Sípszó előtt: Ferencváros – MTK, az örökrangadó
Péntek esti örökrangadó a Hidegkuti Stadionban, mely a 225. bajnoki mérkőzésünk az MTK ellen.
Labdarúgásunk hőskorában a foci nyelve az angol volt, számtalan kifejezés, jelző java része a mai napig ismert, de vannak olyanok is, melyeket az évtizedek folyamán „magyarosítva” lettek. Az ofszájd, kornert taccs, half, dribli, derby helyett manapság már les, szöglet, bedobás, középpályás, csel és rangadó szavakat használjuk, de vannak olyanok, melyeknek megmaradt az angol eredete, ilyen a passzolás és a centerezés. Ezek közül van olyan, mely idővel önálló útra lépett és kizárólag két csapat összecsapását jellemzi. Ha Fradi-Dózsa, akkor derby, ha Fradi-MTK, akkor örökrangadó. Az előbbi megtartotta az angol kötődést, az utóbbival meg egy olyan jelzőt alkottak az ősök, mely a kezdetektől fontos része a magyar labdarúgás történelmének (eddig 275 tétmérkőzésen lépett pályára egymás ellen a két csapat). A második világháborúig az örökrangadó nem csak egy mérkőzés volt, hanem „a” mérkőzés, mely nem csak a labdarúgást szerető szurkolókat „hevítette”, hanem a társadalmi, kulturális és a politikai életre is hatást gyakorolt.
Az eddig lejátszott 224 mérkőzés Ferencvárosi mérlege: 93 győzelem, 52 döntetlen, 79 vereség, 364 lőtt és 338 kapott gól.
Az MTK 1888. november 16-án alakult, Magyar Testgyakorlók Köre. A Ferencváros után a második legeredményesebb magyar csapat, 23 bajnoki aranyérem és 12 magyar kupagyőzelem mellett 1956-ban BEK negyeddöntőt, 1962-ben a VVK elődöntőt játszott. Sikereinek java részét 1904 és 1937 között érte el (15 bajnoki cím), majd jött a második világháború borzalma, mely 1940-45 között nem csak a fél világot pusztította el, hanem az MTK-t is a „haláltáborokba” küldte. A világháború utáni kábulatból az MTK labdarúgó szakosztálya viszonylag gyorsan magához tért. Ekkoriban vette fel a kapcsolatot a vezetőség a Jugoszláviában élő Bukovi Mártonnal. Majd jöttek az ötvenes évek, először Budapesti Bástya, majd Textiles néven futottak ki a pályára, a klub 1957-ben kapta vissza a nevét. A 80-as évek Verebes József edzősége határozta meg (bajnoki cím: 1986/87), majd jött Várszegi Gábor szerepvállalása, benne négy bajnoki címmel, köztük a rekordkülönbséggel megnyert 1998/99-s szezon, ahol 19 pont előnnyel nyerték a bajnokságot a Ferencváros előtt. Ezt a rekordot döntötte meg Thomas Doll csapata a 2015/16-s bajnoki idényben, amikor 21 pontos előnnyel nyerte meg a bajnokságot (az MTK az 5. helyen végzett, 25 pontos hátránnyal).
További érdekességek a két csapat közös múltjából:
121 éve, 1903. március első napja óta íródik a zöld-fehérek és a kék-fehérek közös, a magyar labdarúgást meghatározó bajnoki történelme. A Millenárison lejátszott mérkőzésen az Oláh – Berán, Manglitz – Gorszky, Bródy, Koltai – Braun, Novotny, Pokorny, Kovács, Weisz összetételben pályára lépő FTC 2:1-es félidő után, 3:1-re győzte le az újonc MTK-t. A mérkőzés ferencvárosi góljait Braun (2) és Kovács szerezték. A bajnoki visszavágóra ismét a Millenárison került sor november 22-én. A mérkőzést az FTC nyerte 3:0 arányban Weisz(2) és Borbás góljaival.
A két csapat negyedik összecsapásán, 1904-ben szerzett először pontot az MTK az 1:1-gyel zárult mérkőzésen. A kék-fehérek első sikere 1907. szeptember 22-én született meg. A Millenárison rendezett mérkőzést 4:2 arányban nyerték meg.
1911. február 12-én az MTK ellen avatta pályáját az FTC az Üllői úton, és Schlosser két góljával otthon is tartották a két bajnoki pontot (2:1). Az első Hungária úti mérkőzés szintén pályaavató összecsapás volt, ahol az MTK az angol Lane góljával győzte le a zöldeket 1912. március 31-én.
