Bajnoki beharangozó: Kiegyenlí­tett mérleg a 2000-es években

A két csapat 196. (az Üllői úton a 80.) bajnoki mérkőzése következik. Ez történt a múltban.

1914. december 5-én találkozott egymással a két klub először. Az Auguszta serlegért ví­vott találkozót 7:0 arányban a zöld-fehérek nyerték. Az I. világháború alatt még további két alkalommal (az Amatőr Ligabajnokság és a Hadikupa ugyancsak bajnokságpótló mérkőzések keretében) mérkőzött meg a két egylet 1915-ben.

Az első hivatalos (hadi)bajnoki mérkőzésre 1916. október 8-án került sor az Üllői úton. A mérkőzést Hegyi góljával 1:0-ra a Szamosy – Kiss B., Wiener – Wilhelm, Mandl (az MTK hí­res Mándi Gyulája), Payer – Hegyi, Strasser, Binder, Tóth, Borbás felállásban pályára lépő FTC nyerte.  A bajnoki visszavágóra ismét az Üllői úton került sor, ahogy az első tizenkét esztendőben csaknem minden alkalommal. 1917. március 11-én két-két kiállí­tás és egy kihagyott FTC büntető szí­nesí­tette a találkozót, amit végül a kispestiek nyertek 1:0-ra.

1928-ig huszonhárom mérkőzést ví­vott a két csapat, huszonegyszer az FTC pályán. 17 hazai győzelem és 4 döntetlen mellett mindössze két kispesti siker született, a gólarány 51:16.

1928 és 1953 között már Kispesten rendezte bajnoki mérkőzéseit a Kispest FC, majd Bp. Honvéd. A huszonöt esztendő alatt ugyan javí­tott eredményességén a Kispest kihasználva a hazai pálya előnyeit, de az Üllői úton továbbra is a Fradi fölénye volt jellemző a bajnoki összecsapásokon. A 32 lejátszott találkozóból 25-öt a Fradi nyert meg, a KAC, majd 1950-től Bp. Honvéd néven szereplő gárda mindössze háromszor (kétszer már a Néphadsereg csapataként) bizonyult jobbnak. A gólarány is hatalmas ferencvárosi fölényt mutat: 133:51.

A kispestiek történetí­rói szerint ez a két csapat ví­vta a II. világháború utáni első nyilvános mérkőzést is. 1945. április 22-én az Üllői úton 2:2-es döntetlent játszott  a két csapat.

*

1954 márciusától (Bp. Honvéd – Bp. Kinizsi 2:0) harminchárom éven át (három Üllői úton és hét Kispesten rendezett találkozótól eltekintve) a két csapat váltakozó sikerekkel a Népstadionban mérkőzött meg egymással. A „Stadion”-ban rendezett mérkőzéseken hiába szerzett több gólt a Honvéd, a Fradi í­gy is több mérkőzésen múlta felül a piros-fehéreket.

Két döntetlen és négy vereség után, már Ferencváros néven tudta először legyőzni a zöld-fehér csapat a kispestieket 1957. június 8-án Orosz két valamint Tichy góljával 2:1-re.

Egy-egy kivételtől eltekintve hol az egyik csapat kerekedett felül, hol a másik. A kivételek: 1975 és 1977 szeptembere közt ötször (4-3, 3-1, 2-0, 2-0, 2-1) nyert zsinórban a Fradi, majd 1983 és 1985 szeptembere közt (0-3, 0-1, 1-2, 0-3, 0-2) ezt másolták le a piros-fehérek.

1987 után rendezték ismét a csapatok saját otthonukban a mérkőzéseiket. A 24 Üllői úti találkozóból tizenegyet a zöld-fehérek nyertek (1993 és 1998 között zsinórban hatot), hét döntetlen és hat vereség mellett. (’87 után még három alkalommal tértek vissza a csapatok a Népstadionba, kétszer zöld-fehér, egyszer piros-fekete (piros-fehér) siker született.)

Ugyan az utóbbi évtizedben többször megtréfálta a Honvéd vendégként is a Fradit, de a két csapat utolsó összecsapása Somalia góljával, 1-0-s FTC sikerrel zárult az Üllői úton.

httpvh://www.youtube.com/watch?v=NGX6pCMOT8s

A Ferencváros bajnoki örökmérlege a Bp. Honvéd ellen:

201516_10_Honved

Gólzáporok:

Ami a nagy gólkülönbségű mérkőzéseket illeti: 1937. március 21-én a Háda – Tátrai, Korányi – Hámori, Polgár, Lázár – Táncos, Kiss, Sárosi dr., Toldi, Kemény tizenegy Sárosi dr. és Toldi Géza 4-4 valamint Táncos és Kiss Gyula góljaival 10:0 arányban ütötte ki a bajnokság tizedik helyén záró piros-feketéket.

Érdekesség, hogy a Honvéd legnagyobb gólaránnyal nyert mérkőzése az Üllői úthoz kapcsolódik, igaz ha az évszámra tekintünk az már önmagában ad némi magyarázatot. 1952. szeptemberében 9:1 arányban győzték le Budai II. (2), Kocsis (3), Puskás (3) és Budai I. góljaival a szétzilált Kinizsi (a becsületgólt a 89. percben érte el Pataki) néven szereplő csapatot Puskásék.

A Stadionban öttel kapott ki (2:7) 1963. november 17-én, majd hattal (7:1) nyert 1967. szeptember 10-én a Novák, Mátrai, Albert, Rákosi, Fenyvesi fémjelezte csapat.

Számos alkalommal játszott egymással gólzáporos mérkőzést a két fővárosi klub. Ötször is született legalább tí­z gól a két csapat mérkőzésein. A csúcs az 1941. augusztusában rendezett 11:5-re végződött találkozó, mí­g kétszer „szorosabb”, 7:4-es eredmény is született.

Góllövők, mérkőzésszámok, edzők:

A Ferencváros és a Honvéd bajnoki mérkőzésein Mátrai Sándor (29 – ebből 26-szor a Népstadionban), mí­g az Üllői úton Takács I. Géza (18) lépett pályára a legtöbbször. Jelenlegi keretünkből Gera Zoltán kilencszer volt a kispestiek ellen a csapat tagja.

A piros-feketék elleni góllövőlistát Takács II. József vezeti 26 góllal, az Üllői úti mérkőzéseken dr. Sárosi György 18-szor volt eredményes. Jelenlegi csapatunkból Gera 3, Gyömbér 2, Leandro, Lamah és Böde 1-1 gólnál jár.

Hiába a sokgólos mérkőzések, négy gólnál senki nem jutott tovább a közel 100 év alatt a zöld-fehérben szereplő játékosok közül. A már emlí­tetteken felül Gyetvai László tudott még négy gólt lőni 1941 augusztusában.

A Ferencváros kispadján Dalnoki Jenő ült a legtöbb alkalommal, tizennégyszer.

Thomas Doll 31. bajnoki mérkőzésén maradhat veretlen. A német mestert dr. Lakat Károly (31 és 34 veretlen mérkőzés) valamint Blum Zoltán (36 veretlen mérkőzés) előzi meg az örökranglistán.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

OLDALAK
KATEGÓRIÁK