme így szólt:
„Negyedórán át már jól játszott a Fradi.”
Hajnalig ünneplik a győzelmet a Fradi-vendéglőben (ez akkor még játékostársának, Polgár „Druminak” vezetése alatt működik), bár egy kicsit korábban is véget vethettek volna a zenének, s akkor a következő meccsen, Újpesten nem kapnak egy hatost a lila-fehérektől.
Feri azonban a nagy verést is túléli, sőt, az év utolsó bajnoki meccsén, a Fradi-pályán, a Szegedtől elszenvedett 3:2-es vereséget sem varrják a nyakába.
Minden jel azt mutatja: befutott, kibérelte magának a jobbhátvéd posztját, márpedig oda nem kisebb tudású futballista akart visszakerülni, mint elődje, a nagyszerű Szoyka Kornél dr.
Gyönyörű volt az élet, még akkor is, ha az öltözőn, a pályán kívül ez az élet mindennek volt mondható, csak gyönyörűnek nem.
1941 végén már mindenkinek észre kellett venni, hogy hamarosan nem a futball játssza majd a főszerepet az emberek életében.
Igaz, az újságok még arról cikkeznek, hogy a budapesti villamosjáratokon bevezetik a jobboldali közlekedést, de már a később háborús szimbólumdallá lett „Lili Marleen” sem ismeretlen a füleknek.
Tíz évvel később körülbelül itt tartott Feri a maga házimozijában a rázuhogó forró víz alatt, amikor a lelátóról a semmi mással össze nem téveszthető morajlást meghallotta.
Gyorsan kiszaladt, s az öltöző ajtaján kikiabálva érdeklődött egy arra járótól:
– Ki rúgta?
– A Csoknyai! – érkezett kintről a válasz.
– Ügyes gyerek. – mondta Feri, csakúgy magának. – Már az első gólja is szép volt.
Az eredmény később már nem változott, a Bp. Kinizsi 2:1-re verte azon a vasárnapon a Szegedi Petőfit.
Az öltözőbe érkező játékosokat egy felöltözött, megfésülködött, magát talpig „glancba vágó” Rudas Ferenc várta, s gratulálta végig.
Különösen Csoknyait, akinek még meg is jegyezte:
– Kész szerencse, hogy nálunk játszol balszélsőt. Ha ellenünk szerepelnél, nem tudnálak leszerelni!
Nem volt ember az országban, aki abban a percben gondolta volna, hogy Rudas Ferenc legközelebb 1952 márciusában játszik bajnoki mérkőzést…
Lakat T. Károly
Vélemény, hozzászólás?