Az 1905-ös és az 1921/22-es idényben is akadt egy-egy félbeszakadt találkozó. Az előbbi esetben a bíró vetett véget a mérkőzésnek a leereszkedett köd miatt a 79. percben, majd az egy hét múlva lejátszandó 11 percre már nem állt ki az MTK, így az FTC-é lett a győzelem és a két pont. Az utóbbi találkozón ugyan nem volt gond az időjárással, de egy játékvezetői ítélet (0:0-nál adott tizenegyest a kék-fehéreknek) annyira felbosszantotta a Fradistákat, hogy levonultak a pályáról. A döntés a zöld-fehérek bajnoki címébe került. Az 1909-es őszi találkozón szintén a természet szólt közbe, de a sötétedés miatt 3:2-es FTC vezetésnél félbeszakított találkozó hátralévő hét percét két nap múlva lejátszották, ahol az MTK-nak sikerült kiegyenlítenie. A mérkőzés nem csak a „hosszabbítás” miatt maradt emlékezetes, de egyike volt a legdurvább örökbefogadónak is, amit a korabeli grafikus elég szemléletesen ábrázolt:
Az amatőr korszakban 43 bajnokit vívott egymással a két szomszédvár. A mérleg: 20 MTK, 13 FTC győzelem és 10 döntetlen, a gólarány 81:57 a kék-fehérek javára. A nagy gólkülönbség fő oka az eddigi legnagyobb arányú MTK győzelem. 1924 októberében Orth öt, Molnár három, Opata, Jenni és az ex-fradista Mandl-Mándi góljaira csak Kohut és Héger tudott válaszolni, így 11:2-re verték a Fradit abban az esztendőben, amikor lezárult az MTK legendás bajnoki sorozata.
A két egyesület népszerűségére jellemző, hogy 1919-ben Bécsben mérkőztek meg a Rapid, majd a Práter serlegért. Mindkét összecsapást az MTK nyerte.
1926 őszén még csak döntetlenre futotta, de 1927 tavaszán már 4:1-re győzni tudott Tóth-Potya István legénysége és a szezon végén újra a dobogó felső fokán zárt.
Erre az időszakra tehető a legnagyobb gólarányú Fradi-győzelem is a Hungária körúton: 1932. március 27-én a hazaiak szerezték meg a vezetést Barátky góljával, de Takács II. és Kohut is duplázni tudott valamint Turay is a kapuba talált, így 5:1-es zöld-fehér siker született a százszázalékos bajnokság évében.
Bár gólnélküli mérkőzésekről ritkán szoktak megemlékezni, de az örökrangadók esetében lehet találni olyat (többet is), ami jelentőséggel bír. Ilyen pl. az 1932 novemberében vívott találkozó, amely véget vetett a Blum-csapat 32 meccses győzelmi szériájának az NB I-ben.
A 20-s és a 30-s években a Ferencváros-Hungária mérkőzés igazi társadalmi eseménynek számított. Erről így írt az akkori sportújság: „A verőfényes tavaszi vasárnapon már kora délután megindult az emberáradat a Hungária-úti sporttelep felé. Autók, villamosok sűrűn ontották a közönséget az alkalmi jegyárusokkal körülvett pályára. A pénztárak csak állóhelyeket árusítottak, mert az ülőhelyek már elővételben elfogytak. A villamosok és autók utasait azonnal megrohanták a jegyárusok, akik nagyszerű üzleteket csináltak, mert egy-egy ülőhelyért háromszoros árat is szívesen fizettek…Benn a pályán a „nagy” naphoz méltó, színes, eleven kép. A hölgyek boldogan öltötték magukra pompás tavaszi toalettjeiket. Zászlócskákat lengetnek, zöld-fehéret, kék-fehéret, kiki a „pártállása” szerint. A hangulat, a derbyhez illően izgatott, ideges.”
Noha 1930-tól a bajnoki címek sorsa a Fradi és az Újpest között dől el, azért az évtized közepén kétszer is az első helyen végez Schaffer Alfréd csapata, az 1936/37 évi szezonban egy ponttal előzi meg a KK-győzelem előtt álló ferencvárosiakat. Ettől is szorosabb az 1939/40 évi idény végeredménye, amikor is a Dimény Lajos edzette és a Csikós, Polgár, Sárosi III., Lázár, Sárosi dr. fémjelezte csapat gólaránnyal nyert bajnoki címet a Hungária körútiak előtt. Ebben a bajnoki szezonban, 1940 áprilisában küzdöttek meg utoljára a csapatok a bajnoki pontokért, majd a II. világháborús események miatt a Hungáriát a szövetség nem engedte indulni. A kék-fehérek hiányában Sárosiék 11 pontot vernek a következő idényben a második helyezett Újpestre…
Az 1940-ig lejátszott 71 bajnoki mérkőzés közül, 29-szer a kék-fehérek, 25-ször a zöld-fehérek örülhettek, 17 döntetlen mellett. A gólkülönbség 129-116 volt az MTK javára. A bajnoki címekből újabb hármat gyűjtött be a Hungária, míg a Ferencváros további hét elsőséget könyvelhetett el. Az időszak egyik legjobb mérkőzését 1937.04.04-én rendezték az Üllői úton (3:3), melyről főcímben így számolt be a Nemzeti Sport: „Ritka eset az örökrangadók történetében: végig izgalmas, látványos, a futball szépségét megmutató, férfias játék, ötletes, gyors és mentes a durvaságoktól.”
1945 tavaszán, a félidényes bajnokságban találkozott újra a két együttes. Az Üllői úton 1:0-s kék-fehér győzelem született május 31-én, majd egy hónap múlva 4:0-lal vágott vissza a Fradi.
1949 áprilisa és 1953 augusztusa között tízből tízet nyer (gólarány 8:39) az MTK, Textiles, Bp. Bástya névre is hallgató csapat. Az MTK fölényére jellemző, hogy hazai mérkőzéseit pálya híján a Megyeri úton kénytelen rendezni. 1950 és 1952 között háromszor is 5 góllal verte az MTK a Fradit. A Megyeri úton kétszer is 6:1, majd 1952 őszén az Üllői úton 5:0 arányban bizonyultak jobbnak Hidegkútiék. A „nyeretlenségi” sorozat 1954.08.29-án szakad meg, amikor is a Népstadionban, 80 ezer néző előtt, a Kinizsi nyerni tud 2:0-ra a Vörös Lobogó ellen.
Míg az MTK háromszor is bajnokságot nyer az ’50-es években, a Fradi csak egyszer végez az élen, még 1949-ben.
A hatvanas évekre harmadszor is utolérik, sőt meg is előzik a ferencvárosiak az MTK-t a bajnoki címek számában. Ebben az időszakban számos nagyarányú Fradi győzelem született: 1960.09.17.-én 4-1, 1965.10.24.-én 6-1, 1966.10.02.-án 7-1, 1967.10.15.-én 5-0.
Az MTK második aranykorszakának számító 90-es évek végének időszaka főleg a kék-fehér győzelmeket hozott, melyek közül az 1998.05.30-i 4-1 és a 2001.05.06-i 5-2 emlékezetes. Az utóbbit már a 2000/01-es bajnoki rájátszásban nyerte meg az MTK – a végén mégis a zöld-fehérek örülhettek, Csank János vezetésével megszerezték a 27. bajnoki címet.
2015.11.21-én, az MTK akkori ideiglenes otthonában, az Illovszky-stadionban nyert 1-0-ra, ezzel megszakítva a Ferencváros 34 mérkőzéses veretlenségi sorozatát. 2016-ban kétszer rendeztek örökrangadót, április 16-án, a Groupama Arénában 2-2 lett a vége, a döntetlent hozó találkozón Kanta József szabadrúgásból elért góljával az MTK szerzett vezetést a Groupama Arénában, amit a csereként beálló Varga Roland vezényletével fordítani tudtunk, ám a szintén a kispadon kezdő Torghelle Sándor egyenlíteni tudott. Szeptember 10-én, a Dunaújvárosban megrendezésre kerülő mérkőzésen is Torghelle volt a Fradi „veszte”, a 93. percben büntetőből volt eredményes az MTK 34 éves csatára. A félidőben vezetett az MTK, majd Rju egyenlített, ráadásul Vukmirt a 77. percben kiállították, és hiába érett a Fradi a gól, a végén egy szabadrúgás utáni kezezés eldöntötte a három pont sorsát. A Torghelle-show 2016.12.10-én, a Groupama Arénában folytatódott, ahol Baki öngóljával a 82. percig vezettünk, de akkor jött a kék-fehér csatár és Kanta szabadrúgását fejelte Dibusz kapujára. Ezen a mérkőzésen is volt kiállítás, Csukics kapott piros lapot az 56. percben.
2017.05.06-án az új Hidegkúti Nándor Stadionban már az első félidőben eldöntötte az idény utolsó örökrangadóját az MTK otthonában a Ferencváros, amely háromszor is eredményes volt. A hajrában a kiesés ellen harcoló hazaiak legalább a szépítésig eljutottak. A bajnokság végén az MTK kiesett az első osztályból, de egy éves száműzetése után vissza is kerültek, így a 2018/19-s bajnoki szezonban, július 29-én, a Hungária körúton folytatódhatott az örökrangadók története. A Fradi egy félidő alatt lerendezte a mérkőzést, mely Thomas Doll utolsó örökrangadója is volt. A volt trénernek az MTK lett a „mumusa”, hiszen 10 mérkőzésén csak négyszer tudott nyerni (kétszer otthon, kétszer idegenben), kétszer játszottunk döntetlent és négyszer kaptunk ki (mindannyiszor idegenben!), a gólkülönbség 18-13.
2018.11.03-án a Groupama Arénában már az első félidőben eldöntötte a mérkőzést a házigazda Ferencváros, az MTK helyzetbe is csak egyszer került. Szerhij Rebrovnak ez volt az első örökrangadója. 2019.03.09-án a Hidegkuti stadionban is sima győzelmet aratott a Ferencváros. Az első félidőben három gólt lőttek a zöld-fehérek az örökrangadón, a hazaiak csak a szépítésig jutottak. A szezon végén az MTK kiesett az NB1-ből, így a 2019/20-s bajnoki szezon örökrangadó nélkül maradt. A kék-fehérek hozták a kötelezőt, megnyerték a másodosztályt, így a 2020/21-s kiírásban újfent folytatódik a két csapat több mint száz éves közös története.
A 2020/21-s bajnoki szezon nyitómérkőzésén 2020.08.14-én, az újonc MTK meglepetésre pontot szerzett a kissé enerváltan játszó és a svéd Djurgarden ellen BL selejtezőre készülő Fradi ellen Gera góljával vezetést szerzett, amit a második félidőben Tokmac egalizált, így döntetlennel indította a bajnokságot a címvédő. 2020.11.28-án már érvényesült a papírforma (a BL csoportkörös menetelés közben), a Fradi a Groupama Arénában Tokmac és Baturina góljaival könnyedén győzött a kék-fehérek ellen. A szezon harmadik mérkőzésén, 2021.02.27-én is meglepte az MTK a Fradit a Hungária körúton. A Ferencváros hiába vezetett már két góllal is az MTK otthonában, a kék-fehérek egyenlíteni tudtak. A mérkőzés 2–2-re végződött, a csereként beálló Róbert Mak büntetőjét kivédte a hajrára fordulva a hazai kapus, Milan Mijatovics, a ráadásban pedig Tokmac Nguen elképesztően nagy helyzetet puskázott el.
A 2021/22-s bajnoki szezon első örökrangadóján, 2021.10.24-én meglepetésre nem tudott nyerni a Fradi. Az örökrangadó nagy részében a Ferencváros többet veszélyeztetett, az MTK megúszta kapott gól nélkül, és egy pontot elhozott. A góltalanság folytatódott 2022.02.19-én a Hidegkuti stadionban, ahol Mijatovics ihletett formában védett, de kellett némi szerencse is ahhoz az MTK-nak, hogy ne kapjon gólt a Ferencvárostól. Az újbóli döntetlen a kieső helyen álló MTK ellen azt is jelentette, hogy ideiglenesen lecsúsztunk a dobogó második fokára. Mely nem tartott sokáig, hiszen a 221. bajnoki örökrangadón már 33-szoros bajnokként fogadtuk a kék-fehéreket. Az ünneplésbe üröm is vegyült, hiszen 2022.05.07-én, a kiesés elkerüléséért harcoló MTK simán 3-0-ra nyert a Groupama Arénában. A győzelem végül is kevésnek bizonyult, hiszen a nagy múltú kék-fehér csapat kiesett az első osztályból.
Egy szezon kihagyása után, 2023 őszén újra rendezhettek örökrangadót. 2023.09.30-án a Hidegkuti stadionban kiütéses győzelmet aratott a Fradi. Bognár István vezetést szerzett ugyan az MTK-nak, de utána kinyílt a zöld-fehér gólzsák. 2024.02.06-án folytatódott a Fradi gólparádé. A szezon második mérkőzésén a Groupama Arénában, Varga Barnabás négy góljával (hármat három perc alatt lőtt!) és Loncar találatával 5-1-re győzött az örökrangadón (az MTK gólját Bognár szerezte). Az idény harmadik mérkőzésén is zöld-fehér győzelem született 2024.04.28-án a Hidegkuti Stadionban. A Fradi már bajnokként nyert 2-1-re:
Az eddig 224 bajnoki mérkőzést eddig 11 (!) helyszínen játszották a csapatok, melyből az Üllői úton játszottak legtöbbször (81), a Hungária körúton 74 alkalommal csaptak össze az örökrangadó részvevői. Két alkalommal el is hagyták a fővárost, 2013-ban Győrött, 2016-ban Dunaújvárosban rendezték a mérkőzést. Érdekesség még, hogy 6 alkalommal a Megyeri úton is rendeztek mérkőzéseket 1948-1952 között – több „néven” is: MTK-Ferencváros, MTK-ÉDOSZ és Textiles-ÉDOSZ.
A Ferencváros MTK elleni bajnoki mérkőzésein Lipcsei Péter, Mátrai Sándor, Fenyvesi Máté (27) lépett pályára a legtöbbször. A jelenlegi keretből Dinusz Dénes 20 örökrangandón védte a kapunkat. A kék-fehérek elleni góllövőlistát Takács II. József vezeti 15 góllal (12 gólos: Schlosser és Albert, 11 gólos: Sárosi dr., 10 gólos: Kohut és Nyilasi). Az egy mérkőzésen legtöbb gólig jutó játékosok közt Takács II. 1929 októberében és Sárosi dr. 1934 áprilisában a Hungária körúton, Mike István az Üllői úton (1946 márciusában és 1947 májusában), Albert Flórián 1965 októberében a Népstadionban talált be háromszor egy-egy mérkőzésen. A Ferencváros kispadján Blum Zoltán és Dalnoki Jenő ült a legtöbb alkalommal, tizenháromszor. A két csapat eddig 276 tétmérkőzésen találkozott egymással, a Fradi 10 győzelemmel jobban áll (112-102), de érdekesség, hogy a gólkülönbség (437-426), csak az 2020-ban „ugrott” pozitívra a Fradinak, mely annak köszönhető, hogy a bajnokikon kívüli tétmérkőzéseken az MTK ért el jobb eredményeket (kivéve a Ligakupa). Az 2022-s 3-0-s MTK siker újból minimálisra csökkentette a különbséget, amit az utolsó 3 mérkőzésen aratott 10 gólos Fradi siker írt felül.
További érdekességek, a mérkőzések teljes szöveges, képes és videós összeállítása, egyéb statisztikai adatokat az Örökrangadók bejegyzésünknél olvashattok.
Jó böngészést, Tempó Fradi!
ÖRÖKRANGADÓ!!! A 2020-2021-es bajnokság 1. fordulójában rögtön örökrangadó lesz – pénteken 18.15-kor a Ferencvárosi TC az MTK ellenfele az Új Hidegkuti Nándor Stadionban.
De vajon hányadik örökrangadóra kerül sor? A számolás ugyanis eltérő:
– az egyik verzió szerint a mérkőzés számokban nem szerepelnek a nem befejezett, illetve a nem hivatalos bajnokságok során játszott találkozók, így pénteken a 213. örökrangadót játsszák a csapatok
– a másik változat minden lejátszott bajnoki mérkőzést számol (a nem befejezett, illetve a nem hivatalos bajnokságokét is), így e szerint a 216. örökrangadó következik
Nos, akkor most mennyi is az annyi???
Örökrangadò !
A Magyar bajnoksí g örökké kiemelkedô csùcspontja.
Hií ba a Fradi-Dòzsa.
A Fradi-MTK mindig felülmùlja bí rmilyen rangadòt.
Talí n a Fradi most az esélyesebb, de az MTK-t Sem kell félteni.
Idegenbe megyünk hozzájuk, kedves László. Ahová mostanában nem nyerni járunk. (Még ha az új stadionjukban először is vizitálunk.) És ott van hozzá elöl náluk ez a kiállhatatlan örök mumusunk is…
Kedves L.I. alias kispufi.
Ha jòl értem, akkor ez az FTC-MTK (vagyis MTK-FTC)-meccs az MTK ùj Stadion beavatòja is lesz egyben.
A „mumus” meg a hìrhedt Torghelle lenne ?
Vagy a Szabò-Andò illetve Kassai bìròkra gondolsz ?
Sajna a mumusunk tényleg az „ország Sanyija” és ismerve hátvédsorunkat, nem vagyok túlságos nyugodt.
Köszönöm lalolib.
Mindjí rt rögtn önkritikí t fogok gyakorolni, de a Torghellénél egy jò kis hashajtò csodí kot mûvelne.
Roszmí jomsí gomért elôre bocsí natot kérek.
(„Ezer boccs és egy anyamedvét”)
Persze nem zöld-fehérhez méltò megjegyzés Volt.
A „kedves” Sanyi meg felpaprikí zza az FTC-MTK hangulatot.
Nem tudom, hogy ott lesz-e az MTK „libí ja”.
A zöld fehér sas is madí r, ìgy mindkettôjük rokonsí gban vannak. A rokonsí ghoz meg hozzí tartozik az is, hogy az egyik a mí sikat egy kicsit megcsipdelje és a fodrí szlí totogatí stòl is megòvja.
Megkaptunk Kassain kívűl a másik kedvencünket, Andó-Szabót. Jó lenne szólni a fiúknak, hogy kell legalább 3 gól a biztos győzelemhez. A Torghellét meg rúgja fel valaki a 80. perc környékén, de úgy hogy legalább 15 percig ápolni kelljen.
Nem cáfol rád, ami történik. Még egy ilyen öntelt és közben erélytelen f@szt, már elnézést a fogalmazásért. Sárga szinte csak dumáért jár, vagy ha már van sárga – ugye Csukánál -, de az MTK alattomos aljasságai mintha meg se történnének ennél az idiótánál. Torghelle boldogabb helyeken már befejezte volna a pályafutását életfogytiglani eltiltás okán, itt még sárgát se kap az első percekbeli kamikáze-patkánysága miatt, és onnantól ki is csúszott a meccs a hülye kezei közül. Hogy Böde mezrángatásáról ne is beszéljünk. Csak megtartsuk ezt a sovány kis semmilyen előnyt…
Na jól van, megkaptuk a szokásos mumusgólt a messze legellenszenvesebb futballistaimitátortól, de legalább nálunk se fújtak be egy 11-est, új fejlemény és tanulság azonban nincs, ez semmi volt megint, átok, rossz bíráskodás, gonosz ellenfél mindig volt és lesz, aztán mégis mozgott és mozogni is fog a Föld, úgyhogy a régi vicc analógiájára lóf@sz van nekünk, nem csapatunk, négy pontra a dobogótól telelni, hát a reálisnál még ez jobb is, mindennemű formánkat és állapotunkat is számba véve. Azaz önmagában amik vagyunk így e komolytalan NB1-re nézve is: említésre sem méltó.
Egy kis „aktualití s”:
Az MTK 19 pontjai mellett a csapat kétszer 3 pontot a Vasas és a Mezôkövsd ellen veszitett el.
Egyszer hí rom pontot a Videoton és a Bp. Honvéd ellen. Egyszer 3 pontot vesztett és 1 pontal osztozkodott a Haladí s ellen.
Kétszer jí tszott döntetlent a Debrecen ellen, vagyis kétszer osztozkodott egy pontal. Egy-egy pontal osztozkodott a Paksal és a Mezôkövesdel.
Több gòlt, mint kapott gòlt az MTK a Vasas (4-2), a Videoton (2-1), a Haladí s (3-1), a Mezôkövesd (2-0) és a Bp. Honvéd ellen (5-0).
A Fradi 29 pontjí val szemben 3-3 pontokat az MTK, a Vasas, a Haladí s, Paks és a Mezôkövesd ellen vesztett a Fradi. A hí rom pont vesztése mellett egy-egy pontal meg rí adí sul kellett osztozkodni a Vasas-, a Paks- és a Mezôkövesddel.
Több gòlt lôttünk, mint kapunk az MTK (2-1), a Vasas (4-3), a Paks (2-1), és a Mezôkövesd (4-2) ellen. Kiegyenlìtett az arí ny a Videoton (1-1), a Haladí s (3-3) ellen. Több bekapott gòl, mint lôtt gòl az UTE (4-7), a Diòsgyôr (4-9) és a Bp. Honvéd (2-4) ellen.
Nem tudom, hogy csiní lja: az MTK több gòlt szokott rùgni most, mint az ellenfele, de mégis a Béka fenekén van.
Kedves szurkolòtí rsak. Remélem ezek a szí mok nem rémitenek el senkit a képernyôtôl vagy a Hungaria körùtròl, hiszen valòjí ban „csak” szí mok.
Az MTK és az FTC utolsò talí lkozí sa a 19. fordulòban volt. Akkor az FTC-nek 30 pontja, volt.
19 jí tszmí bòl: +8 gyôzelem -5 vesztett meccs =6 döntetlen meccs. 34 gòl 27 bekapott gòl
A következô csapatok loptí k a pontokat az FTC-tôl:
MTK 4, UTE 1, Vasas 4, Videoton 1, Haladí s 3, Paks 4, Mezôkövesd 4
A gòlkülönbségek és a nyert, vesztett, és döntetlen jí tszmí t arí nya a következô volt a 19 fordulòban:
pozitiv gòlarí ny: UTE +3 (7-4 / -0 +1 =1), Debrecen +2 (3-1 / -0 +1 =0), Diòsgyôr +5 (9-4 / -0 +2 =0), Gyirmòt +1 (1-0 / -0 +1 =0), Bp. Honvéd +2 (4-2/ -0 +2 =2)
kiegyenlìtett: Videoton 0 (1-1 / -0 +0 =1), Haladí s 0 (3-3 / -1 +1 =0),
Negativ: MTK -1 (2-3 / -1 +0 =1), Vasas -1 (3-4 / -1 +0 =1), Paks -1 (1-2 / -1 +0 =1), Mezôkövesd –2 (2-4 / -1 +0 =1),
a 29-ik fordulòig az FTC 12 pontot tudott gyûjteni.
29. fordulò: 42 pontok;
29 jí tszma +12 -8 =9 48 / 39 gòl
Azt MTK 4, UTE 1, Vasas 7, Videoton 2, Haladí s 3, Debrecen 1, Paks 7, Diòsgyôr 1, Mezôkövesd 4 vittek el az FTC-tôl.
Pozitiv gòlkülönbségek: UTE +3 (8-4 / -0, +2 =1), Haladí s +2 (6-4 / -1 +2 =0, Debrecen +2 (3-1 / -0 +1 =1), Diòsgyôr +5 (10-5 / -0 +2 =1), Gyirmòt +1 (4-2 / -0 +2 =0), Bp. Honvéd +1 (5-4 ( -0 +2 =1)
kiegyenlìtett: Videoton 0 (1-1 / -0 +0 =2), Mezôkövesd (5-5 / -1 +1 =1
negativ: MTK -1 (2-3 / -1 +0 =1), Vasas -2 (4-6 / -2 +0 =1), Paks -1 (2-5 / -2 +0 =1
Az MTK a 19. fordulòban 20 Pontní l tartott:
A 29. fordulòig 15 pontot tudott nyerni az MTK és most 35 pontní l tart.
Az FTC 1, UTE 2, Vasas 6, Videoton 3, Haladí s 4, Debrecen 2, Paks 1, Mezökövesd 6, Gyirmot 1, Bp. Honvéd 3 pontot vett el az MTK-tòl
19 jí tszmí bòl; +4 megnyert meccs -7 vesztett meccs =9 döntetlen meccs; 12 lött 21 bekapott gòlok
pozitiv gòlarí ny: FTC +1 (3-2 / -0 +1 =1, Diòsgyôr +1 (1-0 / -0 +1 =0, Gyirmòt +1 (1-0 / -0 +1 =1
kiegyenlìtett: UTE (1-1 / -0 +0 =2, Debrecen (2-2 / -0 +0 =2, Paks (0-0 / -0 +0 =1,
negativ: Vasas -2 (2-4 / -2 +0 =0, Videoton -1 (1-2 / -1 +1 =0, Haladí s -2 (1-3 / -1 +0 =1, Mezôkövesd -2 (0-2 / -2 +0 =0, Bp. Honvéd -5 (0-5 / -1 +0 =0
29. fordulò: 35 pontok
29 jí tszmí k: +8 -10 =11 23 lôtt gòl 30 bekapott gòl
pozitiv gòlarí ny : FTC +1 (3-2 / -0 +1 =1, UTE +1 (3-2 / -0 +1 =2, Diòsgyôr +2 (2-4 / -0 +2 =0, Mezôkövesd -2 (0-2 / -0 +1 =0
Persze nem 42, hanem 45 pontunk van, és ìgy nem 12 hanem 15 pontot gyûjtöttunk ami ugyananyi mint az MTK-é.
Elnézést.
Tisztelt Lacimadár, amióta az FTC igazgatója hetente kétszer elmondja a kamerákba, hogy a futball üzlet, annak része az is, hogy azt veszi fel a csapat idegenben, amit a klub üzletfele ráad. Nem jó ez, de a fél világon így van. Magyarországon ez alól talán csak az Újpest volt kivétel, ők nem voltak hajlandóak más színekben játszani. mint a lila vagy a fehér. És ott sem a belga ennyire karakán, hanem a szurkolók elmagyarázták neki, hogy a tradíciót nem írja felül a pénz.
Sajnálom azt is, amikor a csapatunk, szürkében (rieb-éra eleje), narancssárgában (McCabe-éra) egy bolgár mezben, később feketében játszott, senki nem emelte fel a szavát(Baráti Kör).
Az utolsó szó jogán: Ha én egy Gera Zoltán, egy Böde Dániel lennék, akkor inkább félmeztelenül játszottam volna, minthogy a Ferencváros 117 éves történelmét meggyalázzam … a meccs kezdetekor letéptem volna magamról a mezt, és balról a „mezesek”, jobbról a „mez nélküliek” … képzeljék el, ha Toldi Gézára, vagy Blum Zoltánra sárga-fehér mezt próbált volna valaki ráerőltetni … azt hiszem, még kb. 1/2 percig élt volna az illető … „ezeknek” is azt kellett volna tenniük … de „ezek” … ??? „ezek” mik? Nem sportemberek, nem futballisták, nem fradisták … csak tudnám, mire kapják a havi sok-sok milliót … EZEK SENKIK!!! Albán bajnokságban dobogóért lehet küzdeni … a borzasztó nagy „Fradi-szívük” … Ceterum censeo: egy igazi Fradista -egy ilyen sincs ebben a bagázsban- félmeztelenül játszott volna, és talán küzdött is volna … szarházi tetű banda … a vezetés, a csapat, a „szurkolók” … muszáj lejáratni a Ferencvárost, igaz? Bocs, nagyon el vagyok keseredve … és ismétlem: Dunapentelén kb. 1500 óbégató előtt a kékek legyőzik a sárgákat … na, 2016-ban EZ egy magyar ÖRÖKRANGADÓ!!! EZ a gyalázat, ha valaki érti még …
Toldi Géza nyugodtan ökölvivò vagy bìrkòzò is lehetett volna.
A kB 1/2 percig élô illetô meg megemlegette volna bizonyí ra az élete végéig, hogy mit mûvelt és miért jí rt a nyakleves.
Én is majdnem hanyatt estem, amikor először megláttam ezt az idegenbeli szerelést. Lehet hogy ezért is kapunk ki annyiszor idegenben, mert rossz ÓMEN ez a mez. De…ha a Barca képes sárgában, rózsaszínben stb játszani, akkor én is átsiklanék ez felett, ha sorozatosan nyerne a csapat. Viszont most szenvedünk, és ráadásul egy undorító mezben. Valamit változtatni kellene….
Kikaptak a sárga-fehérek … nem tudom, kivel játszott ma az MTK, mert EZ NEM FRADI VOLT!!! Szerintetek kit vert meg ma az MTK???
Bocsánat mindenkitől, mióta „éltek”, azóta rajtatok lógok … több száz hsz-sal tudom igazolni …MOST kezd elegem lenni ebből a sárga-fehér csapatból, amelyik Sztalinvárosban játszik „örökrangadót” … vicc, de inkább szégyen … a 25 db. „szurkoló” gajdolása, a „klubhű” mez … a „klubhű” lelkesedés … a lényeg, hogy K. et-nak jó legyen az emésztése … a többi nem számít … pedig én Kibaxov et. pártján álltam, amíg lehetett … most már nem lehet … volt a történelmünkben kiesés elleni küzdelem, sőt HARC(!), (’50-’52, ’83-’85) … volt NB II – egy gyalázatos komcsi manőver következtében … de azt hiszem, egy a sárga-fehér csapat mindennek az alja … Újra kérdezem: ezért a mezért ?KI A FELELŐS? KI A FELELŐS? Ki nem tudja, hogy melyek a ferencvárosi klubszínek??? Neveket akarok hallani!!! Hogy rohadna meg az összes anti-fradista pénzéhes d.szn. …. elnézést kérek a disznóktól … KI találta ki ezt a mezt??? KI??? Névvel, címmel kérem, addig nem fogok nyugodni … egy Mötöká-Fradin sárga mezben játszani …
A játék, a lelkesedés pedig ugyancsak kukába való … szégyenváros …
na, legalább egyenlítettünk … Sztalinban … „örökrangadón” … az egész magyar futball egy rossz vicc …
Kedves YSE, ma már nincs Vörös Lobogó … -hála a Teremtőnek- .. nagyobb baj, hogy FRADI sincs!!! Legalábbis AZ A FRADI, amelyik vagy 110 éven át élt …. megölték, meggyilkolták, lemészárolták, kinyírták … ne szépítsük … EZ Fradi????????????????? Mitől? Honnan? Sárga-zöld-fehérben egy Gyirmót is játszhatna … köpedelem … és játékban sem, lelkesedésben sincs különbség … szégyenváros … „ferencváros” ??? Mi közük van ezeknek a d.szn.k.ak a FERENCVÁROSHOZ???????????????????????????????? Miért nem takarodnak el valahova jó messzire???
Lehet-e tudni, hogy ki az a b.z. áll.t, aki sárga-fehér-zöldbe öltöztet egy Ferencvárost??? Van-e neve, címe??? Ez jobban fáj, mint a 0-1 … itt már tényleg mindenki megbolondult????
Tud valaki egy elfogadható magyarázatot???
Kubaszov et. magyarázatára kíváncsi lennék … csinált magának egy stadiont … szurkolótábor nincs, csapat nincs, FRADI nincs … az összes többi stimmel …
Számomra amióta szurkoló vagyok, mindigis ez volt A MÉRKŐZÉS. A többi >csak(Vörös) Lobogó< elleni 2:0-ás győzelem volt, ez aztán számomra végleg eldöntött mindent. (Akkoriban mindenki megbecsülte annyira az MTK-t, hogy simán Lobogónak nevezte.)
Ez a találkozó megőrizte – legalábbis részben – mindmáig az "úriemberek sportja" jelleget (leszámítva egy-két játékost, vélem, mindenki tudja, hogy jelenleg kire gondolok); s e jelleg megőrzésében jelentős szerepe volt Garami Józsefnek.
Az összeállítás Karcsi munkáján alapszik, ő most máson munkálkodik, így én aktualizáltam az eddigi beharangozókat.
Ami a drukkeret illeti, arra a történészek adhatnak választ. A hőskorban biztosan nem a vallás volt az összetartó erő, hiszen az akkori Fradiban és annak vezetésében, a támogatók között is több zsidó vallású volt.
Már régóta próbálják megfejteni a „titkot”, többször bele is magyaráznak mindenféle butaságot, de mivel valódi felmérés akkoriban nem készült, így csak találgatni lehet, azt meg nem szeretek. Talán annyit fel lehet vállalni, hogy a Fradi mindig is a „kisemberek” klubja volt, bár ha azt nézzük, hogy az a kulturális életben (írók, költők, színház, film) is mennyien rajongtak a Fradiért, akkor egyből árnyaltabb a kép.
Helyesebb megállapítás az, hogy a Fradi minden korban befolyásolta (vice-versa) korának társadalmi és kulturális életét. Ettől is lett az „ország” csapata.
Pompí s összefoglalalí s !
He nem tudní nk, hogy miért „örökrangadò” az FTC-MTK meccs, akkor itt megtudjuk.
A következô meccsre most végképen örülök, mert Busai (mint egykori MTK-í st) lehet, hogy megfigyelhetem az egykori csapattí rsai ellen jí tszani.
Hogy ô még milyen fokon megmaradt MTK-í snak, az a hidegvére bizonyìtsa a legutòbbi bajnokin.
lalolib; lenne egy kérdésem:
Mi jelemezte az FTC és az MTK drukkereit a hòskorban (és késôbb).
Azt feltételezem, hogy mindkét drukkercsapat a kisiparosok soraibòl kerülhetett ki.
A vallí st egy kicsit sokat hoztí k szòban a mùltban („zsidòcsapat” stb.), azonban mégis érdekes lenne megtudni, hogy mi ebbôl valòsí g meg mi nem.